Euro 2012. - Skupina II, 1. kolo, 22.01.2012, 18:10 h
Francuska 28:26 Slovenija
Slovenija

Slovenci propustili Francuze

Damir Žbulj • nedjelja, 22.01.2012.

Nakon dobre predstave hrvatskih zapadnih susjeda Slovenaca i još jedne neuvjerljive partije Francuza, ipak su aktualni prvaci upisali pobjedu i vrijedna dva boda u borbi za polufinale. Slovenija je vodila čitavo prvo poluvrijeme, imala čak i četiri razlike, a Francuzi su tek u nastavku dvoboja stigli do prednosti, koju su jedva sačuvali u završnici utakmice.

Na prste jedne ruke mogli bi se nabrojiti oni koji su prognozirali kako će Francuzi ući u drugi krug Europskog prvenstva u Srbiji bez bodova na kontu. Slovenci su u skandinavskoj kuhinji s Islandom osigurali i drugi krug, ali i dva boda te su optimistično gledali u nastavak natjecanja, bez obzira što su im s druge strane terena bili aktualni prvaci.

Susret je otvoren pogotkom Zormana za početno vodstvo Slovenije, koje su uspješno držali i u narednim minutama. U sedmoj minuti Žvižej postavlja na 1:3. Bezidejni Francuzi nisu mogli opasnije zaprijetiti Slovencima, nakon još jedne odlične reakcije Prošta, kontru za +4 u 15. minuti realizira Gajić, dok je i u 18. minuti još uvijek ista prednost Denićevih izabranika, kada Zagrebaš Špiler, nakon lijepog prodora, postiže svoj drugi pogodak, za 6:10.

No, ulaskom u posljednjih desetak minuta prvog poluvremena Francuzi se ipak bude, u 24. minuti golom Baracheta su na minimalnom zaostatku, da bi s dva uzastopna pogotka Abaloa u samoj završnici poluvremena stigli i na 14:14. Dolenec se u posljednjoj minuti ipak pobrinuo da Slovenci zasluženo odu na odmor barem s minimalnim vodstvom, ali da su bili koncentriraniji, mogli su imati i uvjerljiviju prednost.

Odmah početkom nastavka Slovenija mora igrati s igračem manje, ali dobrom i agresivnom obranom ponovno ostavljaju svoje protivnike bez napadačkih rješenja. Gajić je ponovno Sloveniji osigurao prednost od dva pogotka na ulaza u posljednjih 20 minuta dvoboja, ali u brzinskom odgovoru Francuske Barachet prvo izjednačuje na 21:21, da bi Bertrand Gille tek u 45. minuti, uz igrača više na parketu, prvi put svoju ekipu doveo u rezultatsko vodstvo.

Slovenci kao da su posustali u tim minutama, Barachet je Francuzima osigurao +2, za posljednjih deset minuta utakmice, ali nije to bila posljednja riječ hrvatskih zapadnih susjeda. U 53. minuti još je na semaforu bilo 25:23, uz nevjerojatan podatak da je Karabatić tada tek drugi puta svladao protivničkog vratara. No, kada su valjda aktualni prvaci mislili da je utakmica pred raspletom, Bezjak te Luka Žvižej iz kontre, kada je Slovenija imala igrača manje na terenu, izjednačuju rezultat na 25:25, za uzbudljivih posljednjih pet minuta.

Učinak igrača

Francuze je predvodio Barachet s šest postignutih golova (6/9), Joli je zabio četiri, dok su Karabatić i Fernandez zabili samo po dva pogotka , uz loš postotak šuta (2/6). Omeyer je na vratima ponovno bio ključan čovjek za Francuze, obranivši 14 pokušaja Slovenaca. Kod poraženih vratar Prošt je obranio 15 lopti, a Luka Žvižej sa šest i Gajić s pet pogodaka bili su najefikasniji.

Joli je tada bio siguran sa sedam metara, Honrubia je fantastično, iz okreta, uspio svladati Prošta, za novih +2 Francuza, četiri minute prije kraja, ali niti to nije bilo dovoljno da se slome Slovenci. Špiler vraća nadu za pozitivan rezultat, a 90 sekundi prije kraja, nakon još jedne fenomenalne obrane slovenskog vratara, Gajić s krila ne uspijeva svladati Omeyera, za konačni priključak. U samoj završnici Fernandez je postavio na 28:26, što je bio i konačni rezultat dvoboja.

Francuzi su nakon još jedne neuvjerljive partije ipak upisali vrijedna dva boda koja ih ostavljaju u utrci za prva dva mjesta u skupini te moguće polufinale. Hrabri, uporni, odlično organizirani Slovenci imali su priliku upisati veliku i vrijednu pobjedu, ali je ipak nedostatak iskustva i mirnoće u ključnim momentima okršaja ipak odnio prevagu na francusku stranu.