Latvija prvi četvrtfinalist Europskog prvenstva nakon pobjede protiv Slovenije

Branimir Korać • subota, 12.09.2015.

Odigran je prvi susret osmine finala Europskog prvenstva za košarkaše, a Latvija je prva izborila prolaz pobjedom protiv Slovenije. U zanimljivom dvoboju Latvijci su slavili 73:66...

Slovenija se oprostila od nastupa na Europskom prvenstvu u košarci porazom od Latvije 73:66. Latvija je u drugom poluvremenu preuzela kontrolu nad utakmicom i odnijela pobjedu.

Slovenija ipak nije uspjela nadoknaditi silne izostanke, ovako oslabljena nije uspjela otići dalje od osmine finala. S druge strane Latvija je po prvi put od 2001. godine došla do četvrtfinala Europskog prvenstva i ostvarila je jedan od ciljeva.

Odluka je pala u posljednjoj dionici. Do tada se vodila izjednačena bitka, imala je Latvija prednost koju je održavala, ali Slovenija joj je bila konstantno za petama.

Šest i pol minuta prije kraja Latvija je vodila s 59:57 da bi nakon toga Janičenoks i Berzins napravili seriju 8:0 i odveli Latviju na 67:57 te je riješeno pitanje pobjednika.

Slovenija se do kraja susreta najviše približila na minus četiri, no Latvija je imala odgovor i ponovno se odvojila.

U sastavu pobjednika Janis Strelnieks ubacio je 17 poena (6/10) uz osam asistencija i šest skokova dok je Kaspars Berzins dodao 13 poena (5/7), šest skokova i pet blokada. Zoran Dragić je ubacio 17 poena (6/14).