Srbija i Slovenija osigurale drugi krug, Bjelorusi do prvih bodova na Svjetskom prvenstvu

Zvonka Keliš, Ivan Dominik • utorak, 15.01.2013.

Rukometni reprezentativci Bjelorusije sigurnom pobjedom nad Južnom Korejom otvorili su treće kolo natjecanja u skupini C. Predvođeni nanovo sjajno raspoloženim Rutenkom izabranici Vladimira Žuka konačno su upisali prve bodove na svjetskoj smotri u Španjolskoj. U druge dvije utakmice dana, u Zaragozi su slavile Hrvatskoj susjedne momčadi; Srbija je uz poteškoće nadjačala Kljaićeve Saudijce, dok je Slovenija u trileru bila bolja od Poljske...

Slovenija - Poljska 25:24 (11:14)

Posljednji dvoboj trećeg dana natjecanja u skupini C, donio je veliki derbi i jaku utakmicu između reprezentacija Poljske i Slovenije. U večernjem i središnjem dvoboju skupine koja se igra u Zaragozi, Poljaci su bolje otvorili utakmicu, poveli u njoj i počeli diktirati njen tempo, igru i ritam, imajući rezultatsku prednost i inicijativu cijelo vrijeme u svojim rukama. Poljska je kroz čitavo prvo poluvrijeme vodila, ali su se Slovenci držali na pristojnom zaostatku kroz prvih pola sata.

Slika 2 od 2.

Stoga se na odmor nakon prvog dijela otišlo vodstvom reprezentacije pod vodstvom Michaela Bieglera od 14:11 što je bila prednost razmjerna viđenom na parketu, ali u isto vrijeme i dosta osjetna za Poljake nad Slovencima. Međutim, u nastavak su rukometaši Borisa Deniča krenuli furiozno pokazavši potpuno drugo lice; otvorili su nastavak serijom od 5:0 kojom su preuzeli i vodstvo, a nedugo zatim se serija pretvorila i u 8:2, čime je po prvi put na utakmici Slovenije mirnije povela.

Tada se, pri rezultatu 19:16 za Slovence i Poljska počela vraćati u utakmicu i ponovno igrati bolje. No, premda se uspjela vratiti na malu razliku, nije smogla snage za preokret i novi dolazak u vodstvo. Triler koji je od utakmice nastao u posljednjim minutama ipak je otišao na stranu reprezentacije koja se bolje snašla u igri "gol za gol" u zadnjih deset minuta - reprezentacije Slovenije.

Zato su na kraju Slovenci slavili 25:24, čime su upisali i treću vezanu pobjedu na ovom prvenstvu, osiguravši pritom i drugi krug same manifestacije. Za pridruživanje Srbiji na vrhu skupine C, Slovence su predvodili briljantni Borut Mačkovšek iz Celja, koji je zabio osam golova, najviše kod Slovenaca, dok su sedam odnosno šest dodali Jure Dolenec i Dragan Gajić. No, najzaslužniji za slavlje Slovenaca bio je ipak sjajni vratar Primož Prost, koji je imao čak 47 posto obrana, točnije njih 13 od 28 udaraca Poljaka. S po pet pogodaka poražene su Poljake - koji nisu mogli bez prvog defenzivca ekipe Mariusza Jurkiewicza - "vukli" Bartosz i Michal Jurecki.

Srbija - Saudijska Arabija 30:20 (12:10)

Srbija nije imala lak zadatak na parketu, kako se to činilo na papiru prije dvoboja, protiv reprezentacije Saudijske Arabije pod vodstvom hrvatskog trenera Nenada Kljaića. Iako je lakoćom upisala dvije pobjede iz prva dva susreta protiv neugodnih Južnokorejaca i Bjelorusa, do trećeg trijumfa Orlovi su stigli tek furioznim drugim poluvremenom, nakon što su u prvom protiv nominalno slabih Arapa imali dosta poteškoća.

