Crna Gora remizirala s Rumunjima!

Antonija Pavlić • nedjelja, 05.09.2010.

Remijem s Rumunjima u posljednjem kolu grupne faze Europskog vaterpolskog prvenstva Crna Gora dovela se u situaciju da poslije odličnog starta o sudbini ne odlučuje izravno. U skupini B sve će se, tako, riješiti posljednjim dvobojem Hrvatske i Italije.

RUMUNJSKA - CRNA GORA 9:9 (3:3, 1:3, 4:1, 1:2)

Europsko prvenstvo, Zagreb 2010; Športski park Mladosti

Suci: Georgios Stravridis (Grčka), Sergej Naumov (Rusija)

Rumunjska: Stoenescu, Radu 2, Negrean 1, Diaconu 1, Iosep 3, Busila 1, Chioveanu, Matei Guiman 1, Cretu, Georgescu, Ghiban, Kadar, Dragusin. Trener: Istvan Kovacs

Crna Gora: Radić, Petrović, Danilović 1, Vukčević 1, Tičić, Janović M., Janović N. 2, Ivović 1, Zloković 2, Gojković 2, Jokić, Sefik. Trener: Petar Porobić

Ponovno je znakove slabosti na Europskom vaterpolskom prvenstvu koje se održava u Zagrebu pokazala favorizirana reprezentacija Crne Gore. Nakon minimalnog poraza od Italije, kiksali su i kontra Rumunja (9:9), Hrvatskoj time omogućivši da bilo kakvom pobjedom protiv azzurra preskoče četvrtfinalni dan.

Ako je istinita ona narodna da se "po jutru dan poznaje", onda smo već nakon prvih osam minuta mogli zaključiti kako će puleni Petra Porobića i Istvana Kovacsza iz bazena izaći svaki s bodom. Matei Guiman doveo je Rumunje u vodstvo nakon isključenja Petrovića, ali samo je tridesetak sekundi kasnije s vanjske pozicije izjednačio Janović.

Nije u tim trenucima bilo mnogo predaha za golmane; 34 je sekunde Rumunjskoj trebalo da preko Radua iznova povedu, a koju sekundu manje-više od istoga iznosa Ivović je još jednom sve vratio na početak. Prvo je vodstvo Crnogorcima donio Vukčević kapitaliziravši 20 sekundi kazne Ghibana, no niti taj se rezultat na semaforu nije dugo zadržao. Odmah u sljedećem napadu poentirao je Busila.

Druga četvrtina započela je Gojkovićevim golom za novi crnogorski prelazak u plus, a sto li čuda - Iosep je izjednačio "tek" dvije minute prije poluvremena. Minutu kasnije Zloković je treći put Porobićevu momčad doveo do vodstva, a prvi odlazak na dva razlike okrunio je Gojković poslije kazne Chioveanua.

Sadržajno se nastavilo igrati i nakon predaha. Rumunji su zapeli i ubacili u dvije brzine više te brzo dostigli crnogorsku prednost. Između pogodaka Diakonua, Negreana, Iosepa i Radua u mrežu Stonescua tek je Zloković uspio ugurati jednu loptu. Odluka je trebala pasti u posljednoj četvrtini, a trljali su ruke zasigurno oni koji su prema tijeku do tada odigrango predvidjeli završetak.

Nedugo poslije prvog sučeva zvižduka Danilović je "isposlovao" egal, dvije minute prije kraja Janović u solo prodoru pogodio za 9:8, ali 24 sekunde prije kraja nes(p)retno isključenje Ivovića kaznio je Iosep i susret doveo do - početka. U posljednjih dvadesdetak sekundi Crnogorci su imali fantastičnu prigodu s čak dva igrača više doći do pobjede, ali Danilovićev udarac Rumunji su požrtvovno blokirali. Podjela bodova na koncu je bila potpuno zaslužena.