Francuska uvjerljiva nad Argentinom, Švedska nad domaćinom

Ivana Strahija, Mihaela Bradovski, Igor Šestak • utorak, 31.07.2012.

Drugo kolo u skupini A olimpijskog turnira za rukometaše otvoreno je uvjerljivim pobjedama Islanda i Švedske. Islanđani su s deset golova prednosti ispratili Tunis, za svoju drugu pobjedu u Londonu, a do iste su još lakše stigli Šveđani, uvjerljivim slavljem protiv nedoraslih rukometaša Velike Britanije. Posljednji su na parket izašli Argentinci i Francuzi, a i ovdje iznenađenja nije bilo. Još jedna laka pobjeda branitelja zlata...

Velika Britanija - Švedska 19:41 (10:24)

Nakon što su u prvom kolu olimpijskog turnira s 28:21 svladali Tunis, Šveđani su u drugom kolu odradili tek nešto jači trening protiv reprezentacije Velike Britanije.

Kao što se i očekivalo uoči turnira, rukometaši Velike Britanije jednostavno ne mogu parirati snažnim rukometnim zemljama. U prvom kolu su protiv Francuza ostali na minus 29, dok su ih Šveđani pobijedili s 22 gola razlike. Britanci su u nekoliko navrata uspjeli odigrati vrlo lijepe akcije kojima su podigli na noge domaću publiku u dvorani Copper Box, ali rezultatski nisu ozbiljnije zaprijetili niti u jednom periodu susreta.

Švedska je u početnih osam minuta stigla do prednosti od 8:2, a najraspoloženiji u otvaranju utakmice bio je Ekberg s četiri pogotka. Srpski trener na klupi Velike Britanije, Dragan Đukić, odmah je pozvao minutu odmora, ali ni to nije pomoglo njegovim igračima. U 13. minuti švedska je prednost iznosila devet golova, do 21. minute je narasla na 12, a na odmor se otišlo kod rezultata 24:10.

Sličnim tempom Švedska je povećavala prednost i u nastavku. U 44. minuti bilo je plus 20, a do kraja utakmice Šveđani su malo usporili tempo i slavili s konačnih 41:19. Britanci su u napadu izgubili čak 17 lopti, a Šveđani pet. Skandinavci su iz igre šutirali pomalo nestvarnih 41/50 (82 posto), dok su Britanci pogodili tek 19 od 42 šuta na suparnička vrata.

Ekberg se zaustavio na 13 pogodaka iz 15 pokušaja, a na listi strijelaca su ga pratili Petersen sa sedam i Larholm s četiri pogotka. Švedski vratari Andersson i Sjostrand su prikupili 12 obrana. Na drugoj strani su vratari obranili tek šest lopti, a prvi strijelac Velike Britanije bio je Steven Larson s četiri pogotka iz devet pokušaja.

Tunis – Island 22:32 (8:19)

Tunižani Islanđanima, u rukometnom smislu, nisu imali baš previše toga za reći. Susret je od prve sekunde bio u znaku momčadi Gudmundura Gudmundssona, a s posebnim su užitkom mrežu Tunižana izbušili Palmarsson (8), Sigurdsson (7) i Petersson (5). S tuniške strane sve je počivalo na 22-godišnjem Bannouru, koji jest upisao čak deset pogodaka, no iz 17 pokušaja. Islandski vratari imali su ukupno 15 obrana, tuniški njih devet.

Ako su protiv Švedske u prvom kolu (21:28) Tunižani bili u situaciji iznenaditi favorite, pošto su u drugom dijelu bili na 15:18, u dvoboju protiv Islanda ta im mogućnost nije pružena. Island je naime odmah krenuo u akciju i stigao do 6:1 u 12. minuti, a jedini je gol za Tunis postigao Tej. Tek u 12. minuti Tunis ima dvojku na svojoj strani ploče, a gol postiže Magannem. U takvoj konstelaciji snaga ne čudi 8:19 na poluvremenu.

U nastavak Island ulazi s četiri gola za redom, a tek nakon isključenja Palmarssona u 37. minuti uspjeli su se Tunižani sabrati i krenuti u akciju. Kao i protiv Švedske, ulaze u niz od pet pogodaka s kojim smanjuju na -10, no za razliku od prve utakmice, dalje od toga nisu uspjeli i nisu zaprijetili islandskim trupama iole ozbiljnije.

Tako je Island upisao i drugu pobjedu, a nešto izazovniji protivnik čeka Islanđane tek u trećem kolu, kad igraju sa Šveđanima.

Argentina - Francuska 20:32 (9:17)

I Argentina je, nakon domaćina Velike Britanije braniteljima zlata poslužila kao trening pred nadolazeće, ozbiljnije susrete. Odmah na početku susreta Francuska je ušla u seriju, redom su mrežu južnoameričkog predstavnika gađali Abalo, Karabatić i Sorhaindo. Na drugoj strani, u tim uvodnim minutama svoju je momčad pogocima vukao Diego Simonet.

Karabatić ponovno pravi

Utakmica drugog kola najbolja je koju je Nikola Karabatić odigrao od siječanjskog debakla u Srbiji. Sedam pogodaka iz jednako toliko pokušaja, četiri asistencije i odlična igra u obrani još su jedan od razloga zbog kojeg Claude Onesta može mirno spavati. Narcisse se u listu strijelaca upisao pet puta, dok su jednom manje precizni bili Abalo, Sorhaindo i Honrubia. Prvi francuski vratar zaustavio je deset argentinskih šuteva. U redovima poražena sastava najuspješniji su bili Riccobelli i Fernandez s četiri gola. Garcia i Schulz skupili su zajedno osam obrana.

Nakon 12 minuta igre Honrubia je prednost vratio na +3, a posebno slabo argentinsko razdoblje bilo je ono nakon njihova petog pogotka. Čak sedam minuta čekali su na novi, a u međuvremenu je posebno raspoložen bio Abalo koji je atraktivnim potezima zaslužio najveći pljesak. Najljepša akcija prvoga dijela zasigurno je ona za 15:7 kada je u pogodak pretvorio dodavanje Honrubije.

Osim pred sam kraj prvog dijela, Francuska je i kod 16:7 imala priliku prednost podići na dvije znamenke, no na predah se ipak otišlo pri +8, u posljednjoj sekundi pogodio je Sebastian Simonet. Neizbježno se ipak dogodilo u sedmoj minuti nastavka nakon osme obrane Omeyera, odnosno trećeg Karabatićeva pogotka. Uslijedila je mini serija u njegovoj režiji, čak pet uzastopnih pogodaka postigao je Karabatić u razmaku od šest minuta, no do 17. prednost nije rasla; pogodio je tada Barachet za 27:15.

Trideseti pogodak za Francusku postigao je njen kapetan Jerome Fernandez na ulasku u posljednjih pet minuta. Nekoliko minuta ranije Onesta je odlučio odmoriti Omeyera, a Karaboue je svoju priliku iskoristio za pet obrana. A upravo je obranom francuski izbornik bio nezadovoljan nakon prvog dvoboja. Autsajder rukometnog turnira njegovoj je momčadi postigao 15 pogodaka što je on ocijenio prevelikom brojkom. Argentina je bez obzira na konačan rezultat ipak puno kvalitetniji protivnik od domaćina, a samo pet zgoditaka više u francuskoj mreži ostavljaju ga mirnim pred idući susret, onaj s Tunisom.