Islanđani do kraja mučili Talijane, Litva, Slovenija i Izrael do očekivanih pobjeda

Branimir Korać • nedjelja, 06.09.2015.

Reprezentacija Islanda bila je udaljena tri minute od jednog od većih iznenađenja na ovogodišnjem Prvenstvu, ali nije izdržala i Italija se na kraju izvukla...

Skupina A: Finska - Izrael 66:79

Izraelci su opravdali status favorita u susretu protiv Finske i ubilježili su pobjedu 79:66. Fincima je stao šut, izoliran je njihov najbolji igrač Petteri Koponen i Izrael je samim time riješio susret.

Od početka susreta Izrael je bio bolja reprezentacija, odmah je stvorio prednost i već do poluvremena imao visokih plus 15. Dok se Finska napucavala s vanjskih pozicija i na kraju ispucala čak 34 šuta za tricu, Izrael je igrao pametno i racionalno, kažnjavao tamo gdje je Finska najslabija i to mu je donijelo pobjedu.

U nastavku susreta Izrael je mirno kontrolirao situaciju na parketu te je rutinski završio posao.

Lior Eliyahu stvorio je najveće probleme Finskoj s 22 poena (11/20), šest asistencija i pet skokova dok je Gal Mekel dodao 14 poena (5/10) i pet asistencija. Kod Finske Erik Murphy postigao je 24 poena (10/15) uz devet skokova dok je Sasu Salin dodao 13 poena (4/8).

Skupina B: Island - Italija 64:71

Uz dosta muke do pobjede je došla Italija protiv Islanda. Talijani su u susret ušli kao favorit, ali Island je pokazao da na ovom Prvenstvu nikoga nije lako pobijediti.

Talijani su pobjedu osigurali u zadnje tri minute kada su uspjeli napraviti seriju 12:2 i slomiti otpor vrlo čvrstog protivnika. Posao bi vjerojatno bio lakši da problema s osobnim pogreškama nije imao Danilo Gallinari koji je igrao tek 18 minuta, međutim i bez njega Italija je jača od Islanda.

Tri minute prije kraja Island je vodio 62:59 i bio na pragu iznenađenja, ali nakon toga Belinelli, Aradori i Gentile imaju mirnu ruku, na drugoj strani nastaje kriza u napadu i susret je riješen.

Gentile je ubacio 21 poen (7/16) uz pet skokova, a Belinelli 12 poena (2/10) uz osam skokova. Kod Islanda Haukur Palsson ubacio je 17 poena (6/14) uz pet skokova, a Hlynur Baeringsson dodao je 14 poena (4/8) uz sedam skokova.

Skupina C: Slovenija - Gruzija 79:68

Tricaški raspoložena Slovenija svladala je tricaški neraspoloženu Gruziju i tako Gruzijce stavila u lošu situaciju. Gruzija je s velikim očekivanjima doputovala u Zagreb, međutim nakon dva susreta nema pobjedu.

Kao i u početku susreta protiv Hrvatske, Slovenija je vanjskim šutom stvarala dosta problema protivniku i na kraju je zaslužila pobjedu. Gruzija je brzo ostala bez Zaze Pačulije, bila je u velikim problemima pod koševima, izgubila i skok te nije mogla bolje proći.

Slovenija je od početka imala prednost i tek u završnici Gruzija je uspjela smanjiti zaostatak i izbjeći još teži poraz.

Klemen Prepelič ubacio je 21 poen (5/5) uz pet skokova, a Jaka Klobučar dodao je 20 poena (6/8). Kod Gruzije Tornike Šengelia ubacio je 21 poen (8/12) dok su po 11 dodali Giorgi Cincadze (4/10, sedam asistencija) i Giorgi Šermadini (3/3).

Skupina D: Latvija - Litva 49:68

Nakon mučenja protiv Ukrajine, Litva je upisala lakšu pobjedu protiv Latvije. Latvijci su bili napadački izrazito neraspoloženi, u jednom razdoblju promašili su čak 11 šuteva u nizu i Litva je to bez problema kaznila.

Na kraju su Latvijci završili sa samo 31 posto šuta iz igre i 6/30 u šutu za tricu dok je s druge strane Litva bila puno racionalnija i za tricu šutirala 6/12.

Jonas Valančiunas predvodio je Litvu s 15 poena (7/17) i sedam skokova dok je Jonas Mačiulis dodao 13 poena (5/10) i deset skokova.

Na drugoj strani s po osam poena najefikasniji bili su Freimanis (4/9, devet skokova) i Berzins (3/4).