Danci u posljednjim minutama dvoboja 'okrenuli' Južnu Koreju, Mađari izbacili Srbiju s OI

Zvonka Keliš, Ivan Dominik • ponedjeljak, 06.08.2012.

Posljednjeg dana natjecanja po skupinama na olimpijskom turniru u muškom rukometu, prvi su parket londonskog Copper Boxa isprobali reprezentativci Mađarske i Srbije. U susretu skupine B, koji je bio od velike važnosti za kompletan turnir, odlučivalo se o posljednjem četvrtfinalistu iz te skupine, a na kraju je to postala Mađarska, dok je viceprvak Europe poslan kući. Naredni par činili su aktualni europski prvak i posljednja momčad skupine B, Južna Koreja, a u njihovu itekako napetom dvoboju Danci su pobjedu uspjeli izboriti tek u samoj završnici susreta.

Mađarska - Srbija 26:23 (9:11)

U "hrvatskoj" skupini odnosno skupini B olimpijskog rukometnog turnira za muškarce, Mađari i Srbi međusobno su odlučivali o posljednjem članu četvrtzavršnice iz te skupine. Viceprvak Europe, Srbija, po peti je put pokazala sve svoje slabosti izvan beogradske Arene te je poražena preokretom u drugom dijelu, iako je vodila nakon prvih pola sata igre.

Kao i u susretu protiv Španjolske Srbija je nadigrana pametnom igrom u nastavku, Mađarska je kaznila sve greške Orlova, pogotovo one u obrani i tehničke u tranziciji te je na kraju zasluženo slavila s tri pogotka razlike. Obrana Srbije se raspala u drugom poluvremenu te je dozvolila čak 17 pogodaka u tom razdoblju, a to je bilo dostatno momcima Lajosa Mocsaija da dođu do trijumfa.

Najzaslužniji za slavlje Mađara bio je izbornikov sin Tamas Mocsai, sjajni vanjski igrač, koji se "probudio" u drugom dijelu susreta te je postigao čak devet golova. Sedam je pogodaka dodao ponajbolji mađarski igrač na ovim Igrama, Gabor Csaszar, dok je pet dodao Gergely Harsanyi, a Nandor Fazekas imao je 12 obrana.

Kod Srbije su najefikasniji bili Rajko Prodanović s desnog krila i Momir Ilić s lijevog vanjskog, a oni su zabili svaki po pet zgoditaka. Ivan Nikčević dodao je četiri, a Darko Stanić imao je 12 obrana, no, čak pola od toga do 20. minute susreta. Raspadom Srbije u drugom poluvremenom Mađarska je upisala dva boda kojima se plasirala u četvrtfinale, a bila je zaista i za nijansu bolja momčad u tom srazu. Srbi idu kući već nakon natjecanja u skupini, a protivnik Mađara među najboljih osam reprezentacija turnira bit će Island.

Danska - Južna Koreja 26:24 (13:14)

Aktualni europski prvak nakon pretrpljenog teškog poraza od Hrvatske u subotu poslije podne na samom početku svog posljednjeg ogleda u skupini B nije se činio kao dovoljno oporavljen. Momčad Ulrika Wilbeka nije dobro otvorila ogled što su njezini protivnici iskoristili kako bi preko Leeja poveli 2:0. Bude se tada polako i Danci te uz mnogo bolju i čvršću igru u obrani, ali i realizatorski uspješniji napad dolaze do izjednačenja 2:2 i 3:3.

Uslijedila je tada igra gol za gol u kojoj se Korejci ipak nešto bolje snalaze te su uvijek korak ispred Danaca pa se tako u 17. minuti ponovno vraćaju u vodstvo (8:7), a unatoč danskom trudu stižu po prvi puta i do +3 i 11:8. Eggert, Lindberg i Boesen u samoj završnici vraćaju svoju momčad na pogodak zaostatka (12:13) da bi Jeong povisio to na 14:12, a Mogesen sedam sekundi prije kraja prvoga dijela postavio 13:14, rezultat s kojim se ide na odmor.

Nije dobro Danska izgledala ni u nastavku dvoboja, krenula je Koreja s novih +3 i 16:13, a iako to Mogensen i Knudsen smanjuju na 15:16 izabranici Suk Jai Choija konstantno bježe europskim prvacima. Tek na otvaranju same završnice Danci pokazuju ono u čemu su najbolji te nakon pogotka Eggerta za izjednačenje 21:21 preko Svan Hansena dolaze konačno i do vodstva.

Ukazuju se tada i dižu Knudsen i Hansen te odvode svoju ekipu po prvi puta na +2 (24:22), a Boesen čuva tu prednost na ulasku u posljednje četiri minute ogleda. Do samoga kraja Eom uspijeva postići pogodak s linije sedam metara, dok se Hansen u strijelce upisuje tridesetak sekundi prije kraja čime postavlja konačnih 26:24 te nakon teške i neizvjesne borbe ponovno pokazuje kako se nikada ne smije zaboraviti na ono što Danska najbolje zna, a to je povratak u susret u samoj njegovoj završnici.

Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Eggert i Knudsen s po šest postignutih pogodaka, dok je Mogesen u korejski gol utrpao tri lopte. Najbolji kod Korejaca su, pak, bili Lee i Eom također sa šest golova, dok je Park zabio njih četiri. Odličan je kod Danaca bio vratar Landin koji je upisao 11 obrana, a tri je udarca skinuo i Cleverly, dok su među korejskim vratnicama vratari Lee i Park zajedno sakupili 11 obrana.