Fishov novi ulov

Maja Giljanović • nedjelja, 21.01.2007.

Amerikanac Mardy Fish, pobjednik nad Ivanom Ljubičićem u prvom kolu, pobrinuo se za novo iznenađenje na ovogodišnjem Australian Openu. Fish je u osmini finala eliminirao Davida Ferrera. Tommy Haas i Tomaš Berdych bili su uspješni u trećem kolu...

Haas je protiv Floriana Mayera u dvoboju Nijemaca u susretu odgođenom zbog kiše izborio susret s Davidom Nalbandianom u osmini finala. U trećem međusobnom okršaju pet godina stariji Haas ubilježio je i treću pobjedu nad 58. igračem svijeta. Prvi je set razriješen u odlučujućoj, trinaestoj igri u kojoj 12. nositelj zadržava višu razinu koncentracije te ga osvaja rezultatom 7:3.

Autoritet je dvostruki polufinalist Australian Opena (1999. i 2002.) potvrdio oduzimanjem protivnikova servisa na samom startu drugog. Prednost je zadržao do kraja seta, slično otvorivši i treći. Usprkos brzom povratu početnog udarca, Mayer ipak ne može protiv Haasove kombinacije čvrstih forhenda te pravovremenih izlazaka naprijed za čistu 3:0 pobjedu.

Sjajan češki dan upotpunio je u okršaju dva postavljena igrača 13. nositelj Tomaš Berdych (inače, dečko Lucie Šafarove). Super-uvjerljiva 3:0 pobjeda ostavila su u njihovom trećem međusobnom susretu (1:1) Rusa Dmitrija Tursunova na mizerna četiri osvojena gema. Rezultat 6:2, 6:1, 6:1 govori sam za sebe o lakoći izvedbe 21-godišnjeg 196 cm visokog, iznimno talentiranog Čeha.

Mardy Fish nastavlja s odličnim rezultatima. Priredivši neugodno iznenađenje našem Ljubičiću, put do četvrtfinala se širom otvorio te je nakon Mahuta i Arthursa (sretno Australčevom predajom zbog alergijske reakcije na painkillerse), pao i 14. igrač svijeta, Španjolac David Ferrer.

Prvi je set nakon nepunih 20 minuta igre pripao 25-godišnjem nepostavljenom Fishu, da bi vodstvo od 2:0 u setovima osigurao nakon tješnje izborenog drugog. Gubitak seta u trinaestoj igri (7:3) ipak ne deprimira osvajača tri ATP naslova koji uspješnijim dužim izmjenama i konačnim kroćenjem razornih servisa 42. igrača svijeta smanjuje rezultat.

Pobjedu je Fish nakon dva sata i 40 minuta osigurao u samoj završnici četvrtog seta oduzevši servis Ferreru pri rezulatu 5:5 i hladnokrvno odserviravši za treću pobjedu u njihovom petom međusobnom dvoboju.

Tenisači, treće kolo: Haas (Njemačka, 12) - Mayer (Njemačka) 7:6(3), 6:3, 6:3, Berdych (Češka, 13) - Tursunov (Rusija, 21) 6:2, 6:1, 6:1.

Osmina finala: Fish (SAD) - Ferrer (Španjolska, 16) 6:1, 7:6(4), 2:6, 7:5.