Srbi "darivali" Poljake, Slovenci usamljeni na vrhu skupine C

Mišo Gulić, Zvonka Keliš • četvrtak, 17.01.2013.

Nakon četvrtog kola u grupi C jedina stopostotna momčad ostala je Slovenija, a pravo je čudo što je sve Srbija uspjela prokockati protiv Poljske koja je na kraju slavila golom razlike. Također, prve bodove uspjela je upisati i Saudijska Arabija pobjedom protiv Južne Koreje...

Poljska - Srbija 25:24 (11:13)

Srbi su u derbi susretu četvrtog kola skupine C golom razlike izgubili od Poljske, no točnije je reći da su u toj utakmici dva puta pobijedili same sebe, odnosno da su pobjedu praktički poklonili Poljacima...

Zahvaljujući raspoloženom Iliću, kasnije i vrataru Staniću, Srbi su dominirali u uvodnom dijelu susreta, poljska 6-0 obrana bila je razbijena udarcima s devet metara, a nakon što su ostali s igračem manje, Poljaci su u 22. minuti bili u zaostatku od pet golova (7:12). Do odlaska na odmor Srbi nisu uspjeli kapitalizirati serije obrana svog vratara (12 do odmora), dapače, nemaštovit napad i soliranje koštali su ih stečene prednosti pa je prvih 30 minuta zaključeno rezultatom 11:13.

Poljaci su jednako dobro nastavili i u drugom dijelu, imali su i napad za izjednačenje, no ponovno je Stanić spustio rampu, što je ovaj put naišlo i na pozitivnu reakciju njegovih suigrača u napadu, stoga rezultat od 15:19, koliko je bilo u 29. minuti, i ne treba čuditi. Srbi su tada, baš kao je slučaj bio i u prvom dijelu, počeli neshvatljivo griješiti, što je za posljedicu imalo topljenje prednosti na svega jedan gol viška (19:20).

Ohrabreni Poljaci u istom su ritmu nastavili i dalje, a u 52. minuti M. Jurecki ih je doveo u prvo vodstvo na utakmici (22:21). Pri rezultatu 24:24, minutu i pol prije kraja, Srbi su ostali s igračem manje (Nenadić), Poljaci napravili višak na krilu, ali briljantni Stanić i ovaj je put spasio svoju momčad i tako joj ponudio priliku za pobjedu, no spreman je s druge strane bio i Szmal na pokušaj Ilića. Zadnji napad, točnije 15 sekundi, imali su Poljaci, a doslovno u posljednjoj sekundi iz mrtvog kuta za njihovu pobjedu zabio je Orzechowski.

Prvo poljsko ime bio je B. Jurecki koji je zabio sedam golova, dok je njih pet djelo Orzechowskog. Kod Srbije prvi topnik bio je Ilić s devet golova, a vrijedi istaknuti i učinak Stanića koji je obranio 18 udaraca.

Saudijska Arabija - Južna Koreja 24:22 (11:13)

Četvrtoga dana natjecanja u skupini C koja se smjestila u Zaragozi srednji meč dana pripao je dvjema reprezentacijama koje u dosadašnjem dijelu natjecanja nisu ostvarile nijednu pobjedu. U njihovu posljednjem pokušaju da osiguraju mjesto u daljnjoj fazi natjecanja momčadi Saudijske Arabija i Južne Koreje uistinu su morale pružiti dobru igru te se pomučiti za svoje bodove. Dvorana Princa Filipa stoga je nakon slavlja Slovenije u super uzbudljivom dvoboju s Bjelorusijom, nastavila u istom tempom te je mogla pogledati još jedan zanimljiv susret.

Bolje u ogled ulaze Korejci koji preko Eoma osiguravaju vodstvo 2:0, no nije dugo trebalo izabranicima Nenada Kljaića da se vrate u susret te ga učine zanimljivim. Pogodak za pogodak igralo se u narednim minutama, sve do same sredine prvoga dijela kada se Korejci uspijevaju nanovo lagano odvojiti (7:5). Do odlaska na odmor oni čuvaju svoju prednost te u svlačionicu odlaze s vodstvom 13:11.

