Euro 2012. - Skupina I, 2. kolo, 23.01.2012, 16:20 h
Poljska 25:27 Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija

Makedonci srušili Poljsku

Maj Gašparac • ponedjeljak, 23.01.2012.

U prvoj današnjoj utakmici u skupini I na Europskom prvenstvu Makedonija je svladala Poljsku i tako ostvarila svoju prvu pobjedu u drugoj fazi natjecanja. Reprezentacija Makedonije i ovom susretu imala je veliku podršku s tribina, a u njenom sastavu posebno su se istaknuli Kiril Lazarov i Borko Ristovski.

Reprezentacija Makedonije svladala je Poljsku rezultatom 27:25 i tako ostvarila svoju prvu pobjedu u drugoj fazi Europskog prvenstva. Makedonija je u prvom poluvremenu potpuno nadigrala Poljsku, dok je nastavak ponudio nešto drugačiju sliku, ali su Makedonci, predvođeni raspoloženim Kirilom Lazarovom i uz veliku podršku svojih navijača, ipak na kraju slavili.

Makedonci su dobro započeli utakmicu, na vratima je bio raspoložen Borko Ristovski, dok su u napadu pogađali Lazarov i Naumče Mojsovski te su nakon prvih šest minuta stigli do vodstva 4:1.

U narednim trenucima utakmice Makedonija je nastavila s dobrom igrom i u 14. minuti pogotkom Lazarova dolazi do pet pogodaka prednosti, tada je na semaforu je pisao 9:4. Treba istaknuti kako je bivši igrač Zagreba u tom trenutku bio strijelac šest pogodaka od ukupno njih devet koliko je stajalo na kontu Makedonije.

Raspoloženi Makedonci nisu stali te u 18. minuti stižu do vodstva od sedam pogodaka. Strijelac za 13:6 bio je Stevče Alušovski. Makedonci su do kraja poluvremena igrali na visokoj razini, Poljska se tek u dva navrata uspjela približiti na pet pogodaka zaostatka, no rezultat nakon prvih 30 minuta bio je 18:12 u korist Makedonije.

Poljaci neke od razloga takvog zaostatka u prvom poluvremenu mogu tražiti i u lošoj predstavi svojih vratara. U prvih 30 minuta Marcin Wichary na golu Poljske zabilježio je tek tri obrane, dok ih je njegov kolega na vratima Makedonije, Ristovski, imao 12.

Početak drugog poluvremena donio je bolju igru poljskih rukometaša koji su u razdoblju od 37. do 41. minute zabilježili seriju 4:0 te se približili Makedoncima na tri pogotka zaostatka, rezultat je tada bio 21:17.

Makedonci su se ubrzo oporavili te pogocima Alušovskog, Vanče Dimovskog i Lazarova dižu svoju prednost na šest golova razlike. Na golu Makedonije je i dalje raspoložen bio Ristovski koji je do 50. minute skupio ukupno 17 obrana.

No, Poljaci nisu odustali. Od 52. do 56. minute rade seriju 4:0 te su Makedonci u završnicu susreta ušli s prednošću od 25:23. U tim trenucima izbornik Makedonije Zvonko Šundovski pozvao je minutu odmora.

U uzbudljivoj završnici Makedonci su uspjeli očuvati svoju prednost. Još jednom se istaknuo Ristovski koji je u posljednjoj minuti obranio udarac Bartosza Jureckog te je utakmica završena rezultatom 27:25.

Najbolji strijelac susreta bio je Lazarov s devet pogodaka, dok je kod Poljaka najefikasniji bio B. Jurecki s njih pet. Treba izdvojiti i dobar nastup makedonskog vratara Ristovskog koji je prikupio 19 obrana, a poljski vratari, Wichary i Piotr Wyszomirski, su zajedno obranili šest lopti.