Alžir kao posljednja provjera prije pravih izazova

Ante Dubravac • ponedjeljak, 14.01.2013.

Poslije sigurne pobjede na otvaranju Svjetskog rukometnog prvenstva protiv Australije pred izabranicima Slavka Goluže je dvoboj s Alžirom. Iako se očekuje nešto teži posao sve osim nova dva boda bilo bi veliko iznenađenje.

Nakon što je ždrijeb odredio tko će sve biti suparnici hrvatskoj reprezentaciji na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj vjerojatno niti sam izbornik Slavko Goluža ne bi složio bolji raspored odigravanja utakmica. Nakon slabašne Australije na red dolazi Alžir koji je ozbiljnija reprezentacija, ali još uvijek daleko od svjetskog vrha.

Hrvatska rukometna reprezentacija svoj pohod prema medalji na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Španjolskoj otvorila je uvjerljivom pobjedom protiv Australije rezultatom 36:13. Zbog ogromne razlike u kvaliteti koja se vidjela u svakom segmentu igre za uvodni dvoboj se teško može reći da je bio i ozbiljnije zagrijavanje.

Hrvatska je očekivano dominirala od prve minuta i imala vodstvo tijekom cijelog susreta, a o snazi suparnika dovoljno govori podatak da su u prvih 30 minuta uspjeli postići samo četiri pogotka.

S druge strane Alžir je protiv domaćina nakon prvog poluvremena imao postignut tek jedan pogodak više, ali je dojam da je ipak ozbiljnija momčad od Australije te da će se Hrvati morati malo više potruditi.

"Alžirci jesu na početku imali nekakve šanse, ali čim su Španjolci dali gas, nije bilo više problema. Moramo odigrati čvrstu obranu i onda pomoću laganih golova dolaziti do što veće prednosti," izjavio je u najavi utakmice najbolji strijelac prvoga dvoboja Zlatko Horvat.

Hrvatska i Alžir do sada su se susreli dva puta i u oba dvoboja su slavili Kauboji bez veće rezultatske neizvjesnosti. 2008. godine u sklopu kvalifikacija za odlazak na Olimpijske igre Hrvatska je bila bolja 37:26, a na prošlom Svjetskom prvenstvu koje se 2011. godine održavalo u Švedskoj Alžir je poražen rezultatom 26:15. Iako na prvi pogled rezultatski ta pobjeda djeluje vrlo uvjerljivo treba spomenuti da se na odmor otišlo s 11:11. Prvo ime susreta bio je Ivano Balić sa šest pogodaka od devet pokušaja.

Protiv duboke obrane najvažnije je strpljenje i kretanje bez lopte: "Igrat ćemo čvrsto i pokretljivo, uz što više lakih golova, ne želim da se mnogo trošimo na alžirsku duboku zonu," rekao je Goluža.

Ipak i izbornik je svjestan da je Hrvatska apsolutni favorit pa planira dozirati minutažu određenim igračima koji će u kasnijoj fazi natjecanja nositi glavni teret: Već u utorak imamo utakmicu protiv Mađarske, u planu je da se Vorija poštedi i protiv Alžira. No, Lacković će igrati, pošto duže vrijeme nije imao utakmicu," zaključio je Goluža.

Dvoboj između Hrvatske i Alžira na rasporedu je u 16:45 sati.