Červar i Metalurg u reprizi prošlogodišnjeg finala kvalifikacija Lige prvaka

Zvonka Keliš • nedjelja, 09.09.2012.

Kvalifikacijski turniri za Ligu prvaka uzbudljivi su bili već svoga prvoga, polufinalnog dana u kojemu su se posebno istaknuli domaćini skupina. Tako su u grupi 1 do finala stigle ekipe Partizana i Sloge, dok će se u skupini 2 u nedjelju odvijati repriza finala iz prethodne sezone u kojoj su snage za mjesto u Europi odmjerile ekipe Hasluma i Metalurga.

Stiglo je vrijeme i za kvalifikacijske turnire za Ligu prvaka u sklopu kojih se ovoga vikenda diljem Europe održavaju polufinalne i finalne borbe po skupinama. Domaćini su se u prvim susretima pokazali izuzetno uspješnima te su tako polufinalnim pobjedama produljili nadu u svoj nastup u najelitnijem klupskom natjecanju.

Odlične su tako bile momčadi Partizana i Sloge koje sudjeluju na turniru kvalifikacijske skupine 1 u Beogradu, dok su u norveškom Rykkinu korak bliže nastupu u Ligi prvaka ekipe Metalurga trofejnog trener i bivšeg hrvatskog izbornika Line Červara, ali i domaćina Hasluma.

Kvalifikacijska skupina 1

Beograd je ovoga vikenda domaćin kvalifikacijske grupe 1, točnije, momčadi Partizana, Porto Vitalisa, Sloge Doboj te Lovćena, čiji će pobjednik put skupine A rukometne Lige prvaka u kojoj čekaju Montpellier, Flensburg-Handewitt, Ademar Leon te pobjednik Wild card turnira.

U prvom polufinalnom ogledu dana domaćin Partizan pokazao je portugalskoj ekipi kako je u ovom trenutku bolja momčad koja predvođena domaćom publikom silno želi u najelitnije europsko rukometno klupsko natjecanje. Međutim, nije Partizan od prve minute bio siguran u svoju konačnu pobjedu. Naime, imali su Srbi problema s probijanjem portugalske obrane čime su Portugalci držali susret u neizvjesnosti do posljednjih pet minuta u koje se prvotno krenulo s vodstvom Porta 24:23 da bi potom trener Partizana Aleksandar Ivović uzeo minutu predaha kako bi posložio svoje redove.

Poravnali su potom domaći rukometaši rezultat na 25:25 te su svojih dvije tisuće navijača obradovali uzbudljivom završnicom u kojoj su Mitrović i Ivošević pronašli put do suparničkog gola te su odlučili dvoboj u korist Partizana. Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Mitrović i Kostandinović s po pet pogodaka, dok je najbolji kod Porta bio Moreira sa sedam golova.

Uslijedio je potom ogled Sloge iz Doboja i crnogorskog Lovćena, sudionika Regionalne rukometne lige koji se preko kvalifikacija pokušavaju izboriti za mjesto i u Ligi prvaka. Na tom putu igrači Sloge pokazali su se izuzetno motivirani i uspješni te su nakon dominacije gotovo cijelim susretom te vodstva na poluvremenu 13:10 sigurno savladali prvu prepreku ka njihovu konačnom cilju. Lovćen je tako upisao poraz 23:25 te je za njega san o Ligi prvaka završen. Sjajan je u redovima Sloge bio Dejanović koji je sakupio 15 obrana, dok se Perić sedam puta upisao u strijelce, Marković je, pak, za Lovćen zabio osam golova.

Kvalifikacijska skupina 2

U grupi 2 kvalifikacija za Ligu prvaka ponavlja se priča iz sezone ranije u kojoj se u norveško-makedonskom finalu boljom pokazala momčad Metalurga Line Červara. Naime, polufinalni ogled u Rykkinu prvo je spojio momčadi Metalurga i Alphe Harda iz Austrije koji je sasvim jasno i sigurno okončan slavljem Makedonaca. Prošlogodišnji četvrtfinalist europskog klupskog natjecanja od samoga starta susreta nije imao većih problema sa svojim suparnikom te je odmah poveo 10:3 a bi do odlaska na odmor Austrijancima dopustio da postignu još samo dva pogotka. Usporila je tada momčad iz Makedonije te je snagu odlučila čuvati za nedjeljno finale što Alpha Hard koristi kako bi se približio, no to nije bilo dovoljno da ugrozi konačno slavlje Metalurga 25:19.

Zanimljivo i nadasve uzbudljivo potom je bilo u drugom polufinalnom ogledu dana u Norveškoj u kojem je domaćin do pobjede stigao tek nakon produžetaka i uz ponešto sreće. Ukrajinski prvak Dinamo Poltava domaćim je rukometašima pokazao što sve zna odmah na startu te je poveo 13:9 da bi se igrači Hasluma u nastavku dvoboja uspjeli dići i izjednačiti do isteka 60. minute (24:24). U produžetku borbe ponovno nije nedostajalo, no ključne su bile posljednje dvije sekunde u kojima se Sebastian Barthod pobrinuo za pobjednički pogodak Hasluma (29:27) koji mu je osigurao finale kvalifikacija dan kasnije, a čiji će pobjednik zaigrati u skupini C Lige prvaka u kojoj se nalaze Bjerringbro Silkeborg, Gorenje Velenje, Vive Targi Kielce, Chambery Savoie i St. Petersburg.