Medveščak se s bodom vraća iz Graza, domaćini uspješniji u penalima

Martina Oštrić • petak, 05.10.2012.

Triler u Grazu pripao je domaćinima. Nakon naizmjeničnog izmjenjivanja vodstva utakmica je otišla prvo u produžetke, a zatim i u penale. Gol kao da nije htio niti jednu momčad, no na kraju su igrači Graza slavili pred punom dvoranom...

Hokejaše Medveščaka deveto kolo EBEL lige odvelo je na gostovanje u Graz. U ovoj se utakmici domaćoj publici predstavilo najnovije pojačanje 99-ersa, Tomas Vanek, veliko NHL pojačanje koji je tijekom lockouta izabrao upravo Graz.

Prednost na Medveščakovom golu dobio je Michael Ouzas, dok su Zagrepčani već u prvoj minuti dobili priliku brojčane nadmoći na ledu koju nisu iskoristili. Nakon isključenja Huculaka u šestoj minuti Tomislav Zanoški imao je prilike svoju momčad dovesti do vodstva, krađom pločice golmanu Cloutieru, no u toj akciji Austrijanci su se ipak uspjeli obraniti. Četiri minute kasnije udarac je okušao Miller, no pločicu je na putu prema golu zaustavila vratnica. I premda su suci pregledavali snimku, pločica ipak nije prešla crtu, te pogodak nije priznat.

Do 13. minute niti jedna momčad nije uspjela doći do vodstva, no ispunjena dvorana u Grazu vidjela je šakački dvoboj Kostovića i Holsta, nakon čega su obojica igrača odsjedili 5+2 minute na klupi. Do kraja prvog perioda još su Martinović i Greentree dobili po dvije minute, a premda je domaća momčad u zadnjim minutama bila konkretnija, na odmor se otišlo praznih mreža.

U nastavku se nije dugo čekalo na pogodak. Letang je pločicu predao Latendresseu koji dolazi pred Ouzasa i s lakoćom dovodi svoju momčad u vodstvo s igračem manje. To je samo bio uvod u golovima bogatu drugu trećinu utakmice. I dok su Buck i Vanek pokušavali, Day i Lannon ostavili su svoje momčadi na cjedilu, a Medveščak je na najbolji mogući način iskoristio dvojicu igrača više na ledu. Prvo je Miller pred golom prevario vratara s dva igrača više, nakon čega je Sertić proigrao za Greentreea koji s igračem više dovodi Medveščak u prvo vodstvo na utakmici.

Domaćini su izjednačili u 31. minuti preko Daousta te minutu potom poveli preko Vaneka, nakon isključenja Greentreea. Najzvučnije pojačanje Graza skrenulo je udarac Daya prevarivši Ouzasa. Do kraja trećine u prilici su bili i Greentree, i Buck, no prvospomenuti dvije minute prije isteka drugog perioda postiže drugi pogodak na utakmici.

Peta minuta posljednje trećine donijela je novu tuču. Ovog puta akteri su Iberer i Huculak, nakon čega su oba igrača dobila po pet minuta. Nervoza se manje odrazila na domaće igrače jer su Medvjedi napadali pred golom, ali Austrijanci su ga pogađali. Nakon još jedne gužve pred Cloutierom Labelle odnosi pločicu u protivničku trećinu, te Moderer dolazi do drugog pogotka u sezoni, četvrtog Graza na utakmici.

Nervoznu posljednju trećinu začinili su još i Brine i Iberer (5+20), te Martinović i Labelle sa pet minuta kazne. Isključenje Strohmeiera u 58. minuti bila je dobra prilika za Zagrepčane da izjednače nakon čega je i Ouzas izašao s leda. U "šest na četiri" situaciji Austrijanci su umalo pogodili praznu mrežu, no Medveščak je taj koji je došao do izjednačujućeg gola. Buck se najbolje snašao u gužvi, i nakon nekoliko promašenih šansi konačno došao do pogotka na večerašnjoj utakmici.

S rezultatom 4:4 na gol se vratio Ouzas, no 45 sekundi prije isteka regularnog vremena Leawitt odlazi na klupu za hlađenje, što Medveščak u produžecima ostavlja s igračem manje. Dodatnih pet minuta, unatoč pokušajima Fraisera, Zanoškog i Sertića nije donijelo golove, stoga je susret otišao u penale.

Penali su donijeli pobjednika tek u petoj seriji. Za Medveščak su promašivali dva puta Greentree, Naglić, Buck i Sertić, dok je domaćinima drugi bod donio Latendresse.