Červarov Metalurg i beogradski Partizan uvjerljivo stigli u Ligu prvaka

Zvonka Keliš • ponedjeljak, 10.09.2012.

Momčad Metalurga drugu je godinu zaredom u finalu kvalifikacija Lige prvaka bila bolja od norveškog Hasluma te je izborila svoje mjesto u grupnoj fazi natjecanja za prvaka Europe gdje je stigla i ekipa Partizana zahvaljujući izuzetno uvjerljivom domaćem slavlju nad rukometašima Sloge.

Kvalifikacijski turniri za mjesta u najelitnijem europskom klupskom natjecanju, Ligi prvaka, u nedjelju su privedeni kraju. Finalni dan u kvalifikacijskoj je skupini 1 tako donio dvoboj susjeda, Partizana i Sloge, u kojem domaćin nije imao problema s plasmanom u skupinu A natjecanja za klupskog prvaka Europe. Norveška skupina 2 je, pak, pružila reprizu prošlogodišnjeg finala kvalifikacijskog turnira za Ligu prvaka, naime, u borbi za mjesto u skupini C ponovno su se našle ekipe Hasluma i Metalurga, a boljom se i ove godine pokazala momčad Line Červara.

Kvalifikacijska skupina 1

Nakon što su dan ranije u polufinalnim susretima u Beogradu domaćin Partizan i momčad Sloge stigli do slavlja nad Porto Vitalisom, odnosno, Lovćenom u nedjelju je vrijeme bilo za finalni ogled koji vodi u skupinu A Lige prvaka gdje već čekaju ekipe Montpelliera, Flensburg-Handewitta, Ademar Leona te HSV Hamburga, pobjednika Wild card turnira.

Već na samom startu susreta domaća je momčad pokazala svoju snagu i znanje te je nakon 18 minuta igre i vodstva 10:1 osigurala svoje slavlje i mjesto u Europi. Dominirala je ekipa Partizana cijelom utakmicom, a iako su rukometaši Sloge do poluvremena stigli na šest pogodaka zaostatka (9:15), u narednih 20 minuta drugoga dijela uspjeli su postići tek jedan gol (10:21) čime je i ona najmanja sumnja u konačnog pobjednika u potpunosti razriješena. Do isteka 60. minute Partizan dolazi i do najvećeg vodstva u susretu (28:11), no na kraju slavi s 31:16. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Makšić s devet postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Sloge bio Pešić sa sedam golova.

U ogledu za treće mjesto kvalifikacijske skupine 1 portugalski Porto Vitalis pronašao je rješenje za igru Lovćena te je osigurao slavlje 31:25, kao i treće mjesto u grupi.

Kvalifikacijska skupina 2

Zanimljivo je bilo i u norveškom Rykkinu gdje je momčad Metalurga domaćem Haslumu drugu godinu zaredom pokazala kako je bolja i spremnija momčad te je stigla do svog četvrtog nastupa u grupnoj fazi Lige prvaka. Za razliku od prethodne godine, Makedonci su odmah na startu pokazali što sve znaju te su stvorili prednost kako susret ne bi držali u neizvjesnosti do samoga kraja.

Izjednačeno je bilo tek u uvodnim minutama ogleda (1:1) nakon čega Metalurg radi seriju 6-0 te se polako, ali sigurno odvaja od norveške ekipe. Uslijedila je ubrzo i nova serija pogodaka s kojom Červarovi momci odlaze na 16:7, dok do odlaska na odmor Haslum postiže tek jedan gol (8:16). Iako je nastavak susreta bio nešto ravnopravniji, domaći su se igrači uspjeli približiti tek na šest golova zaostatka (13:19, 16:22), dok oni gostujući potom ubacuju u brzinu više te tri minute prije samoga kraja imaju čak 11 pogodaka prednosti (29:18). Na koncu, Makedonci osiguravaju pobjedu 30:20 te se pridružuju skupini C Lige prvaka u kojoj se već nalaze Bjerringbro Silkeborg, Gorenje Velenje, Vive Targi Kielce, Chambery i St. Petersburg.

U sklopu kvalifikacija odigran je i susret za treće mjesto skupine 2 u kojem su snage odmjerile ekipe austrijske Alple Hard i ukrajinskog Dinama Poltave, a u kojoj su Austrijanci bili bolji sa šest pogodaka razlike (29:23).