Slika 1 od 1.

Saudijci su poveli odmah na startu susreta 2:0, a svoju su malu prednost ili egal u utakmici održavali sve do 17. minute dvoboja kada je Srbija pogotkom Žarka Šešuma tek po prvi puta na utakmici povela. No, i tih 7:6 Saudijci su uspjeli okrenuti na 8:7, ali su rukometaši Veselina Vukovića tada "ubacili" u brzinu više i kroz posljednjih deset minuta prvog dijela nadigrali Kljaićeve trupe, došavši do konačne prednosti na odmoru od 12:10.

Međutim, u nastavku se Saudijska Arabija vrlo brzo raspala, dok je Srbija elegantno protutnjala do pobjede. Serijom 3:0 Srbi su ušli u nastavak došavši do prednosti od 15:10, a tada su samo pojačavali ritam, povećavali prednost razmjerno s odmicanjem vremena te su iskusno kontrolirali susret. Golom Rajka Prodanovića u 47. minuti stigli su Srbi po prvi put na dvoboju do deset golova razlike, a najveća je prednost Orlova do kraja susreta narasla i do 11 pogodaka razlike.

No, Saudijci su u završnici ponudili ponovno solidan otpor, uspjeli su smanjiti na deset golova "minusa" do isteka 60. minute dvoboja, a isti je završen konačnim rezultatom od "okruglih" 30:20 za Srbiju. Do treće uzastopne pobjede na prvenstvu Orlove su vodili Momir Ilić, šuter koji je izvana "uništio" Arape s čak osam pogodaka, dok su se pridodali Ivan Nikčević i Rajko Prodanović sa sedam, odnosno četiri gola. Ništa lošiji od lijevog vanjskog THW Kiela nije bio niti Ahmad Alabdulali, najbolji strijelac Saudijske Arabije, koji je poentirao također osam puta, dok ga ostali suigrači nisu popratili dovoljno kvalitetno.

Južna Koreja - Bjelorusija 20:26 (10:12)

Jedine dvije momčadi skupine C bez osvojenog boda snage su odmjerile u sklopu trećeg kola svjetske rukometne smotre. U dvorani Princa Filipa zanimljivim su susretom otpočele novi natjecateljski dan te su nagovijestile još bolje susrete koji su uslijedili. Predvođeni nanovo sjajnim Sjarhejom Rutenkom Bjelorusi su nakon 60 minuta igre stigli do svojih prvih bodova u Španjolskoj konačnim slavljem sa šest pogodaka razlike.

Slika 3 od 3.

Član katalonskog diva odlično je krenuo u susret te ga je otvorio pogotkom za 1:0 nakon čega prednost Bjelorusa vrlo brzo raste do 7:4. Međutim, bude se tada i reprezentativci Koreje koji stižu na svega pogodak zaostatka (8:9) osam minuta prije kraja prvoga dijela. Do odlaska na predah momčad Bjelorusije ponovno vraća prednost od dva gola (12:10).

Nakon odličnog otvaranja susreta Rutenka nije ništa lošije izgledao ni u prvim minutama nastavka kada je uz pomoć Dzianisa Rutenke odveo svoju ekipu na sigurnijih +6 (16:10). Iako se njihovi suparnici u narednim minutama trude uhvatiti priključak, uspijevaju se tek približiti na 17:20 nakon čega se raspoloženim nanovo pokazuje Barcelonin rukometaš koji odvodi ekipu Vladimira Žuka na 24:18. Konačno, Bjelorusija svoje prve bodove na prvenstvu upisuje sigurnim slavljem nad Korejom 26:20.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je, dakako, Sjarhej Rutenka, s deset postignutih pogodaka. Vratar Bjelorusa, Vitalij Čarapenka sakupio je 14 obrana, dok je korejski vratarski tandem Lee/Park obranio ukupno 11 udaraca. Najbolji kod Koreje bio je Hyowon Eom sa sedam golova.