Reprezentacija - prijateljske utakmice, 08.06.2024, 18:45 h, Nacional Do Jamor, Oeiras
Suci: Harm Osmers, Robert Kempter Dominik Schaal (svi Njemačka); 4. sudac: Ricardo Baixinho
Hrvatska

Odlična Hrvatska do prve pobjede protiv Portugala!

Petar Jenjić • subota, 08.06.2024.

Do prve pobjede u povijesti protiv Portugala stigla je hrvatska nogometna reprezentacija. U zadnjoj pripremnoj utakmici uoči Eura Vatreni su slavili rezultatom 2:1...

Rafael Leao
46'
21
Diogo Jota
46'
2
Nelson Semedo
46'
20
Joao Cancelo
46'
25
Pedro Neto
71'
16
Matheus Nunes
85'
Zlatko Dalić

Posljednju provjeru uoči Europskog prvenstva odigrala je hrvatska nogometna reprezentacija. Protivnik je bio gotovo pa najteži mogući, Portugal, kojeg nikada do sada Vatreni nisu porazili. Sve do danas.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Za razliku od mnogih ranijih prijateljskih utakmica, ovdje smo vidjeli zaista jako dobru igru izabranika Zlatka Dalića, kako u napadačkom, tako i u obrambenom segmentu. Dobra podloga za početak Eura i dvoboj sa Španjolskom 15. lipnja.

Prva ozbiljnija situacija donijela je odmah i pogodak za Hrvatsku. Mateo Kovačić stigao je prvi do lopte ispred Vitinhe koji ga je faulirao, a sudac bez oklijevanja pokazao na kazneni udarac.

Siguran je iz penala bio Luka Modrić. Pročitao je stranu Diogo Costa, ali udarac s 11 metara hrvatskog kapetana ipak je bio prejak i predobro plasiran. Modrić je dvije minute kasnije uputio još jedan udarac s 18 metara, ali nije bio najprecizniji.

U 13. minuti u dobroj situaciji bio je Lovro Majer, pucao je iskosa unutar kaznenog prostora, ali Costa je bio spreman i odbio je njegov pokušaj. Portugal je krenuo prema naprijed, ali hrvatska obrana čvrsto je stajala i nije dopuštala konkretniji udarac.

Vrlo raspoložen bio je Joško Gvardiol čiji su dva udarca od bloka završio u korneru, a zatim je udarcem glavom poslao loptu malo iznad grede. Kontra četiri na dva u 38. minuti morala je biti bolja, udarac Andreja Kramarića završio je u bloku.

Portugalski izbornik odmah je na poluvremenu radio zamjene, a dvije od četiri sudjelovale su kod pogotka u 48. minuti. Nelson Semedo bio je asistent, poslao je prizemnu loptu u peterac gdje je neometan bio Diogo Jota i lakoćom je poslao u mrežu.

U 54. minuti tri hrvatske promjene, a jedna od njih bio je Mario Pašalić. Veznjak Atalante sjajno je opalio sa 17 metara dvije minute kasnije, lopta je zatresla gredu, ali se i odbila do Ante Budimira koji je glavom skreće u mrežu.

Odličan udarac Bruna Fernandesa s više od 20 metara, otišlo je malo kraj gola. Nakon toga Portugal je zaprijetio tri puta u razmaku od desetak sekundi. Prvo je sjajan udarac Vitinhe od bloka promijenio smjer, ali nije prevario Dominika Livakovića.

Nakon toga je Josip Šutalo blokirao jedan udarac, da bi Ruben Dias ubrzo pucao glavom poslije centaršuta, no to je otišlo u vanjski dio mreže. Odlična kombinacija naših u 82. minuti, Bruno Petković proigrao je Luku Sučića koji je bio u velikoj šansi, ali sjajna je bila obrana Coste.

Sjajna obrana Livakovića u 92. minuti kada je pucao Dias sa sedam metara bila je zadnja šansa za Portugalce na susretu. Minutu kasnije pucao je Nikola Vlašić u bliži kut, no obranio je vratar domaćih.