Stopostotne Turkinje, Francuskinje, Ruskinje i Amerikanke

Ivana Jurica • ponedjeljak, 30.07.2012.

Kao i Hrvatska, u drugom kolu olimpijskog turnira drugi poraz zabilježila je i reprezentacija Češke. Bolje od njih, nakon Kineskinja, bile su i Turkinje. Amerikanke su očekivano zabilježile i drugu pobjedu, s visokim rezultatom svladale su Angolu – 90:38.U drugoj skupini bodove su zabilježili Francuska, Rusija i Kanada.

Nakon što su s 22 razlike pobijedile Angolu, Turkinje su u drugom kolu zabilježile novu pobjedu. Ovog puta nad Češkom, bilo je 61:57. Osim početnog vodstva Čehinja cijela je utakmica protekla u znaku vodstva Turkinja. Pred kraj poluvremena imale su i okruglih deset koševa prednosti, a na poluvremenu i +13 (21:33). Sredinom treće četvrtine Čehinje su došle na minus četiri (38:34), na zaostatku od pet – šest koševa bile su i u zadnjoj četvrtini, ali do preokreta nisu uspjele doći. Najefikasnije su kod Turske s po 11 koševa bile Palazoglu, Yilmaz i Caglar, dok je prvo ime kod Čehinja s 19 koševa bila Vesela

Amerikanke su se lako obračunale s Angolom. Na kraju prve četvrtine prednost je bila deset koševa, na poluvremenu 23 koša (18:41), da bi do kraja utakmice narasla na ukupno 52 koša – 90:38. Četiri su Amerikanke imale dvoznamenkast učinak – Parker (14), AugustusMoore (11) i McCoughtry (deset). Kod Angole najefikasnija je s deset koševa bila Guadalupe.

U skupini B zanimljivo je bilo u susretu Francuske i Australije, ekipa koje su upisale pobjede u prvom kolu. U međusobnom susretu pobjedu su slavile Francuskinje rezultatom 74:70 nakon jednog produžetka. Prva dionica igra protekla je u znaku Australki koje su bile u kontinuiranom vodstvu. Francuskinje prvi put vode sredinom druge četvrtine (18:17), a minimalnu prednost imaju i na poluvremenu (28:27). U drugom poluvremenu Francuska dolazi i do deset koševa viška, no, do kraja treće četvrtine Australke se u potpunosti vraćaju (52:51). Tri minute prije kraja utakmice Australija je košem Jackson i povela (61:59), ali na kraju 40 minuta igre pobjednika nije bilo (65:65).

U pet minuta produžetka uspješnije su bile Francuskinje koje su na kraju slavile sa 74:70. Gomis s 22 koša bile je najefikasnija u pobjedničkoj momčadi, dok je kod Australki najbolja bila Batkovic sa 17, a 13 je ubacila Jackson.

Pobjedu je, drugi na turniru ostvarila i Rusija, 69:59 nad Brazilom. Imale su Ruskinje vodstvo praktički tijekom cijele utakmice, osim u nekoliko navrata kad bi Brazilke minimalno povele. Do druge pobjede Ruskinje su vodile Belyakova s 14 i Osipova s 13 koševa, a Brazilke je s 15 koševa predvodila Souza.

Do samog kraja neizvjestan je bio susret Velike Britanije i Kanade. Domaćini turnira nisu uspjeli upisati još pobjedu, do prvog slavlja u Londonu stigle su Kanađanke koje su slavile sa 73:65. Četiri koša prednosti imale su Kanađanke na kraju prvih deset minuta igre, isto toliko i na poluvremenu (36:32). Sve do 32. minute prednost je bila na strani Kanađanki, a tad su povele domaće košarkašice. Vodile su samo četiri minute, a Kanađanke su tad ponovno preuzele vodstvo i nisu ga ispuštale sve do kraja utakmice. Thorburn s 18 koševa bila je prvo kanadsko ime, dok su kod Velike Britanije po 15 koševa postigle Stafford i Leedham.

U trećem kolu, za dva dana, u skupini A igrat će Kina – Angola, Hrvatska – Češka (21 h) i SAD – Turska, a u skupini B Kanada – Francuska, Australija – Brazil i Velika Britanija – Rusija.