Hrvatska 36:13(17:4) Australija
Australija

Hrvatska s +23 otvorila Svjetsko prvenstvo

Ivana Strahija • subota, 12.01.2013.

Na otvaranju Svjetskog prvenstva Hrvatska je pobijedila slabašnu Australiju bez ikakve rezultatske neizvjesnosti, no uz pad u koncentraciji u obrani i napadu u drugom poluvremenu, na što će izbornik Slavko Goluža morati obratiti pozornost.

Hrvatska - Australija 36:13 (17:4)

Svjetsko rukometno prvenstvo, skupina D, 1. kolo
Madrid, Caja Magica, suci: Menezes/Pinto (Brazil)

Hrvatska: Ivić (6 obrana), Alilović (7 obrana), Duvnjak 3, Lacković, Stepančić 3, Kopljar 4, Vori, Horvat 8, Vuković 4, Šprem 1, Bičanić 3, Mandalinić 1, Štrlek 2, Čupić 7, Musa

Australija: Latinović (7 obrana), Karlsson, Jovanović (1 obrana), Pandžo, Calvert, Fletcher 5, Mouncey, Queiroz, Najdovski 1, Gahan 1, Hedges, Kelly 2, Anderson 2, Abeira, Matić 2, Subotić

SEDMERCI: Hrvatska 4/7, Australija -
ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute, Australija 12 minuta

U utakmici u kojoj je najvažnije bilo da se nitko ne ozljedi, Hrvatska je nadigrala Australiju prema očekivanju. U prvom je dijelu međutim muke hrvatskim strijelcima zadavao odlično raspoloženi australski golman, student Ognjen Latinović, koji je posebnu umješnost pokazao u obrani sedmeraca, pa je tako "skinuo" šuteve i Ivana Čupića i Zlatka Horvata s linije penala.

No, Australci dakako nisu bili ni blizu pariranju Hrvatima što se pogodaka tiče, u prvom su poluvremenu samo četiri puta uspjeli pogoditi mrežu Mirka Alilovića.

Prvi gol Hrvatska postiže preko Čupića, nakon što je Mirko Alilović obranio šut Bevana Calverta i nakon što je Martin Najdovski zaradio prvo od svoja tri isključenja. Slijede dvije obrane spomenutog Latinovića, pa tek iz trećeg pokušaja Čupić ponovno uspijeva pogoditi.

Australci pak nikako ne mogu pogoditi preko hrvatske obrane, blok dobro funkcionira, pa Ognjen Matić pokušava loptu prošvercati ispod ruke, no ni u tome nije preuspješan. U obrani Australija pokušava s dubljim izlaskom na Hrvate, što ne muči Domagoja Duvnjaka i Damira Bičanića. Poluvrijeme završava sa 17:4, a sličilo je na slabiji trening.

Statistika

U hrvatskim redovima najbolji strijelac bio je Zlatko Horvat (8/11), a gol manje imao je Ivan Čupić (7/11). Po postotku šuta najbolji su, sa 100 posto, bili Domagoj Duvnjak (3/3), Luka Stepančić (3/3) i Drago Vuković (4/4). Potonji je imao i najveću minutažu, 55.28 minuta, Damir Bičanić odradio je 41.23, a Mirko Alilović 39.08 minuta. Filip Ivić obranio je točno pola šuteva upućenih na njegova vrata (6/12), dok je Alilović imao jednaki učinak od 50% (7/14).

U drugom poluvremenu u igru ulazi i Blaženko Lacković, koji je zbog ozljede prsta bio dugo pod znakom upitnika za ovu svjetsku smotru, a kako je najavljeno, Igor Vori ostao se odmarati, dok nije bilo virozom pogođenog Jakova Gojuna. Goluža je do kraja utakmice poslao pred mrežu i Filipa Ivića, mladog golmana CO Zagreba.

Početak drugog dijela donosi nešto bolje izdanje Australaca, omogućeno slabom hrvatskom obranom. Isto se ponovilo i sredinom poluvremena kad su protivnici stigli do 11. svog gola, no čim se stanje u obrani momaka u hrvatskim dresovima posložilo, a tehničke pogreške svedene na minimum, Australija nije više došla do lakog pogotka.

Igra gol za gol u uvodnim minutama, kod 19:7, tjera Golužu na minutu odmora, u kojoj je svojim izabranicima kazao: "Nemojte se igrati s loptom, ne znate ni obranu više igrati?", ali je "špotancija" imala učinka svega par minuta, a poslije 23:7 Marka Kopljara, opet su u postizanju golova umješniji Australci.

Nižu protivnici tako čak četiri gola, po dva Matić i Daniel Kelly, te se rezultat za njih diže na 24:11. Nije to bilo za uzbunu, ali je prizvalo Hrvate većoj koncentraciji te ulaze u seriju od devet pogodaka bez daljnjih crnih rupa.

Sve u svemu odlična prilika za mlade hrvatske debitante i priliku da se neki odmore, a drugi provjere kako su nakon ozljeda.

Iduću utakmicu hrvatska također igra protiv slabog protivnika, Alžira, koji je od Španjolaca izgubio 27:14 na otvaranju Svjetskog prvenstva u petak. Susret Hrvatska - Alžir na rasporedu je u ponedjeljak od 16.45.

• Obrisan korisnik12.01.2013. u 23:56
    slazem se da je njegovo buduce vrijeme, al mozda u ovakvoj utakmici je mogao i malo vise odigrati..
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 23:01
    Mandalinić zasad još nije spreman za veću minutažu radi previše grešaka što nije ni čudno ipak je mlad igrač, ali bit će odličan igrač za budućnost.
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 19:19
    iznenadio sam se kakav skok i ulaz ima ovaj mandalinic, cudo jedno.. steta da nije vise igrao.
  • Obrisan korisnik12.01.2013. u 18:31
    bez većih iznenađenja, očekivano visoka pobjeda naših, dobro se pokazao mladi stepančić, a vori nam bude bio odmoran.... sada na prvu malo težu prepreku, protiv alžira ćemo već malo više saznati o tome kako stojimo.... naprijed kauboji