OI 2012 (Ž) - Skupina A, 2. kolo, 30.07.2012, 10:30 h
Angola 23:28 Hrvatska
Hrvatska

Uspavane Hrvatice ipak uspjele svladati Angolu

Igor Šestak • ponedjeljak, 30.07.2012.

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija upisala je prvu pobjedu na olimpijskom turniru u povijesti. Nakon što su u prvom kolu poražene od Brazilki, Hrvatice su uspjele s 28:23 nadigrati Angolu i tako upisati važne bodove uoči nastavka natjecanja i ključnih ogleda s Rusijom, Crnom Gorom i Velikom Britanijom.

U dvorani Copper Box Hrvatice su u utakmicu ušle prilično uspavano, s nedovoljno koncentracije i previše napadačkih pogrešaka. Angola je u prvom dijelu neugodno prijetila, čak i vodila s 11:9, ali je Vladimir Canjuga ipak uspio probuditi svoje igračice. Utakmica je odlučena serijom 8:0 koja se protegnula od završnice prvog dijela pa do osme minute nastavka. Nakon te serije Hrvatska je uspješno održavala prednost i stigla do vrijednih bodova u skupini A olimpijskog turnira.

Hrvatice su utakmicu otvorile čvrsto i koncentrirano u obrani, ali su u ponovno često griješile u napadu. I jedne i druge rukometašice su teško dolazile do čistih situacija za šut na gol, a Hrvatice su u početnih deset minuta postigle tek jedan gol iz igre. Postigla ga je Jovetić, a dva puta je iz sedmeraca bila precizna Zebić.

Angola je vodila s 4:3 i 5:4, ali je Hrvatsku u vodstvo s tri pogotka vratila Jovetić. Izabranice izbornika Canjuge su nekoliko puta prestupile prilikom šuta, a dvaput im se u prvoj polovici prvog dijela ispriječio i okvir vrata. Srećom, obrana je dobro funkcionirala, a nekoliko je obrana skupila i Jelčić pa Angola nije uspjela iskoristiti propuštene prilike Hrvatske.

U narednim se minutama igralo gol za gol, a za Hrvatsku su prve golove postigle Franić, Tatari i Penezić. Nakon vodstva 9:8 za Hrvatice, Angola je postigla tri uzastopna gola i prvi put stvorila prednost od dva pogotka prednosti. Hrvatice su u tim trenucima bile prilično dekoncentrirane u obrani te su omogućile igračicama Angole nekoliko jeftinih pogodaka. Kako su igrale u napadu najbolje pokazuje podatak da su u 22 minute prikupile 11 izgubljenih lopti.

Vladimir Canjuga je pri rezultatu 10:9 za Angolu pozvao minutu odmora i prilično ljuto sugerirao svojim igračicama da se konačno probude i uključe u utakmicu. Njegova terapija je u završnici poluvremena urodila plodom pa su Hrvatice zabile četiri uzastopna pogotka i otišle na odmor s vodstvom 13:11. Jovetić je u 27. minuti izborila treći sedmerac za Hrvatsku i isključenje za Cazangu, ali je nakon te akcije napustila igru zbog ozljede. Sa sedam metara je precizna bila Zebić, Tatari je postigla svoj drugi gol, a među strijelce su se upisale još i Horvat te Bašić, golom iz velike udaljenosti u posljednjim sekundama poluvremena.

Osim raspoložene Jovetić, koja je postigla četiri pogotka i izborila sedmerac, Hrvatice su za vodstvo mogle zahvaliti vratarki Jelčić koja je u prvih 30 minuta prikupila čak devet obrana iz igre, a zaustavila je i dva sedmerca.

Drugo poluvrijeme je pogotkom otvorila Penezić i tako odvela Hrvatsku na plus tri, a već u idućem napadu je izborila sedmerac, koji je realizirala Zebić. S četiri pogotka prednosti Hrvatska je napokon mogla zaigrati opuštenije, a rukometašice Angole su u pokušajima da vrate utakmicu u egal često griješile.

Već nakon pet minuta drugog dijela Hrvatska je prednost skočila na 17:11. Razigrala se Penezić, a odličnu su akciju gledateljima priuštile Jovetić i Tatari u 35. minuti. Jovetić je s desnog krila uskočila u vratarski prostor Dirieto te u zraku pronašla Tatari, koja je proslijedila loptu u mrežu.

Angola je prvi gol u nastavku zabila iz sedmerca u 38. minuti. Hrvatska se serija s kraja prvog i početka drugog poluvremena tako zaustavila na 8:0, čime su Canjugine izabranice u potpunosti okrenule utakmicu u svoju korist.

Hrvatska je tada uspijevala održavati prednost od pet pogodaka, a igrom su ponovno počele dominirati napadačke pogreške, i na jednoj i na drugoj strani. Zebić je nastavila uspješno izvoditi sedmerce, a s golovima iz igre je nastavila Penezić.

U posljednjih deset minuta ušle se s rezultatom 23:18, a najzaslužnije za očuvanje vodstva bila je Maja Zebić. Angola je zaprijetila u 52. minuti kada je stigla na samo tri gola zaostatka, a odmah je reagirao izbornik Canjuga i pozvao minutu odmora, kako bi savjetovao svoje igračice. Morais je smanjila na 21:23, ali je Penezić u idućem napadu izborila isključenje Fernandes. S igračicom više za 24:21 je zabila Horvat, a na mirnih plus četiri povisila je Penezić u 55. minuti.

Hrvatska je prednost do kraja utakmice još jednom vraćena na pet golova, a konačnih 28:23 postavila je Zebić, golom nakon odlične asistencije Tatari.

Najviše pogodaka na utakmici postigla je Zebić, čak devet, od čega je pet s linije sedam metara. U hrvatskoj reprezentaciji još su se istaknule Penezić s pet i Jovetić s četiri pogotka te Jelčić s 14 obrana. U redovima Angole najbolje su bile Marcelina Kiala i Guialo s pet golova, a četiri je dodala Carlos.

Angola - Hrvatska 23:28

Olimpijski rukometni turnir, skupina A, 2. kolo
Suci: Mohamed Al-Nuaimi i Omar Almarzooqi Omar (UAE)

Angola: Barbosa (3 obrane), Dirieto (5 obrana), Viegas, Morais 3, Almeida 1, Giualo 5, Fernandes 1, L. Kiala 1, Bernardo 2, Carlos 4, Barros 1, M. Kiala 5, Santos, Cazanga
Izbornik: Vivaldo Eduardo

Hrvatska: Grubišić, Jelčić (14 obrana), Tatari 3, Jovetić 4, Šerić, Gaće, Pušić-Koroljević, Horvat 3, Franić 2, Penezić 5, Lovrić, Zebić 9, Milanović-Litre 1, Bašić 1
Izbornik: Vladimir Canjuga

SEDMERCI: Angola 3/5, Hrvatska 5/5
ISKLJUČENJA: Angola 6 minuta, Hrvatska 4 minute