Težak poraz hrvatskih košarkašica protiv vrlo dobre Kine

Branimir Korać • ponedjeljak, 30.07.2012.

Drugo kolo ženskog turnira na Olimpijskim igrama u Londonu donijelo je i drugi poraz za hrvatske košarkašice. Ovaj put je bolja bila reprezentacija Kine koja je slavila s visokih 83:58...

Nakon očekivanog poraza od SAD-a, hrvatske košarkašice su u drugom kolu olimpijskog turnira za protivnice imale reprezentaciju Kine. Kineskinje su na startu iznenadile jaku Češku i bilo je jasno kako je pred našim igračicama težak posao.

Kineskinje njeguju dosta brzu igru, sve igračice su vrlo pokretljive i tom brzinom stvaraju velike probleme protivnicama. Tako je i Hrvatska imala dosta problema u početnoj fazi susreta kada obrana nije baš najbolje funkcionirala, ali uspjele su naše igračice stabilizirati obranu, u napadu je povukla prvenstveno Mandir i početni zaostatak je uhvaćen.

Do kraja prve četvrtine nije bilo velikih bjegova niti s jedne strane unatoč činjenici da su naše igračice već u prvih deset minuta skupile čak osam izgubljenih lopti, a Kina je istovremeno imala tek jednu. U igri je Hrvatsku držala prednost u skoku te se na odmor između dvije četvrtine otišlo s prihvatljivom prednosti Kine 24:21.

Prvi pravi problemi dolaze u drugih deset minuta. Tri minute je Hrvatska čekala na prve poena, a Kina se uspjela odvojiti na 28:21. Uslijedio je povratak Hrvatske do 28:27 i nakon toga novi pad, serija Kine i bijeg na 35:27. Tu prednost su prvakinje Azije bez većih problema održale do odlaska na odmor gdje su vodile 39:31.

Chen i Miao su stvorile najveće probleme našoj obrani kombinirano ubacivši u prvom poluvremenu već 24 poena. Broj izgubljenih lopti je i dalje stvarao problem Bralićevim djevojkama koje su ih imal čak 14, odnosno deset više od Kine stoga je ovih 39:31 na poluvremenu bio i realan rezultat.

Otvaranje drugog poluvremena nije donijelo neke novosti, Chen je nastavila puniti hrvatski koš s pozicije posta pa je tako ubacila prvih deset poena Kine u drugom poluvremenu, stigla već tada do 24 poena i odvela Kinu do visokih 49:36.

Situacija na terenu nije bila dobra, Bralić je pokušao čestim izmjenama pronaći petorku koja bi mogla vratiti Hrvatsku u igru, međutim kineska prednost je rasla, vrlo brzo je iznosila i najviših plus 20 (60:40), a bezidejnost u hrvatskom napadu nije ohrabrivala i davala nadu da se može do čuda.

Uoči posljednjih deset minuta zaostatak je bio vrlo visok, Kina je vodila 64:45 i praktički je sve bilo riješeno. Hrvatska nije izgledala kao reprezentacija koja može preokrenuti ovaj visoki zaostatak. Do kraja susreta Kina je rutinski čuvala visoku prednost i upisala je pobjedu.

Koliko god je dojam bio dobar nakon 30-minutne velike borbe sa SAD-om, toliko je slabosti izašlo na površinu tijekom susreta s vrlo dobrom Kinom. Hrvatska nije izgledala dobro i morat će popraviti dojam u narednim susretima.

U visokom porazu 83:58 Hrvatsku su predvodile Sandra Mandir s 22 poena i pet skokova te Anđa Jelavić s 11 poena, pet skokova i četiri asistencije. Kod Kine je briljirala Nan Chen s 28 poena i deset skokova, a Lijie Miao je dodala 17 poena, deset asistencija i pet skokova.

U trećem kolu Hrvatsku u srijedu očekuje dvoboj protiv Češke.