Srbija i Slovenija lakoćom otvorile skupinu C, Poljaci ne baš uvjerljivi

Zvonka Keliš, Ivan Dominik, Jelena Bagarić • subota, 12.01.2013.

Svjetsko prvenstvo za rukometaše službeno je otvoreno i u španjolskom gradu Zaragozi, gdje je reprezentacija Srbije "krstila" parket dvorane Princ Filip pobjedom protiv Južne Koreje. Lakše od očekivanog izabranici Veselina Vukovića nadjačali su Južnokorejce s devet pogodaka razlike te time započeli cjelokupno natjecanje skupine C Svjetskog prvenstva. Nakon Orlova vrijeme je bilo i da drugi hrvatski susjedi pokažu što znaju. Sastav Borisa Deniča je, unatoč zanimljivijem prvom dijelu, bez većih problema u nastavku također uvjerljivo svladao ekipu Saudijske Arabije hrvatskog trenera Nene Kljaića. Poljska je u posljednjem susretu dana svladala Bjelorusiju, no nije to bilo baš tako uvjerljivo kako su neki možda očekivali...

Poljska - Bjelorusija 24:22 (14:9)

Reprezentacija Poljske svoje prve bodove tražila je utakmici protiv Bjelorusije čije je najzvučnije ime svakako Siarhei Rutenka, član španjolske Barcelone. No iako je u početku izgledalo da će Bjelorusi biti lak zalogaj, sama završnica donijela je nešto bolju igru bjeloruske reprezentacije koja ipak u konačnici nije uspjela pobijediti već je bodove upisala Poljska rezultatom 24:22.

Već na samom startu susreta Poljaci se promiču u favorite. Jurecki i Krzysztof Lijewski postigli su golove za početno vodstvo od 2:0, a u nastavku je prednost samo rasla. U 21. minuti narasla je to te mjere da je Bielecki postigao pogodak za velikih 12:6. No borbeni Bjelorusi nisu se tako lako dali eliminirati pa Pukhouski i Šilovič postižu pogotke za 13:9. Kubisztal je bio precizan još jednom pred sam istek prvog dijela pa Poljaci na odmor ipak odlaze s pet pogodaka prednosti.

Veliku prednost koju su imali Poljaci su odlučili još "podebljati". Već u petoj minuti nastavka Kubisztal postiže pogodak za velikih plus osam (18:10). To ipak nije donijelo lak kraj za poljsku reprezentaciju. Kako je drugo poluvrijeme odmicalo, Bjelorusi su dizali svoj tempo igre, a Poljaci su sve više zastajkivali. Takva igra je u 56. minuti donijela igračima Vladimira Žuka zaostatak od samo tri pogotka. Odmah nakon tog smanjena precizan je bio Orzechowski koji je u konačnici i odlučio pobjednika ovog susreta. Do kraja Rutenka i Šilovič postigli su dva pogotka, no to im nije bilo dovoljno za remi ili pobjedu.

Siarhei Rutenka svakako je s devet postignutih pogodaka najbolji pojedinac u bjeloruskom kolektivu. Uz njega valja još spomenuti vratara Čarapenku koji je obranio 11 lopti. Najviše pogodaka, sedam, za Poljake postigao je Krzysztof Lijewski, a na vratima je standardno dobro branio Szmal koji je u konačnici sakupio 14 obrana.

Srbija - Južna Koreja 31:22 (13:9)

Reprezentacija Srbije lakom je pobjedom otvorila skupinu C i svoje natjecanje na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Španjolskoj. Aragonski grad Zaragoza središte je odigravanja te skupine, a prvi je dvoboj odigran između trijumfalnih i, kako su pokazali, vrlo jakih Srba te Južnokorejaca.

Susret dvije rukometno renomirane reprezentacije bio je jednosmjeran, prilično jednoličan, ali vrlo zanimljiv, a lakše od očekivanja je na kraju slavila srbijanska izabrana vrsta. Srbi su započeli vrlo jako, furiozno i s čvrstom obranom, dok su igrači iz Južne Koreje igrali svoj tradicionalni brzi rukomet. Međutim, Srbija se odlično spremila za takvu igru Azijata te je odgovorila šutevima izvana i sjajnom obranom, protiv čega Južnokorejci nisu mogli.

Dvoboj su pogocima za Srbiju otvorili Vučković i Alem Toskić, bivši igrač CO Zagreba, ali su se do sredine prvog dijela Južnokorejci još držali u utakmici. Srbi su u to vrijeme dosta oscilirali, mijenjali su obranu, iako im je 6-0 najbolje funkcionirala, a Korejci su to koristili i tada obitavali u egalu. No, ulaskom u drugu polovicu prvih pola sata, sjajnim rolama Momira Ilića i dvaju krila, Ivana Nikčevića i Rajka Prodanovića, Srbi su počeli zabijati u serijama, odvajati se na dva i više pogodaka razlike, što je naposljetku rezultiralo prednošću od solidnih 13:9 na poluvremenu.

