Cologna za povijest, Burić 75.

Maja Giljanović • ponedjeljak, 15.02.2010.

Dario Cologna je u Whistleru ispisao najljepšu stranicu u povijesti skijaškog trčanja u Švicarskoj. 23-godišnjak je prvi Švicarac u povijesti koji je u 84 godine otkad je cross-country na programu Zimskih olimpijskih igara osvojio zlatnu medalju. Hrvatski olimpijac Andrej Burić osvojio je 75. mjesto od 95 natjecatelja iz 50 olimpijskih odbora.

Ukupni pobjednik Svjetskog kupa prošle godine Dario Cologna je ispisao najljepšu stranicu u povijesti švicarskog skijaškog trčanja. 23-godišnjak je postao prvi Švicarac u 84 godine otkad je cross-country dio programa na Zimskom olimpijskim igrama - od 1924. i ZOI u Chamonixu - koji se okitio olimpijskom zlatnom medaljom.

Cologna je na 15 kilometara slobodnim stilom nakon 4,9 i 7,5 km zauzimao drugo mjesto - na prvom je prolazu kasnio 6,9, na drugom tri sekunde - ali je u drugoj polovici utrke digao tempo, preuzeo vodstvo i više se nije osvrtao. Cologna je ciljnom ravninom prošao nakon 33:36,3 minuta ispred srebrnog 35-godišnjeg veterana, svjetskog prvaka 2005., Talijana Pietra Piller Cottrera (25 sekundi) i brončanog Čeha, svjetskog viceprvaka i srebrnog na OI u Torinu prije četiri godine (klasičnim stilom) Lukaša Bauera (35 sekundi).

Vezane vijesti

Najveći favorit kladionica, vodeći u ukupnom poretku Svjetskog kupa i trostruki svjetski prvak iz Libereca prošle godine, Petter Northug Jr. je šaptom pao. Northug je zauzeo 41. mjesto i pitanje za milijun dolara je što je pošlo krivo u norveškoj reprezentaciji. Najbolji Norvežanin je, naime, Tord Asle Gjerdalen na 28. mjestu, Martin Johnsrud Sundby je 33. i Ronny Hafsas je osvojio 42. mjesto (debakl Norvežana je tim čudniji u svjetlu osvojene brončane medalje Marit Björgen na 10 km samo sat i pol ranije).

Plakati može i Marcus Hellner. Šveđanin je vodio nakon 4,9 i 7,5 kilometara, treće je mjesto zauzimao 2,6 kilometara prije cilja da bi u konačnici pukao i osvojio četvrto mjesto 1,5 sekundi iza Bauera.

Hrvatski olimpijac Andrej Burić ciljem je prošao 75. (38:51) pet minuta i 15 sekundi iza olimpijskog pobjednika Cologne, a više od 10 minuta ispred posljednjeplasiranog Portugalca Dannyja Silve (95.). Trener 21-godišnjaka Zoran Skender je izjavio: "Naša očekivanja su bila između 75. i 80. mjesta tako da smo veoma zadovoljni, kako rezultatom, tako i plasmanom. Andreju su ovo prve OI i od njega punu zrelost očekujemo u Sočiju za četiri godine".