Hodači čvrst oslonac Rusiji

Maja Giljanović • petak, 21.08.2009.

Nakon što su Valerij Borčin i Olga Kaniskina osvojili zlatne medalje na 20 kilometara naslov svjetskog prvaka će u Rusiji ponijeti i Sergej Kirdjapkin nakon punih 50 kilometara ulicama kišom okupanog Berlina.

Sergej Kirdjapkin drugi je put u karijeri osvojio naslov svjetskog prvaka u hodanju na 50 kilometara nakon što se prvi put na najvišu stepenicu postolja u najduljoj atletskoj disciplini uspeo 2005. u Helsinkiju. 29-godišnji je Rus poboljšao najbolji ovogodišnji rezultat na svjetskim tablicama na 3h 38:35 i slavio ispred srebrnog Tronda Nymarka (3h41:16) i brončanog Jesusa Angela Garcije (3:41:37).

Uspjeh Kirdjapkina tim je veći kad se pogledaju rezultati njegovih pratitelja: Norvežanin je poboljšao nacionalni rekord, Španjolac svoj najbolji ovogodišnji rezultat, od sljedeće šestorice petorica su postavila osobne rekorde, još jedan svoj ovogodišnji rekord, a od prvih 20 samo četvorica (10. Toth, 12. Diniz, 15. Zhao, 18. Morioka) nemaju pokraj imena oznaku koja označava najbolji ili osobni ili ovogodišnji rezultat.

Garcia je u svom devetom nastupu na SP-a osvojio i četvrtu medalju nakon čto je joč 1993. kao 23-godičnjak slavio u Stuttgartu, a srebra je osvojio 1999. i 2001.

Trojici hodača suci su pokazali crveni karton (Yamazaki, Tanii, Zepeda), još trinaestorica od njih ukupno 47 nije izdržala svih 50 kilometara sa startom i ciljem ispod Brandenburških vrata među kojima i olimpijski pobjedik Talijan i brončani u Osaki Alex Schwartzer te olimpijska bronca Rus Deniz Nižgerodov, a od favorita "kihnuli" su i olimpijski srebrni Australac Jerred Tallent (sedmi/3h44:50) i srebrni u Osaki Francuz Yohan Diniz (12. / 3h 49:03).