Zadar pobjedom vratio priključak

Iz KC Krešimir Ćosić:Bernard Jurišić • utorak, 17.04.2012.

Košarkaši Zadra pobijedili su Split u dalmatinskom derbiju pred oko 2.000 gledatelja u Višnjiku i izjednačili se sa svojim rivalima na omjeru 6-3. Odlični Ivanov i Delaš bili su dovoljni za zasluženi trijumf Zadrana protiv Splita kojemu je Cedevita očito "pojela" puno energije...

Zadar i Split vrlo su nervozno krenuli u utakmicu koja bi mogla biti presudna za konačni raspored na kraju Lige za prvaka. Puno pogrešaka, izgubljenih lopti, promašenih šuteva obilježili su lošu prvu četvrtinu u kojoj su Zadrani do pete minute postigli tek dva poena, a jedino Sobin na drugoj strani bio donekle raspoložen. Na kraju prvog perioda Splićani su imali prednost 12:17, no ni jedan protivnik nije mogao biti zadovoljan pruženim.

Domaćini su zato drugu četvrtinu otvorili puno bolje. Serijom od čak 16:1, na krilima Delaša, Ivanova i Kaštropila otišli su na dvoznamenkastu prednost (28:18), koju je umjesto Splita "prekinuo" domaći trener Pipan prilično neshvatljivom minutom odmora. Taj je odmor više pomogao gostima, koji su prve poene iz igre u drugoj četvrtini ubilježili tek u 17. minuti, tricom Grgurevića za 28:21 i do poluvremena zaostatak spustili na 32:28.

Mimica je na izlasku s parketa zaradio tehničku pogrešku, pa je treću četvrtinu Delaš otvorio slobodnim bacanjima, a s dva šuta Reeda Zadar je otišao na 40:30. Splićani su bili vrlo loši, bez energije, bez šuta, s mnoštvom promašenih slobodnih bacanja. Mini-serija Babića opet je goste vratila na 46:40, ali na drugoj strani Delaš i Ivanov nisu dozvoljavali da prednost domaćih još više padne.

U posljednju četvrtinu ušlo se s prednošću Zadra 57:48, a prvim poenima Subotića opet je tek 57:51. Zadar opet uzvraća na krilima odličnog Ive Ivanova, koji četiri minute prije kraja postavlja najviših 69:56. Ljutili su se domaćini na nekoliko dvojbenih sudačkih odluka, puno su prekršaja napravili u svojoj agresivnoj i energičnoj predstavi domaćini, no Splićani danas nisu nalikovali momčadi koja je prošlog vikenda pobijedila Cedevitu. Zadar je djelovao puno agresivnije i odmornije.

Mimica je tricom 20 sekundi prije kraja smanjio na 75:69, ali Ramljak iz slobodnih bacanja pogađa za osam razlike, čime su Zadrani nadoknadili manjak od šest poena, koliko su izgubili na Gripama. Zadar je ubilježio zasluženu pobjedu i izjednačio se sa Splitom na omjeru 6-3, stvorivši i međusobnu prednost u eventualnom izjednačenom skoru na kraju sezone.

Ive Ivanov bio je prvo ime susreta s 21 poenom i osam skokova, pratio ga je Ante Delaš s 18 ubačaja i šest skokova. Kod Splita su Sobin i Mimica ubacili po 19 poena.