Bundesliga, 17. kolo, 18.12.2009, 20:30 h
Schalke 04
Schalke 04 1:0 Mainz 05
Mainz 05

Antonija Pavlić • petak, 18.12.2009.

U prvom susretu 17. kola Bundeslige Schalke 04 svladao je Mainz s rezultatom 1:0, te tako barem nakratko preuzeo vodstvo na vrhu prvenstvene ljestvice (sutra će mu pokušati kontrirati Bayer kontra Borussije Mönchengladbach). U momčadi rudara posebno se istaknuo trojac Farfan - Rakitić - Kuranyi, a hrvatski reprezentativac odigrao je vjerojatno najbolju bundesligašku utakmicu u tekućoj sezoni...

Na Veltins Areni u 17. kolu Bundeslige Schalke 04 pobijedio je Mainz s rezultatom 1:0, premda su prema prikazanoj igri mogli i morali bolje. Rudari su bili dominantni gotovo čitavih 90 minuta, dok su gosti stvorili praktički tek jednu polupriliku. Najbolji igrač domaće momčadi bio je Ivan Rakitić, koji je odigrao možda i najbolju bundesligašku utakmicu ove sezone.

Prvi je priprijetio Schalke, iz slobodnog udarca s 20-ak metara tukao je Marcelo Bordon, no Mainzov čuvar mreže nije morao intervenirati, lopta je prošla pokraj desne vratnice.

Prvu stopostotnu prigodu Schalke je kreirao u 11. minuti, a u strijelce se propustio upisati Ivan Rakitić. Jefferson Farfán ga je s lijeve strane na petercu fantastično pogodio "u trepavicu", no hrvatski veznjak glavom je neobjašnjivo loše gađao.

Dvije minute kasnije rudari su ipak poveli, kada je Holtby izbacio čitavu Mainzovu obranu i u sredini pronašao Farfána, a 25-godišnji Peruanac rutinski je loptu progurao pokraj Müllera.

Najviše problema i u nastavku je stizalo upravo preko spomenutog dvojca - Farfán je bio nezaustavljiv za Mainzove lijeve braniče, a velike prigode vidjeli smo i nakon kornera čiji je izvođač bio Rakitić.

U 21. minuti dva puta nakon njegovih ubačaja Schalke je, tako, mogao povećati vodstvo; prvo Kuranyijevu povratnu loptu na petercu nije uspio uhvatiti Farfán, a potom je čistu situaciju na drugoj vratnici promašio kapetan Heiko Westermann. Iz trećeg nizanog kornera Rakitić je pokušao direktno iznenaditi Müllera, i gotovo uspio, no u posljednji trenutak, ispod vratnice, njegov je lukavi udarac skinuo 31-godišnji Nijemac.

Veoma opasno moglo je biti nekoliko minuta kasnije i na drugoj strani; Bordon je petljao kao libero i izgubio loptu, no ipak je prekršajem uspio spriječiti da Miroslav Karhan ne krene u stopostotnu prigodu prema Manuelu Neueru.

Popustili su domaći u posljednjem periodu prvih 45 minuta u pritisku na Mainzova vrata, a pogreške u obrani koje su radili slijedom toga lako su ih mogle koštati izjednačenja. Ipak, obrana je sve uspješno anulirala, te se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 1:0.

Na isti način kako je utakmica započela nastavljen je i drugi dio. Ponovno su kombinirali Rakitić i Farfan, a ovoga puta odličnu loptu u prostor za Kevina Kuranyija uputio je strijelac prvog pogotka. Njemački napadač, ipak, iskosa nije uspio svladati Müllera.

U 59. minuti još jednom na scenu stupaju isti akteri, no rezultat ostaje nepromijenjen. Farfan je odlično ubacio u sredinu prema Kuranyiju, no u pokušaju udarca ipak ga je klizećim startom uspio spriječiti netko iz gostujuće obrane.

Nove opasne situacije vidjeli smo u 65. minuti iz kornera, pogađate njihov izvođač opet je bio Rakitić. Prvo je precizan ubačaj s lijeve strane u šesnaestercu pronašao glavu Carlosa Zambrana, a iz ponovljenog kornera, s desne strane, čistu situaciju namjestio je Westermannu. No, kapetan rudara još jednom je za malo neprecizan.

Pet minuta kasnije domaći su mogli povećati rezultat iz još jednog kontranapada, no Farfan nije bio precizan s ruba šesnaesterca, a imao je, možda, i neka bolja rješenja u toj situaciji.

Prvu pravu (polu)priliku u 79. minuti na Schalkeovoj polovici propustio je srbijanski veznjak Baljak. Izašao je sam pred Neuera, no njemački vratar bio je nešto brži i ipak je uspio otkloniti opasnost izbivši mu loptu ispred nogu u posljednji trenutak.

U posljednjih nekoliko minuta odlične prigode ponovno je imao Kuranyi, no obranama se na Mainzovim vratima istaknuo Müller.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić odigrao je 75 minuta, a potom je zamijenjen za Vicentea Sancheza. U vremenu provedenom na terenu bio je izuzetno agilan i pokretljiv te je fantastično izvodio udarce iz kuta.