U neizvjesnoj završnici Vrlika i Kozić Jollyju donijeli pobjedu nad Mravima

Iz Šibenika:Ivana Jurica • subota, 18.01.2014.

Uzbudljiv je bio derbi Jollyja Jadranske banke Šibenik i Zagreba na Baldekinu. Iako su domaći košarkaši imali i +12 pred kraj treće četvrtine, gosti su se vratili u potpunosti u utakmicu. Iskazali su se tada posebno Paško Vrlika i Juraj Kozić koji su važne bodove ostavili na Baldekinu. Slavio je Jolly JBŠ sa 72:68 čime je skočio i na ljestvici, sad je na četvrtom mjestu.

Jolly JBŠ – Zagreb 72:68 (14:19, 25:16, 17:10, 16:23)

Šibenik, dvorana na Baldekinu, gledatelja 400

Suci: Perlić (V. Gorica), Basarić (Split) i Peić (Slavonski Brod)

Jolly Jadranska banka Šibenik: Gulam 3, Roso 2, Paul 12, Katura 8, Kozić 5, Vrlika 15, Surina 6, Mrva 3, Bubalo 2, Vrsaljko 11, Perković, Cinac 5. Trener: Anđelko Matov.

Zagreb: B. Žganec 3, Šarac 11, Halilović 21, Mileković 11, K. Žganec 7,Brnas 11, Tešija 2, Vuković, Sertić, Milekić, Rogić 2. Trener: Danijel Jusup.

Tricama Cinca i Gulama Jolly je otvorio susret. Ali vrlo brzo prednost je otišla na stranu gostiju. Ofenzivnim skokom i presingom tjerali su Mravi vodu na svoj mlin, pa su serijom 8:0 u petoj minuti došli i do pet koševa prednosti (13:8). Isto toliko (19:14) imali su i na kraju prve dionice igre.

Šut za tri poena jako je često u ovoj sezoni bio rak rana Jollyja, no, ne i u ovoj utakmici. Jer već u prvom poluvremenu imali su odličan postotak. Pa su tako poslije trice Paula (nešto ranije jednu je pogodio i Surina) vratili prednost na svoju stranu – 25:23. Halilović i Brnas u tim trenucima drže Zagreb u igri, dok je K. Žganeca Jusup prisiljen čuvati za samu završnicu budući da je već sredinom druge četvrtine zaradio četvrti prekršaj. Do kraja četvrtine Jolly je ipak uspio doći do male prednosti, nakon što je tricu pogodio Katura za 39:35.

Domaći kapetan Katura i drugo poluvrijeme otvara tricom, s istekom napada. Vrlo dobri Halilović vraća goste na samo minus dva (44:42), ali Jolly tada radi seriju 10:0. Vrlika, Surina i Vrsaljko donose svojoj momčadi najveće vodstvo na utakmici – 54:42. Dvoznamenkastom prednošću Šibenčana (56:45) ušlo se u posljednjih deset minuta.

Samo deset koševa Zagreb je postigao u trećoj četvrtini. Ali zato su u manje od četiri minute zadnje postigli 14, Jolly samo dva, pa je na semaforu svjetlilo 58:59. Seriju K. Žganeca tricom je prekinuo sjajni Vrlika, koji je nakon toga vezao još dva uspješno realizirana napada za 65:59 tri i pol minute prije kraja. Halilović potom smanjuje na 65:63, a Mileković tricom prednost donosi Jusupovoj momčadi – 66:65. Iako do tada nije postigao niti koša hrabrosti za novi pokušaj smogao je Kozić. Trica je ovog puta ušla za 68:66. Odmah potom Kozićeva dobra obrambena reakcija, ali i još jedna izgubljena lopta Jollyja (ukupno 22). U zadnju minutu ušlo se tako rezultatom 68:66, a prekršajem je zaustavljen Šarac.

Play gostiju promašio je oba bacanja (u cijeloj utakmici Zagreb je promašio 14 bacanja), da bi na drugoj strani, 19 sekundi prije kraja, Paul ubacio oba za 70:66. Brnas je prekršajem zaustavljen na šutu za tri poena, ali od tri bacanja pogađa dva za 70:68. Tri sekunde ostale su do kraja utakmice, Jolly je imao napad, a Zagreb radi prekršaj na Koziću. Ni ovog puta ne drhti ruka mladog Kozića koji sigurno realizira oba bacanja za 72:68 i ostanak pobjede na Baldekinu.

Prvo ime Jollyja nesumnjivo je bio Paško Vrlika: 15 koševa (od čega većina u ključnom dijelu utakmice) i šest skokova. Paul je dodao 12 koševa (i sedam asistencija), a dvoznamenkast učinak imao je i Vrsaljko – 11 koševa (i šest skokova). Kod Zagreba, koji je igrao bez bolesnog Segarića, najefikasniji je bio Halilović s 21 košem, dok su Šarac, Mileković i Brnas ubacili po 11 koševa.

Do ovog kola Jolly JBŠ je bio prvi klub ispod crte koja vodi u Ligu za prvaka, a sad su iznad te crte. Evidentno je i kako je ozračje u momčadi puno bolje u odnosu na početak sezone, borbenost i timski duh i donijeli su im pobjedu u utakmici protiv Zagreba.