Početkom drugog poluvremena počela je rapsodija u igri izabranika Veselina Vukovića, a u prvih deset minuta nastavka Srbija je odigrala izvrsno te prelomila susret. Južnokorejci su napokon bili "uništeni" šutevima izvana Momira Ilića i Marka Vujina iz njemačkog Kiela, dok je sve bolja srbijanska obrana sve više i sve lakše zaustavljala "niske" igrače Južne Koreje.

Stoga je Srbija ubrzo stigla do rezultata 20:13 kojim je prelomila i riješila utakmicu, a do kraja dvoboja se nije puno toga u igri obje ekipe promijenilo. Posljednjih petnaestak minuta susreta Vuković je rotirao svoje igrače, odmarajući one najbolje, no to nije utjecalo na igru Srbije niti na konačan rezultat jer su se Južnokorejci već bili potpuno raspali te pomirili s porazom. Srbija je u nastavku dobila Azijate 18:13, čime je zaključila konačnu pobjedu s golemih "plus devet", točnim rezultatom 31:22.

U redovima pobjednika istaknuli su se Momir Ilić sa sedam i Marko Vujin s pet pogodaka, dok su četiri, odnosno tri gola, dodali Rajko Prodanović i Žarko Šešum. Fantastičan je koordinator srbijanske obrane bio vratar Srbije Darko Stanić, koji je obranio 11 udaraca Korejaca uz tri sedmerca te je imao čak 50 posto obrana svoje momčadi. Kod poraženih Južnokorejaca najbolji su bili Eom Hyo-Won sa sedam pogodaka te vratar Kang koji je upisao isti broj obrana.

Slovenija - Saudijska Arabija 32:22 (17:15)

Nakon što su natjecanje u skupini C u dvorani Princa Filipa u Zaragozi otvorile momčadi Srbije i Južne Koreje susretom u kojem je do uvjerljivog slavlja stigla ekipa Veselina Vukovića, vrijeme je bilo da na teren izađu i rukometaši Slovenije te Saudijske Arabije.

Slovenci su na svjetsku smotru, nakon dva izostanka, stigli u desetkovanom sastavu, naime, izbornik Boris Denič nije mogao računati na sve igrače koje je htio, dok mu se u posljednji tren ozlijedio i Zagrebaš David Špiler. S druge strane, njihov se protivnik nalazi među slabijim ekipama ovoga natjecanja, nikada nije uspio proći prvi krug velikog natjecanja te se uvijek na koncu kretao oko 20. pozicije, no predvođen hrvatskim trenerom Nenadom Kljaićem nada se kako bi svojim protivnicima u skupini mogao pomrsiti račune te dobrano iznenaditi.

A najbolji su...

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Gašper Marguč sa šest postignutih pogodaka, dok su po pet dodali Jure Dolenec i Luka Žvižej. Slovenski vratarski tandem Škof/Prošt sakupio je 12 obrana, dok je na drugoj strani vratar Manaf Alsaeed obranio 14 udaraca. Najbolji kod Saudijske Arabije bili su Hisham Alobaidi i Ahmad Alabdulali s po pet golova.

Zanimljivo je bilo u prvim minutama susreta u Zaragozi, naime, nakon što Skube odvodi Slovence na 1:0, a na drugoj strani uzvraća Alabdulali seriju pogodaka započinje Miha Žvižej te hrvatski susjedi ubrzo osiguravaju prednost od tri pogotka (4:1). Iako se činilo kako će Saudijci posustati već na samome početku, tomu nije bilo tako se su se brzo vratili u dvoboj (3:4) kako bi dobrano puhali za vrat svom suparniku sve do isteka prvoga dijela. Slovenci su konstantno bili u laganoj prednosti, vodili su 10:8 i 14:12 te s istih +2 odlaze potom i na predah (17:15).

Međutim, momčad Nene Kljaića tek je narednih sedam minuta nastavka uspjela koliko toliko držati korak sa Slovenijom koja pri vodstvu 21:18 uzima stvar u svoje ruke te konačno lomi ogled. Ponovno je Miha Žvižej bio taj koji je započeo seriju od čak sedam pogodaka kojom njegova reprezentacija stiže do potom nedostižne prednosti (28:18). Do konca utakmice na obje su strane pala po četiri pogotka za rezultat 32:22 te tako izabranici Borisa Deniča svoju prvu prepreku na natjecanju itekako uspješno savladavaju.

• Obrisan korisnik13.01.2013. u 00:22
    Kako ste prosli prezadnju utakmicu protiv nas? Nesto sam zaboravio. Znam da vam je bila vazna.
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 23:23
    Hej ljudi ajd neka me neko kaže kako smo prošli zadnju tekmu sa Srbijom zaboravio sam rezlutat !
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 23:07
    da govorimo o Koreji, koju smo razbili sa 15 golova razlike u 8 mjesecu, a vi je jedva dobili u grupi na OI-u, slabo pamćenje neki ljudi imaju, a i vole s gluposti napraviti provokaciju, lol ne mislim se više tu uvlačiti u razgovore.
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 22:35
    Istina,svaki put hrvatska imam sreću,a vi nikad.
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 21:48
    Dobar je protivnik, vas bi sigurno dobili ali vi kao i uvijek imate srece pa vama nisu dopali.