OI 2012 (M) - Skupina B, 3. kolo, 02.08.2012, 15:30 h
Hrvatska 26:19 Mađarska
Mađarska

Kauboji apsolvirali i Mađare i sjajnom ih obranom ostavili na 19 pogodaka

Ivan Dominik • četvrtak, 02.08.2012.

Hrvatski su rukometaši nakon furiozna starta u olimpijski turnir i poslije dvije uvjerljive pobjede nad Južnom Korejom i Srbijom, u trećem kolu dočekali reprezentaciju Mađarske. Nakon prvih pola sata igre Hrvatska nije bila sjajna i uvjerljiva kao u prva dva ogleda, ali je kontrolirala susret i čitavo vrijeme vodila, a u drugom poluvremenu je samo potvrdila razliku u kvaliteti između dvije ekipe te je još jednom upisala dva boda...

Hrvatska je utakmicu otvorila golom Igora Vorija koji se fantastično snašao na crti uhvativši loptu jednom rukom te poentiravši za 1:0. No, sama je utakmica, unatoč Vorijevom golu iz prvog napada i prvog pokušaja, počela teško i nervozno s obje strane. Do 12. minute bilo je samo 3:2 za Kauboje jer se igralo "u grču" s podosta grešaka u napadu na obje strane, kod Hrvatske su zaredale stative Štrleka i Čupića, a na drugoj strani je prečku pogodio krilni igrač Ivancsik.

Mađari su teško prolazili pored blokova Jakova Gojuna i obrana Mirka Alilovića, ali se nisu predavali te su se upornom igrom držali u susretu i na zaostatku od jednog ili dva gola u prvoj polovici prvog poluvremena, a najviše su za to zaslužni bili srednji vanjski Gabor Csaszar i novi igrač Veszprema Laszlo Nagy. Međutim, utakmica se s malo golova nastavila pa se u drugih 15 minuta prvog dijela ušlo rezultatom 6:5 za Hrvate.

I tijekom narednih minuta prvog dijela Hrvatska nije uspjela poboljšati igru i vratiti je na visok nivo na kojem je bila tijekom utakmica sa Srbijom i Južnom Korejom. Štrleka su i dalje "išle" stative, Duvnjaka je morao odmijeniti Ivano Balić radi podizanja ritma, a veću je minutažu dobio i Drago Vuković. Upravo njihovi ulasci, posebno Balićev, ubrzao je igru Kauboja koji su dobili i na kreativnosti, pa su se u vrlo kratkom vremenu uspjeli odvojiti na 8:5 što je bilo najveće vodstvo Hrvatske do tada.

To je primoralo i mađarskog izbornika Lajosa Mocsaija da pozove i time-out, a nakon njega je Mađarska ponovno bolje reagirala od još uvijek "uspavanih" Hrvata te se vratila na pristojan zaostatak. No, hrvatski izbornik Slavko Goluža uspio je brojnim rotacijama zadržati koliko-toliko dobru igru Hrvatske na nivou, dok je obrana i dalje bila izvrsna i neprikosnovena na čelu s Alilovićem, a ona je u posljednjim trenucima prvog poluvremena najviše održavala hrvatsku prednost.

Nakon nekoliko minuta na parketu izašao je i indisponirani te do tada vrlo loš Marko Kopljar, njega je odmijenio Denis Buntić, a nakon blokirana udarca Lackovića, Balić sjajno na centru krade loptu Nagyu te upošljava Duvnjaka koji zabija i povisuje ponovno na "plus tri" i mirnijih 9:6. Gergely Harsanyi odgovara pogotkom na drugoj strani, ali Čupić nakon sedmerca postavlja 10:7. Tada je već utakmica ušla u igru gol za gol, razlika je uvijek bila dva ili tri pogotka na strani Golužine ekipe, a najveći je problem predstavljala gruba, agresivna i čvrsta mađarska obrana koja je u nekoliko navrata ozljeđivala Lackovića i Vorija - na sreću, samo lakše te su oni nastavili igrati.

