Federer taman koliko treba

Maja Giljanović • nedjelja, 21.01.2007.

Prvi igrač svijeta, prvi nositelj i branitelj prošlogodišnjeg naslova pobjednika Australian Opena, Švicarac Roger Federer plasirao se u četvrtfinale...

Protivnik, 19-godišnji Srbin Novak Đoković jednostavno nije ni primirisao neprikosnovenom osvajaču devet Grand Slam titula. Prvi je set riješen dvama breakovima pri rezultatima 2:1 te 5:2 u samo 38 minuta zaključen fenomenalnim Federerovim forhend winnerom za ugodno 6:2 vodstvo.

U drugom je Švicarac krenuo na sličan način oduzevši protivnikov servis za vodstvo od 2:0. Pri 4:2, međutim, kada se već činilo da će Đoković zbrajati osvojene gemove na prste jedne ruke, talentirani 14. nositelj osvaja dvije igre u nizu te poravnava na 4:4. Neizvjesnost ipak nije potrajala jer možda i najveći talent među novim licima ATP toura gubi servis pri vodstvu Federera od 6:5.

Vezane vijesti

U trećem Švicarac pravi break i po peti put prikazujući doslovno nepodnošljivu lakoću igranja. Dozirana partija, pojačavanje tempa u "ili-ili" poenima, čvrsta glava te autoritativne najave uoči samog meča (2:0 u prijašnjim susretima protiv, kako ga je nazvao, joke Đokovića rezultirale su četvrtim četvrfinalom Melbournea zaredom, 11 četvrtfinalom na Grand Slamovima zaredom te četrnaestim četvrtfinalom u karijeri najvećeg danas, 25-godišnjeg Federera.

Slika 1 od 2.

U jedinom preostalom susretu, dvoboj nositelja pripao je više rangiranom, Španjolcu Tommyju Robredu. Sedmopostavljeni je tenisač slavio protiv Francuza Richarda Gasqueta koji je kako je sam poslije susreta izjavio: "Ukočeno ušao u meč, a kod igrača Robredovih kvaliteta kasni start ne pali".

Prvi je set pripao 24-godišnjaku nakon što je pri vodstvu 2:1 oduzeo protivnikov servis te s čak 78 % iskoristivosti prvog servisa poveo s 1:0. U drugom slična priča: rani break i solidna igra za rutinsko privođenje seta kraju. Treći set, međutim, vraća neizvjesnost jer Gasquet po prvi put oduzima Robredu početni udarac kojeg podebljava pri vodstvu od 4:1 te smanjuje zaostatak.

Konačna odluka o pobjedniku ipak pada kod 5:4 u četvrtom i servisa Francuza za ostanak u meču. Pod pritiskom Robredova dva sjajna reterna nakon dva sata i 47 minuta borbe osamnaesti nositelj potpisuje kapitulaciju.

Osmina finala: Federer (Švicarska, 1) - Đoković (Srbija, 14) 6:2, 7:5, 6:3, Robredo (Španjolska, 7) - Gasquet (Francuska, 18) 6:4, 6:2, 3:6, 6:4.