EP: Rutinski preko Španjolaca

Antonija Pavlić • petak, 03.09.2010.

U teškoj i tvrdoj utakmici četvrtog kola Europskog vaterpolskog prvenstva Hrvatska je upisala i treći trijumf, s 8:6 svladavši viceprvake svijeta iz Rima, reprezentaciju Španjolske.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 8:6 (2:1, 1:0, 1:2, 4:3)

EP Zagreb 2010., Plivalište na Savi; gledatelja: 4500

Suci: Boris Margeta (Slovenija), Mark Levin (Izrael)

Hrvatska:Pavić 6, Damir Burić (1/1), Miho Bošković (1/6), Nikša Dobud (0/3), Maro Joković (1/5), Petar Muslim (2/4), Frano Karać (0/1), Andro Bušlje, Sandro Sukno (1/2), Samir Barać (2/4), Igor Hinić, Obradović, Buljubašić (0/1). Trener: Ratko Rudić

Španjolska: Inaki Aguilar, Mario Garcia, Balasz Sziranyi (0/1), Guilermo Molina (2/7), Marc Minguell (1/2), Ivan Gallego (0/1), Albert Espanol, Xavier Valles (0/1), Felipe Perrone (1/4), Blai Mallarach, Xavier Garcia (2/6), Lopez 11. Trener: Rafael Aguilar.

Plivalište Mladosti na Savi u petak je bilo poprištem četvrtog kola Europskog vaterpolskog prvenstva. U skupini B Srbija je s lakoćom pobijedila Makedoniju, Mađarska deklasirala već demoraliziranu i "potopljenu" Rusiju, dok su Nijemci s minimalnih 6:5 porazili mladu momčad Grčke.

Ni hrvatska skupina, pak, nije ponudila ništa više neizvjesnosti. Crnogorci su s nevjerojatnih dvadeset razlike (22:2) razbili Turke, dok se Italija poigrala s Rumunjskom i slavila s 10:7. No, šlag večeri ipak je bio susret Hrvatske i Španjolske, prvospomenutih koji na domaćem terenu love europski naslov te potonjih, koji su već poslije tri utakmice ispali iz borbe za medalje.

Kao što se i predviđalo, od početka se igralo tvrdo i borbeno, ali i prilično neefikasno; vratari su imali dosta posla, no odrađivali su ga vrlo dobro pa smo do poluvremena vidjeli tek četiri pogotka. Bravu je u 2. minuti otključala Hrvatska; Dobud je izborio peterac, a siguran realizator bio je Miho Bošković.

U sljedećih smo nekoliko minuta svjedočili čak trima sjajnim pokušajima, ali sve ih je - spriječila vratnica. Prvo je nesretno gađao Dobud, potom se u "preciznosti" isprsio i Molina, a treći je put stativu pogodio Maro Joković.

No, dvije minute prije kraja jedna se lopta ipak zakoprcala u mreži - za 1:1 konačno je zabio Marc Minguell. Međutim, veselje aktualnog viceprvaka svijeta nije dugo trajalo. Četrdesetak je sekundi prije kraja Petar Muslim pokupio jedan "otpadak" na tri metra od Aguilara i "šraubom" ju smjestio iza nemoćnog španjolskog vratara.

Druga se četvrtina, ako je to moguće, igrala još zatvorenije; obrane su definitivno bile na visini zadatka pa je tek na isteku prve minute Damir Burić iskoristio igrača više i rezultat povisio na 3:1.

Drugo je poluvrijeme bolje otvorila Španjolska. Slovenski djelitelj pravde Boris Margeta u 2. je minuti furiji poklonio peterac, a šansu je iskoristio Molina i smanjio na samo pogodak razlike. No, u teškim se trenucima, kada barakude i nisu mogle složiti pravi napad, a kamoli povećati postotak njegove realizacije, ukazao Petar Muslim i s vanjske pozicije silovito odapeo - na semaforu je konačno zasvijetlilo 4:2.

Čak i ako smo pred posljednjih osam minuta sumnjali u hrvatsku pobjedu, Sandro Sukno i Samir Barać na startu su u samo dvije minute sigurno realizirali dva španjolska isključenja i prvi nas put doveli na tri razlike. Tri minute prije kraja Garcia je smanjio na 6:4, na drugoj je strani s gotovo iste pozicije uzvratio Joković, a Molina je (ne)sretno, nakon obranjenog peterca Josipa Pavića, poentirao za novo smanjenje. Do kraja su tek Barać i Garcia lopte uspjeli poslati u mrežu, tako da je konačan rezultat iznosio 8:6.

Izabranici Ratka Rudića u Zagrebu su tako upisali i treću pobjedu, a u posljednjem ih kolu očekuje Italija.