Hrvatska na Bušljin pogon

Maja Giljanović • srijeda, 01.09.2010.

Hrvatska je u trećem kolu Europskog prvenstva u Zagrebu protiv Rumunjske izgubila prvu četvrtinu, ali je izvanredno odgovorila izazovu i predvođena briljantnim Androm Bušljom pobijedila 13:7. Bušlje je postigao šest golova, a našlo se prostora i za ekshibiciju, dubrovačka veza Dobud - Bušlje prekrasnom je akcijom izazvala ovacije tribina.

HRVATSKA - RUMUNJSKA 13:7 (3:4, 3:1, 4:1, 3:1)

Zagreb, EP, 3. kolo Skupine A
Gledatelja: 3000
Suci: Georgios Stravridis (Grčka) i Gyorgy Juhasz (Mađarska)

HRVATSKA: Pavić, Buljubašić, Burić 1, Bošković 2, Dobud 1, Joković 1, Muslim 1, Karač 1, Bušlje 6, Sukno, Barać, Hinić, Obradović. Izbornik: Ratko Rudić

RUMUNJSKA: Stoenescu, Radu 1, Negrean, Diaconu, Iosep 2, Busila, Chioveanu, Matei Guiman 1, Cretu, Georgescu 1, Ghiban 1, Kadar, Dragusin. Izbornik: Istvan Kovacs

Igrač više: Hrvatska 6/10, Rumunjska 5/9

Peterci: Hrvatska 1/1, Rumunjska -

U prvoj četvrtini i "iz aviona" je bilo vidljivo da je reprezentacija Rumunjske svoj cilj obavila, igrači Istvana Kovacsa osigurali su plasman na Svjetsko prvenstvo u Šangaju sljedeće godine, pokazali su u prve dvije utakmice zube protiv Turske i pogotovo protiv Španjolske i zadovoljili svoje ambicije. Bod ili bodovi osvojeni u nastavku EP-a Rumunjima su bonus i time se pretvaraju u plutajuću minu.

S druge strane Hrvatska puca na daleko više, još uvijek se unatoč porazu na otvaranju od europskih prvaka Crnogoraca spletom okolnosti nismo odrekli prvog mjesta u Skupini, a gdje su još utakmice za plasman? Zbog svega navedenog nije neočekivano da je Rumunjska zaigrala posve neopterećeno, a Hrvatska u blagom grču.

Rumunji su u prvoj četvrtini nagovijestili da bi nam mogli predstavljati tvrd orah. Nakon što je Nikša Dobud iskoristivši statičnu obranu protivnika zabio za prvo vodstvo na utakmici i u trenucima kad smo promašili dva napada s igračem više Radu, Matei i Georgescu su režirali preokret i Rumunjska se odvojila na 3:1.

Petar Muslim je s igračem više smanjio na 2:3 samo što su Rumunji nastavili s pritiskom, ponovno iskoristili igrača više i preko Iosepa se vratili na dva razlike. Ipak za minimalni zaostatak Hrvatske gol je u posljednjoj minuti postigao Andro Bušlje.

U prvom dijelu druge četvrtine Rumunji su izgubili nit igre, žurili su, nedostajalo im je strpljenja u napadu, kao da su se previše potrošili i olako su "prodavali" lopte. Hrvatska je okrenula utakmicu u svoju korist, jedan gol s igračem više i dva iz igre od čega jedan iz kontranapada.

Bušlje je poravnao na 4:4 i potom okrenuo na 5:4, a nakon izjednačenja Ghibana na poluvrijeme smo zahvaljujući Mihu Boškoviću otišli s golom prednosti (6:5).

Nakon treće četvrtine utakmica je i definitivno otišla izvan dosega Rumunja. Maro Joković nas je u situaciji s igračem više vratio na dva razlike, a nakon što je Iosep smanjio na 6:7 serija od 3:0 slomila je Rumunjsku.

Bošković je realizirao peterac, Bušlje nas je 3:30 minute prije kraja prvi put doveo na tri razlike, a ni tu mu nije bio kraj, postigao je svoj peti gol iz isto toliko šuteva.

U četvrtoj četvrtini našlo se prostora i za ekshibiciju, jugaška veza Dobud - Bušlje prekrasnom je akcijom izazvala ovacije na tribinama, a Bušlje je postigao i svoj šesti gol. Radu je smanjio na 7:11, a do konca utakmice na semafor su se upisali i Damir Burić i Frano Karač.

U četvrtom kolu u petak u 20:40 čekaju nas Španjolci, viceprvaci su svijeta prošle godine iz Rima, ali u Zagrebu su nakon dvije utakmice još uvijek na nula bodova (dobili su ih Rumunji 11:10, a večeras igraju protiv Crne Gore).

Sutra u bazen ponovno uskaču vaterpolistice, u 18 sati Hrvatska igra protiv Talijanki.