Do kraja poluvremena i Mađarska se "razmahala", dok je hrvatska obrana malo popustila, ali je sve ostalo pod kontrolom i bez većih problema je Hrvatska na odmor otišla sa solidnom "zalihom" uz 11:9 u utakmici čvrstih obrana i s malo pogodaka.

U nastavku su se, napokon, hrvatski rukometaši razigrali. Za samo šest minuta igre izgradili su prednost od pet golova razlike (16:11). Alilović obranio kontru Ivancsiku, razigrao se napokon i Kopljar, Duvnjak i Vori ušli su u svoju prepoznatljivu suradnju koja je rezultirala odličnom igrom i golovima obojice, zabio je i Štrlek s krila. Hrvatska je igra poprimila svoju "plemenitost", razlika u pogocima je rasla, a iako je Mađare u igri držao samo izbornikov sin, Tamas Mocsai, oni su evidentno počeli padati - igrački i rezultatski.

Prednost Hrvatske konstantno je rasla, igralo se i dalje izuzetno dobro i čvrsto u obrani te strpljivo i pametno u napadu. Duvnjakov gol za 18:12 podigao je i hrvatsku realizaciju u susretu na odličnih 80% (!). Mađari nisu nalazili rješenja za hrvatski 6-0 bedem pred Alilovićem koji se lako pretvarao u prepoznatljivi hrvatski 3-2-1 ili 5-1 s Vorijem ili Duvnjakom na prednjem.

Najbolji strijelac Hrvatske u prvom dijelu s četiri zgoditka, Ivan Čupić, nastavio je s "trpanjem" mađarske mreže i u drugom, njegov je sedmi gol i ukupno hrvatski 20. za "plus sedam" primorao Mocsaija na još jedan rani time-out već u 46. minuti nastavka. Međutim, nije strateg Konjice uspio previše poboljšati igru svojih izabranika, premda su ulaskom u posljednju četvrtinu Mađari uspjeli smanjiti prednost Hrvatske na pet golova zaostatka.

No, to je bilo sve što su hrvatski sjeverni susjedi uspjeli napraviti u međusobnom srazu na Igrama - smanjiti na "minus pet". Ta je razlika održavana do kraja susreta od strane Kauboja uz povremene "bljeskove" i bjegove na šest i sedam golova razlike. U završnici su na obje strane zaredale pogreške, a umor je bio i više nego očigledan. Ali, Hrvati su lakoćom apsolvirali i svoju treću prepreku na Igrama te su na kraju, u prvom redu zahvaljujući fenomenalnoj igri u obrani, slavili nad Mađarima 26:19.

Najbolji među pobjednicima bio je Ivan Čupić sa sedam golova, dok su sjajni Duvnjak i Vori dodali po četiri. Kod Mađara najefikasniji su s po četiri pogotka bili Csaszar i Nagy, dok je u drugom dijelu proradio i Vadkerti, koji je precizan bio tri puta.

Hrvatska - Mađarska 26:19 (11:9)

Olimpijski muški rukometni turnir, skupina B, 3. kolo
Suci: Kenneth Abrahamsen i Arne Kristiansen (oba Norveška)

Hrvatska: Alilović (18 obrana), Losert, Balić 1, Duvnjak 4, Kopljar 1, Buntić, Vuković 1, Lacković 1, Vori 4, Čupić 7, Horvat 3, Gojun 1, Štrlek 3, Ninčević
Izbornik: Slavko Goluža

Mađarska: Fazekas (2 obrane), Mikler (3 obrane), Ilyes 2, Csaszar 4, Mocsai 3, Ivancsik 1, Harsanyi 2, Reinaldo Perez, Nagy 4, Gulyas, Vadkerti 3, Zubai, Schuch, Lekai
Izbornik: Lajos Mocsai

Sedmerci: Hrvatska 3/3; Mađarska 3/3

Isključenja: Hrvatska: 12 minuta; Mađarska: 4 minute