Janki pobjeda i Veliki kristalni globus

Antonija Pavlić • petak, 12.03.2010.

Carlo Janka doskijao je do veleslalomske pobjede u Garmisch-Partenkirchenu i u vitrine, potpuno zasluženo, pospremio Veliki kristalni globus! Mladi je Švicarac pred posljednju utrku slaloma sakupio 106 bodova više od Benjamina Raicha, koji je tako po četvrti put ostao na korak do titule naboljeg skijaša svijeta...

Carlo Janka novi je ukupni pobjednik Svjetskoga kupa! Mladi je Švicarac osigurao naslov najboljeg skijaša svijeta, pobijedivši u posljednjem veleslalomu sezone u Garmisch-Partenkirchenu ispred Talijana Davidea Simoncellija, te Philippa Schoerghofera i Teda Ligetyja, koji su podijelili treće mjesto.

Potonji je Amerikanac trećim vremenom i zahvaljujući odustajanju Aksela Lunda Svindala te diskvalifikaciji mladog Marcela Hirschera, osvojio drugi Mali globus u karijeri, poslije onog osvojenog u sezoni 2007./2008. Na drugo se mjesto probio nesretni Austrijanac, Raich, dok će na postolje stati i Jankin sunarodnjak, veteran Didier Cuche.

U prvih su se deset u posljednjem veleslalomu sezone plasirali još i Kjetil Jansrud, Alexander Ploner i Romed Baumann.

Ivica Kostelić i u trećoj je utrci u Garmisch-Partenkirchenu, pak, doskijao do plasmana u najboljih deset, što uz njega pošlo za rukom još samo Didieru Cucheu. Profesor se s ovim uspjehom zacementirao na petoj poziciji ukupnog poretka, iza Svindala, a ispred Hirschera, dok je u veleslalomskom poretku u konačnici osvojio 21. mjesto.