Austrijanci iznenadili sve i ostavili Čehe na -10, Danci lako protiv Makedonije

Ivana Strahija • nedjelja, 12.01.2014.

Odmah na početku Eura u Danskoj, sjajno iznenađenje od Austrijanaca, koji su, iako unaprijed označeni za ispadanje iz skupine, nadigrali Čehe u svakom pogledu i pobijedili s 30:20. Domaćini prvenstva pak nisu imali pretežak zadatak protiv Makedonije...

Češka - Austrija 20:30

Izjave nakon utakmice

Vladimir Haber, izbornik Češke: "Ovo je najlošiji rezultat Češke u mnogo godina. Austrija je bila evidentno bolja večeras, a ja ne znam objasniti zbog čega smo mi odigrali tako loše. Sjajno smo se pripremili za turnir, trebali smo startati odlično."

Patrekur Johanneson, izbornik Austrije: "Pobjedu smo stvarno zaslužili. Naša je obrana bila iznimna, a posebno je dobar bio naš vratar. Vidi se da smo naporno radili, radujemo se idućoj utakmici."

Kad su se pred Euro radile analize i najave, u skupini A nije bilo dvojbe, Danci će biti prvi, Makedonci drugi, Česi treći, a Austrija definitivno ispada. No, u Herningu su u nedjelju Austrijanci pokazali sjajnu formu, što je važnije odličnu obranu, i iznenadili sve one koji su napunili Jyske Bank Boxen dvoranu.

U susret Austrija kreće pogotkom Viktora Szilagyja, no brzo Česi, pod vodstvom zvjezdanog Filipa Jiche, okreću rezultat u svoju korist te u desetoj minuti imaju 5:3. Pred malim ekranima je krenulo zijevanje i samo se očekivalo da Česi počnu nadograđivati tu razliku, kad je austrijska obrana počela raditi te u idućih deset minuta rezultat je u potpunosti izmijenjen, a na semaforu stoji 6:9.

Jichi preciznost zakazuje, dok s druge strane Robert Weber (7/7) tih problema nema te uz veliki doprinos na golu sjajnog Nikole Marinovića (14 obrana) Austrijanci povećavaju razliku na 9:14 do isteka prvih 30 minuta.

Ako se prvi dio mogao pripisati iznenađenju, u drugom su momci u bijelom dokazali da nisu slučajno na Euru, po prvi puta u povijesti se kvalificiravši za kontinentalnu smotru. Szilagyi i Weber produbljuju razliku, a kad je u 51. minuti rezultat došao do 15:25 sasvim je jasno bilo da povratka za Čehe nema.

Austrija je tako sjajno krenula u Prvenstvo i poslala jasno upozorenje protivnicima, da je u Danskoj na parketu nova, poboljšana i raspoložena austrijska nacionalna vrsta.

Danska - Makedonija 29:21

U drugoj utakmici dana u skupini A, Danci su uvjerljivo svladali Makedonce, koje predvodi Ivica Obrvan.

U utakmicu zlatni iz Beograda ulaze sjajno, a ponajviše zahvaljujući fantastičnom Niklasu Landinu (17 obrana), Makedonci punih deset minuta ostaju bez pogotka, dok se danska strana rezultata digla do 5:0. Tek tada Kiril Lazarov uspijeva, i to sa sedam metara, matirati danskog čuvara mreže.

U drugih deset minuta Makedonija ipak pokazuje bolji rukomet i uspijeva smanjiti s 9:2 na 9:6, u čemu pomažu i isključenja Hansa Lindberga te Madsa Larsena. Ipak, Obrvanove trupe ne uspijevaju dalje smanjiti razliku i na odmor se ide s 12:8.

Drugi dio donosi ponovno dizanje Makedonaca, koji imaju priliku za zagorčavanje života Dancima na 13:10, no i opet domaćini Eura, kad zagusti, igraju bolje. Novo približavanje Makedoncima Danci nisu dopustili, te se usprkos sjajnoj roli Borka Ristovskog na golu (15 obrana), susret završava s 29:21.