SAD se mučio s Kinom, Rumunjska lako

Matej Milanović • utorak, 27.07.2010.

U prvom kolu Svjetskog vaterpolo kupa u rumunjskoj Oradei domaćini su s uvjerljivih 26:1 razbili Iran. SAD se pak dvije četvrtine mučio s Kinom, prije nego je uspio slomiti otpor azijskog sastava i slaviti sa 10:6.

SAD - KINA 10:6 (1:0, 3:3, 3:1, 3:2)

Svjetski kup, Bazen Ioan Alexandrescu, Oradea

Skupina B, 1. kolo

SAD: Moses, Varellas, Sharf 2, Powers 1, Wright, Tyrell, Hopkins 2, Azevedo 1, Baile 1, Hutten 2, Smith, Corcoran 1, Stevens, Trener: Schroeder

Kina: Ge, Tan 2, Liang, Yu 1, Guo, Pan 1, Y. Wang 1, Xie, Li 1, B. Wang, Han, Jiang, Chen, Trener: Cai

Suci: Alexandrescu (Rumunjska)/Hafezi (Iran)

U skupini B, u kojoj je i Hrvatska, Amerikanci su natjecanje u Svjetskom kupu otvorili protiv Kineza. Na papiru je to trebala biti jednostavna utakmica, no azijski je sastav dobro namučio protivnike. Jedini gol u prvoj četvrtini postigao je Tim Hutten za vodstvo Amerikanaca. Polovicom druge dionice je Jeff Powers povisio na 2:0, no Kinezi su ubrzo smanjili.

SAD je potom dvaput odlazio na +2, ali je kineska momčad ipak na poluvrijeme otišla s minimalnim zaostatkom 4:3. Utakmica je riješena u trećoj četvrtini. Amerikanci su u prvih 68 sekundi dvaput zabili i pobjegli na 6:3. Do kraja četvrtine obje su momčadi dodale po gol, a u posljednjih osam minuta nije bilo posebnih uzbuđenja.

Sastav SAD-a je u predzadnjoj minuti došao na maksimalnu prednost od pet golova, a Kinezi su na kraju smanjili na završnih 10:6. Amerikanci su slavili dosta uvjerljivo, ali je Kina ipak mučila protivnike pune dvije četvrtine. Kod pobjednika su po dva gola upisali Mike Sharf, Thomas Hopkins i Hutten. Jedini Kinez s dva gola, bio je pak Feihu Tan. U idućem kolu Kina igra s Hrvatskom, a SAD sa Srbijom.

RUMUNJSKA - IRAN 26:1 (8:0, 8:0, 6:0, 4:1)

Skupina A, 1. kolo

RUMUNJSKA: Stoenescu, Radu 3, Negrean 4, Diaconu 3, Iosep 1, Busila, Chioveanu, Matei 4, Goanta 4, Georgescu 5, Cretu 2, Trener: Kovacs

Iran: Shahidipour, Mardani, Minmahdi, Kouhi, Hagh, Karamizarandi, Piroozkhah, Jafary 1, Jalili, Soltani, Hormouzi, Khani, Trener: Pivovarov

Suci: He (Kina), Cabral (Brazil)

Rumunjska je domaće natjecanje u Svjetskom kupu otvorila laganim dvobojem protiv Irana. Već nakon prvih osam minuta domaćini su vodili 8:0. Isti rezultat se ponovio i u drugoj četvrtini za ogromnih 16:0 na poluvremenu. Do kraja utakmice Rumunji su ipak malo popustili.

U trećoj dionici zabili su "samo" šest golova, a u 27. minuti stigao je i jedini gol Iranaca na susretu. Zabio ga je Meisam Jafary za smanjenje na 22:1. Do kraja dvoboja Rumunjska je još četiri puta svladala iranskog vratara i došla do konačnih 26:1.

Kod Rumunja je Ramiro Georgescu upisao pet golova, a po četiri su dodali Negrean, Matei i Goanta. Rumunjsku u drugom kolu očekuje puno ozbiljnija provjera protiv Australije, a Iran će iskustvo skupljati protiv svjetskih viceprvaka, Španjolaca.

Još se igra druga utakmice skupine A u kojoj igraju Španjolska i Australija.