Francuskinje svladale Norvešku i napravile senzaciju

Ivana Strahija • nedjelja, 29.07.2012.

Olimpijske, svjetske i europske prvakinje posrnule su pred Francuskom, koja ih je nadigrala s jednim pogotkom razlike i tako napravila pravu senzaciju prvog dana rukometnog olimpijskog turnira.

Norveška – Francuska 23:24 (12:17)
Danska – Švedska 21:18 (8:10)
Španjolska – Koreja 27:31 (12:16)

Najzanimljivija utakmica dana na olimpijskom rukometnom turniru bila je ona posljednja, između Norveške i Francuske, u svjetlu koje i poraz Hrvatica protiv Brazilki izgleda manje tragično. Norvežanke su naime poražene od Francuskinja s 23:24, a kad se tome doda da su Francuskinje došle do 4:0 prije no što su se zlatne iz Pekinga pokrenule, jasno je da je senzacija potpuna.

Iako Francuska nije bezvezna reprezentacija, o čemu govori podatak o četvrtom mjestu iz Pekinga, ta je nacija vrlo suvereno vladala otvorenjem utakmice (1:6, 2:7), a tek su potom i Norvežanke počele igrati, no na odmor se otišlo s ogromnih 12:17 za Francusku.

U drugom dijelu, na početku, opet dominacija Francuskinja, koje odlaze na 14:20, a tek u posljednjih petnaestak minuta je Norveška konačno pokazala bolje lice. U seriji 4-1 Norvežanke smanjuju na 19:22, a u posljednje dvije minute Snorroeggen i Alstad šutevima izvana smanjuju na -1, no sve je to skupa bilo premalo za išta bolje od poraza.

U dvoboju koji je prethodio, Danska je upisala dva boda protiv Švedske rezultatom 21:18. Šveđanke su međutim namučile favoritkinje, na poluvremenu su imale 8:10, no Dankinje su do kraja susreta uspjele okrenuti rezultat u svoju korist. Pivotkinja Mette Melgaard je za službenu internetsku stranicu Olimpijskih igara kazala: "Prije no što smo došle u London odigrale smo par loših utakmica, no danas smo pokazale dobro lice. Pobjeda za početak iznimno je važna za samopouzdanje."

Posebno zanimljiv bio je i susret Španjolki i Korejki, u kojem su slavile Azijke s uvjerljivih +4, koje su stekle već u prvom poluvremenu. Pokazale su Korejke tako da se ozbiljni kandidat za prolazak izuzetno teške skupine B, no svoju će vrijednost morati dokazati i protiv Danske u ponedjeljak.

Skupina A

Rusija – Angola 30:27 (16:11)
Crna Gora – Valika Britanija 31:19 (18:12)

U hrvatskoj skupini su Ruskinje očekivano bile bolje od Angolki, no sve nije prošlo onoliko glatko koliko su se navijači te zemlje nadali. Srebrne iz Pekinga, Ruskinje su brzo dobile zamah i poluvrijeme zaključile s 16:11, te početkom drugog dijela otišle na 19:11.

Opuštanje na +8, iako nije uputno, svakako je bilo očekivano, no Afrikanke su samo čekale svoju priliku te su u 47. minuti došle na korak od senzacije poravnavši na 23:23. Ruskinje su se međutim brzo pribrale i nakon 25:25 krenule po svoju prvu pobjedu na londonskom turniru. Udio u tome imala je i 32-godišnja vratarka Sidorova, koja je upisala 15 obrana.

Najlakši su posao, čini se, imale Crnogorke, koje su bez problema pregazile domaću rukometnu reprezentaciju s 31:19. Velika Britanija imala je snage tek za tridesetak minuta nekakvog otpora renomiranim protivnicama, no nakon 22:16 slijedi serija od osam pogodaka Crnogorki, i priča je bila završena.

Iako je Crna Gora svakako kandidat za visoko mjesto, izbornik Dragan Adžić vrlo je oprezan s najavama: "Sudjelovanje na Olimpijskim igrama je za našu malu zemlju velika stvar, a naš je cilj ulazak u četvrtfinale. Mislimo da to možemo, a posebno smo zadovoljni zbog odlične atmosfere u ekipi."