Bundesliga, 18. kolo, 16.01.2010, 18:30 h
Stuttgart 3:1 Wolfsburg
Wolfsburg

Stuttgartu uvjerljiva pobjeda

Nikola Vlahović • subota, 16.01.2010.

U zadnjoj utakmici subotnjeg programa Bundeslige sastali su se Stuttgart i branitelj naslova Wolfsburg. Pobjeda je trebala i jednoj i drugoj momčadi. Stuttgartu da se odmakne iz zone ispadanja, a Wolfsburgu da se uključi u borbu za mjesta koja vode u europska natjecanja. Nakon lošijeg prvog poluvremena, gledatelji su vidjeli puno bolji nastavak i uvjerljivu pobjedu Stuttgarta od 3:1...

Na samom početku utakmice Wolfsburg je imao veliku priliku koju Grafite nije uspio realizirati. Nakon što su se spetljala dva obrambena igrača Stuttgarta, Grafite im je oduzeo loptu i sjurio se prema vrataru Ulreichu koji zaustavlja pokušaj Brazilca. S druge strane potpuno mu je sam utrčavao Džeko, ali na kraju Grafite nije uspio ni pucati ni dodati svom kolegi iz napada. Domaćini su brzo uzvratili i već u šestoj minuti Pogrebnjak je imao lijepu priliku, ali ubačenu loptu šalje preko gola.

Stuttgart je bio blizu pogotku u 12. minuti, nakon kornera stvorila se velika gužva pred golom gostujućeg vratara, lopta je došla do Hilberta koji se nalazio u petercu gostiju ali je nije uspio pospremiti u mrežu. Još jednu odličnu šansu "prokockao" je Pogrebnjak u 19. minuti, nakon što se izborio za loptu, sam je krenuo prema golu ali uputio je vrlo loš udarac koji nije išao ni u okvir gola. Rus je uspio u prvih dvadesetak minuta promašiti dvije odlične prilike, što je veoma uznemirilo trenera Christiana Grossa. Domaćini su bili puno bolja momčad i napokon su poveli u 28. minuti. Gostujuća obrana nije uspjela očistiti gužvu pred svojim golom,Maricina ubačena lopta došla je na desnu stranu gdje ju je dočekao Hilbert i snažnim udarcem je zakucao u gol Lenza.

Gledatelji na Mercedes-Benz Areni u prvom poluvremenu vidjeli su jedan pogodak, kojeg je postigao Hilbert. Domaćini su sasvim zasluženo poveli, bili su puno bolja i opasnija momčad, dok je Wolfsburgova igra bila neprepoznatljiva. Osim prilike Grafitea na otvaranju utakmice, gosti u ostatku prvog poluvremena nisu više ništa pokazali. Trener aktualnih prvaka Armin Veh zasigurno je imao što reći svojim igračima nakon vrlo lošeg prvog poluvremena.

Odmah na početku drugog poluvremena u vrlo dobroj prilici našao se Misimović, domaća obrana je "zaspala" a na ubačenu loptu utrčao je veznjak gostiju koji sa peterca glavom loptu šalje preko gola. Iako su gosti vrlo dobro krenuli u drugo poluvrijeme, u 52. minuti Stuttgart je skoro povećao svoju prednost. Odlično se za udarac na vrhu šesnaesterca izborio neugodni Marica, ali njegov udarac obranio je Lenz. Dvije minute nakon toga nemoćan je bio gostujući vratar. Domaći igrači izveli su slobodan udarac s desne strane, ubačena lopta došla je do Tascija koji je glavom vraća pred gol gdje se našao Pogrebnjak koji lako pogađa za novo slavlje na Mercedes-Benz Areni.

Međutim, gosti se nisu predali i u 64. minuti smanjuju rezultatski zaostatak. Odličnim udarcem sa 18 metara bosanskohercegovački reprezentativac Edin Džeko pogodio je desni kut vratara Ulreicha i vratio nadu svojoj momčadi da mogu izboriti pozitivan rezultat. U 77. minuti domaćini su mogli ponovno otići na dva gola razlike, velika gužva je bila pred golom Wolfsburga, gostujuća obrana nikako nije uspjevala otkloniti opasnost, a domaći igrači su nekoliko puta nespretno reagirali. Odmah je uslijedila opasnost na drugoj strani, ali dva puta je dobro reagirao Ulreich.

Pet minuta prije kraja utakmice Wolfsburg je mogao izjednačiti. Do lopte je došao Džeko koji lijepim udarcem pogađa desnu vratnicu, lopta se odbija do Grafitea koji je neuspjeva pospremiti u prazan gol. Ekspresno je uslijedila kazna, domaćini su krenuli u kontru, loptu je na tridesetak metara prihvatio Timo Gebhart, sjurio se prema golu i sa 14 metara pogodio za novo slavlje domaćina.