Euro 2012. -Skupina A, 3. kolo, 19.01.2012, 18:15 h
Poljska 27:26 Danska
Danska

Fanatični Poljaci okrenuli Dansku

Damir Žbulj • četvrtak, 19.01.2012.

U susretu trećeg kola skupine A Europskog rukometnog prvenstva Poljaci i Danci u međusobnom su ogledu odlučivali o bodovima koje prenose u nastavak natjecanja. Nakon što su skandinavski rukometaši bolje odigrali prvih 30 minuta i otišli na odmor s četiri pogotka viška, u nastavku su više pokazali Poljaci i u neizvjesnoj završnici upisali izuzetno vrijednu, minimalnu pobjedu.

Poljaci su nakon uvodnog poraza od domaćina turnira Srba, ali i nakon velike i uvjerljive pobjede nad Slovačkom protiv Danaca odlučivali o bodovima koje će prenositi u nastavak natjecanja. Danska je u prvom kolu nadvisila Slovake, a poraz od Srbije sigurno im je poremetio planove za drugi krug.

Ova sva protivnika početkom mjeseca odigrali su prijateljski pripremni dvoboj, gdje je Danska bila uspješnija 31:30, a minimalnu pobjedu ostvarili su i na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj lani pa se moglo pretpostaviti kako nas očekuje uzbudljiva i neizvjesna utakmica.

Skandinavci su otvorili dvoboj s dva uzastopna pogotka do druge minute, ali Jurecki i Tkaczyk ubrzo izjednačuju rezultat na 2:2. U narednim minutama igra se pogodak za pogodak, raspoložen je bio Jurecki, koji do 15. minute, svojim trećim pogotkom, drži poljsku reprezentaciju u minimalnom vodstvu (7:6).

No,ponovno svoje kvalitete među vratnicama pokazuje Landin, a Danci s pet uzastopnih golova do 25. minute u potpunosti okreću rezultat u svoju korist i rade razliku koju su zadržali ido poluvremena. Upravo je Mogensen, svojim trećim pogotkom, u posljednjoj minuti prvog poluvremena postavio rezultat na 10:14.

Odmah početkom nastavka utakmice poljski navijači ponadali su se kako na krilima Jureckog i Tkaczyka mogu uhvatiti priključak stigavši na -2, Lindberg, Christiansen i Toft Hansen serijom od tri uzastopna pogotka prvi puta Dansku odvode na pet pogodaka viška, a nije u tom trenutku prošlo niti četiri minute drugog poluvremena.

Učinak igrača

U pobjedničkim redovima najučinkovitiji je bio Tkaczyk sa sedam postignutih golova (7/12), Michael Jurecki je dodao šest (6/9), dok je Bartosz Jurecki zabio četiri (4/4). Poljski vratari ukupno su obranili 20 danskih lopti. Kod Danaca samo je Mogensen zabio četiri, svi ostali tri ili manje, Landin je obranio 13 lopti, a sve to nije bilo dovoljno za nešto više od minimalnog poraza.

Međutim, uporni izabranici Bogdana Wente podigli su razinu igre, pomalo stizali razliku, a nakon četiri uzastopna pogotka, odličnom serijom i ukupno petim golom Jureckog, izjednačuju rezultat na 21:21, u 48. minuti utakmice. I u posljednjih deset minuta obje reprezentacije ulaze potpuno poravnate, nije bilo popuštanja niti s jedne strane, a dvije minute prije kraja na semaforu je 25:25.

Orzechowski je u tim minutama bio poljski junak, svladavši Landina treći put na utakmici svoju reprezentaciju dovodio do minimalne prednosti, dok Jurecki u posljednjoj minuti zabija za 27:25, dok je poraz gotovo s istekom vremena uspio ublažiti Lindberg, postavivši konačni rezultat na 27:26.

Ovom, pomalo i iznenađujućom pobjedom, Poljaci u nastavak natjecanja prenose izuzetno vrijedna dva boda.