OI 2012 (Ž) - Skupina A, 1. kolo, 28.07.2012, 15:30 h
Hrvatska 23:24 Brazil
Brazil

Rukometašice izgubile protiv upornih Brazilki

Ivana Strahija • subota, 28.07.2012.

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija izgubila je prvu utakmicu na Olimpijskim igrama, a bolje su bile Brazilke, doduše za svega jedan gol.

Kao i na Svjetskom prvenstvu, kad su se posljednji puta sastale s Hrvaticama, i ovog su puta, na Olimpijskim igrama, Brazilke uspjele pobijediti hrvatsku izabranu vrstu, s jednakih +1.

Presudile su oscilacije u igri Hrvatica, koje nisu znale zadržati prednost koje su imale u više navrata tijekom susreta (11:9, 18:17), ali i nevjerojatna upornost Brazilki, koje su dobrom obranom osujetile veliki broj hrvatskih napada. I jedna i druga strana imale su pregršt tehničkih pogrešaka, što će do drugog kola natjecanja morati popraviti.

Hrvatska će također morati riješiti se grča i dekoncentracije, a svakako se više očekuje od najbolje igračice u hrvatskim redovima, Penezić. U susretu protiv Brazilki bolje su mogle biti i vratarke, koje su upisale zajedno devet obrana, Grubišić 2/11 a Jelčić 7/22.

Sve navedeno može se međutim pripisati nervozi zbog prve utakmice ikad na Olimpijskim igrama, jer su Hrvatice sposobne odigrati daleko bolje, čemu se nacija imala prilike osvjedočiti na kvalifikacijama za ovaj olimpijski turnir. No, po tko zna koji put, presudila je psiha, a kako će biti dalje, ostaje vidjeti.

Hrvatska u utakmicu kreće vrlo dobro, a Franić dvaput pogađa za vodstvo svoje ekipe. Slijedi međutim par propuštenih napada djevojaka u dresovima s kvadratićima, kao i obrana vratarke Masson, pa Brazil izjednačuje na 2:2 u sedmoj minuti, a potom lijevo krilo Brazila Cavaleiro pogađa za prvo vodstvo svoje reprezentacije.

Izjednačiti je mogla Franić s linije sedam metara, no ona loptom skida paučinu s krovnih greda dvorane, no na sreću tu je Zebić koja tih problema nema i rezultat je 3:3. "Ispričala" se Franić odmah potom i vratila vodstvo na hrvatsku stranu.

Slika 1 od 1.

Problemi za Hrvatsku međutim ne prestaju, pa se nižu tehničke greške i neiskorišteni ziceri, a Brazilke lagano grade svoju prednost te se uz golove Naschimento i Silve dižu na 4:6. Slijedi još jedan neiskorišteni sedmerac Hrvatske, ovog puta Franić gađa iznad gola, a Rodrigues s druge strane fino šalje loptu u mrežu za 4:7.

Pozvao je tada Vladimir Canjuga minutu odmora: "Nikoga ne možemo dobiti sa stotinu tehničkih pogrešaka! Bolji smo, kvalitetniji, opustite se i nemojte zapucavati zicere zbog grča!" tražio je od svojih igračica.

Riječi su mu se pozlatile, jer su po povratku na parket Hrvatice pokazale sasvim novo lice. U prvi je plan došla kapetanica Tatari, koja unatoč isključenju Šerić izjednačuje na 8:8, a kad su se zaredala brazilska isključenja, došla je Hrvatska i u prednost, s kojom odlazi na odmor (10:9).

Ponovno dobri uvod u poluvrijeme, Jovetić diže na 11:9, no slijedi serija od čak četiri gola Brazila, sve do 11:13, kad je konačno vratnica zaustavila niz protivnica. Tek je u 38. minuti rezultat na hrvatskoj strani promijenila Milanović Litre, a uz potporu vratarke Hrvatice uspijevaju izjednačiti na 13:13 i prijeći u vodstvo još jednim golom Jovetić.

Slijede minute u kojima se Hrvatska trudi održati prednost, no ne uspijeva unatoč povećanom angažmanu Tatari i Penezić napraviti veću razliku. U 50. minuti izjednačuje Piedade na 19:19, a u 52. Moura pogađa za 19:20.

Iz tog se zaostatka Hrvatice više nisu vratile. Iako im je vrijedna Amorim u 53. minuti zaradila crveni karton zbog trećeg isključenja, Hrvatska to nije znala iskoristiti. Na 21:23 Canjuga opet traži minutu predaha: "Vratili smo se i iz većeg zaostatka, nije još gotovo!", a pozitivno reagira Jovetić, koja nakratko smanjuje na 22:23.

Zarađuje međutim ona odmah potom isključenje, Naschimento s linije sedam metara pogađa za 22:24, a gol Gaće stigao je sa sirenom za kraj utakmice.

Iduću utakmicu Hrvatska igra protiv Angole u ponedjeljak.

Hrvatska - Brazil 23:24

Olimpijski rukometni turnir, skupina A, 1. kolo
Sutkinje: Charlotte i Julie Bonaventura (Francuska)

Hrvatska: Grubišić (2 obrane), Tatari 3, Jovetić 6, Šerić, Gaće 1, Pušić-Koroljević, Horvat, Franić 4, Penezić 2, Jelčić (7 obrana), Lovrić, Zebić 5, Milanović Litre 2, Bašić
Izbornik: Vladimir Canjuga

Brazil: Masson (14 obrana), Diniz, Naschimento 5, Rocha 1, Piedade 2, Silva 3, Rodrigues 2, Quintino, Pinheiro, Pessoa, Amorim 5, Carari, Moura 2, Cavaleiro 4
Izbornik: Morten Soubak

SEDMERCI: Hrvatska 1/3, Brazil 2/2
ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Brazil 12 minuta