Dvojica poravnati na muškim, Harper-Nelson najbrža na ženskim preponama, Rodgersu sprint

Iz Sportskog parka Mladost:Ivor Krapac • utorak, 03.09.2013.

Novo, 63. izdanje Memorijala Borisa Hanžekovića ponovno je privuklo ljubitelje atletike na stadion u Sportskom parku Mladost, a osim što su vidjeli nekoliko rekorda mitinga, gledatelji su na kraju večeri mogli uživati u sprinterskim utrkama. Glavno iznenađenje priredio je Justin Gatlin, srebrni sa Svjetskog prvenstva u Moskvi, ali na njegovo žalost, to iznenađenje nije bilo ugodno za njega. David Oliver i Ryan Wilson zajedno su slavili na muškoj preponaškoj kratkoj dionici, s jednakim vremenom, a Dawn Harper-Nelson bila je najbrža među atletičarkama...

Pri kraju sezone u kojoj je glavnina pozornosti bila usmjerena na Svjetsko prvenstvo u Moskvi, atletičari i atletičarke ponovno su bili u akciji na Memorijalu Borisa Hanžekovića, koji je ove godine održan 63. puta. Kao što je i obično slučaj, šlag na torti bio je rezerviran za kraj večeri, uključujući i nastup Sandre Perković, koja je završila na drugom mjestu, iza Gije Lewis-Smallwood.

Iz hrvatskog kuta gledanja, pozornost je izazvao i nastup Ane Šimić u skoku u vis. Kada već ove godine nije bilo ozlijeđene Blanke Vlašić, Šimić se pobrinula da dugo bude u konkurenciji za pobjedu, sa završetkom na trećem mjestu. Išla je preko 195 centimetara, napadala i 197, što bi joj bio novi osobni rekord, a bilo bi dovoljno i za pobjedu. No, nije išlo, triput je rušila letvicu.

Pobjeda je pripala Ruskinji Irini Gordejevoj, koja je jedina isprve preskočila 195 centimetara. Šveđanka Emma Green Tregaro je tu visinu preskočila iz trećeg pokušaja, kao i Šimić, ali Green Tregaro zauzela je drugo mjesto zbog manje rušenja na prethodnim visinama. U akciji je bila još jedna hrvatska visašica, Lucija Zubčić, koja je s preskočenih 180 centimetara poravnala osobni rekord, a završila je na posljednjem, petom mjestu.

Mike Rodgers došao je do pobjede na muških 100 metara. Američki sprinter, šestoplasirani na ovoljetnom SP-u u Moskvi, istrčao je brže od 10 sekundi, 9,97, dvije stotinke ispred Jamajčanina Kemara Bailey-Colea (9,99), koji je završio na drugom mjestu. Justin Gatlin nadao se da će u Zagrebu i on biti bolji od 10 sekundi i, naravno, slaviti, ali plan mu se nije ostvario. Završio je na trećem mjestu, s 10,01 sekundi, dok vrijedi izdvojiti i četvrtu poziciju veterana Kima Collinsa (10,11).

Memorijalna utrka Borisa Hanžekovića, 110 metara s preponama, nije donijela iznenađenje poput onog u slučaju poraza Justina Gatlina, glavnog favorita sa završetkom na trećem mjestu - no, donijela je dvojicu pobjednika. Amerikanac David Oliver, svjetski prvak iz Moskve, istrčao je 13,25 sekundi, a isto toliko imao je sunarodnjak Ryan Wilson, kojega je ranije ovog ljeta ostavio za sobom na SP-u. Ovog puta su Oliver i Wilson bili poravnati.

Na trećem mjestu završio je Kubanac Dayron Robles, bivši svjetski rekorder, s 13,30 sekundi. Rus Sergej Šubenkov, brončani sa SP-a, bio je četvrti s istrčanih 13,32 sekundi.

U večernjem terminu su preko prepona išle i atletičarke, a "stotku" je najbrže prošla Dawn Harper-Nelson, s istrčanih 12,63 sekundi. U borbi zlatne i srebrne s prošlogodišnjih Olimpijskih igara u Londonu, Amerikanka je u Zagrebu bila ispred Australke Sally Pearson, aktualne olimpijske pobjednice, koja je istrčala 12,75 sekundi. Treće mjesto zauzela je još jedna američka preponašica, Kellie Wells (12,76).

Ruskinja Jekaterina Poistogova slavila je na 800 metara, u utrci u kojoj je nastupila i Južnoafrikanka Caster Semenya, bivša svjetska prvakinja, 2009. u Berlinu, o kojoj se potom puno pričalo zbog kontroverze oko njezina spola. Semenya je ove večeri na Mladosti bila peta.

Amerikanac Ryan Whiting slavio je u bacanju kugle, Južnoafrikanac Godfrey Khotso Mokoena u dalju, a među atletičarkama, pobjedu su uzele i Etiopljanka Hiwot Ayalew, u premijernom zagrebačkom izdanju utrke na 3.000 metara sa zaprekama, kao i Amerikanka Barbara Pierre na 100 metara.