Uzbudljivo je potom bilo i u nastavku dvoboja, naime, Saudijci prvo sustižu svog suparnika te poravnavaju rezultat na 15:15 da bi u istoj seriji pogodaka poveli i s +2 (17:15). Čuvaju tada Kljaićevi igrači stečenu prednost te je više ne ispuštaju iz ruku. Iako se Korejci trude, ne uspijevaju izjednačiti rezultat te na koncu bivaju poraženi s dva pogotka razlike (22:24).

Odličan je u redovima pobjednika bio Mahdi Alsalem s pet postignutih pogodaka. Vratari Manaf Alsaeed i Mohammad Alsalem obranili su zajedno 17 udaraca, dok su na drugoj strani Dongmyung Lee i Koo Kang sakupili ukupno 14 obrana. Kod Južne Koreje istaknuo se Hyowon Eom sa šest golova.

Slovenija - Bjelorusija 27:26 (12:17)

Slovenija je nakon infarktne završnice uspjela doći do nove pobjede na Svjetskom prvenstvu, četvrte ukupno, čime je zadržala stopostotan učinak i trenutno zaslužila prvo mjesto na ljestvici.

Bjelorusi su u uvodnom dijelu susreta čvrstom i homogenom obranom potpuno zaustavili Slovence, tek nekoliko minuta trajala je egal igra, nakon čega je Bjelorusija na krilima raspoloženog Rutenke (sedam golova do odmora) odmaknula na četiri gola viška, a nekoliko minuta prije kraja prvog dijela semafor je pokazivao i plus pet za njih (11:16), da bi prvi dio bio zaključen rezultatom 12:17.

Dok se Bjelorusi nisu ni snašli Slovenci su na početku drugog dijela izveli nekoliko brzih kontranapada, raspucao se Gajič u međuvremenu, i smanjili na minimalan zaostatak od 16:17, dok su vodstvo uhvatili u 44. minuti golom Dolenca (22:21). Pobjegli su ubrzo hrvatski susjedi i na dva gola prednosti (23:21), ali imali su i Bjelorusi spreman odgovor te nakon pet minuta igre ponovno stigli u plus (24:25).

U posljednju minutu se ušlo s rezultatom 26:26, Rutenka je tada skrivio sedmerac i isključenje, a za prednost Slovenije zabio je Gajič, što je bio i posljednji gol na utakmici.

Najbolji u redovima Slovenije bio je Gajič koji je zabio osam golova, a velik doprinos pobjedi dao je i Škof s 13 obrana, dok je kod Bjelorusa očekivano prvo ime bio Rutenka s devet pogodaka.

• Obrisan korisnik18.01.2013. u 11:35
    najvjerovatnije idemo za nas najgore rješenje Srbe.Bolji i kvalitetniji smo od njih ali tu nekada puno toga odigra sama psiha
  • Obrisan korisnik18.01.2013. u 09:32
    glupi bjelorusi! prosuli +5 s poluvremena....tome se nisam nadao!
  • Obrisan korisnik18.01.2013. u 01:14
    kecman na poljski nacin
  • Obrisan korisnik18.01.2013. u 00:27
    ma bilo kako bila hrvatska ide u cetvrtfinale a ja se nadam da ce poljska uspeti izbiti na prvu poziciju jer imace i ona osam boda ako srbija savlada slovence sa jedan razlika jer ako makedonija a najverovatno i bicemo treti prodge u ctvrtfinale igrace sa njima jer ce poljaci ili bilo ko o njih... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.01.2013. u 22:47
    Srbi su izgubili tipično za ove naše prostore, poklanjanjem i raspadanjem pred kraj. Imaju dozlaboga mrtav napad koji se totalno ukočio kad je ušao Szmal i skinuo par ključnih lopti. A s druge strane to nije nimalo granitna obrana, takav dojam ostavlja čisto jer Stanić redovito skupi pozamašan broj... [više na forumu]