Briljantnom pobjedom u polufinale!

Antonija Pavlić • nedjelja, 05.09.2010.

Najbolju predstavu dosadašnjeg dijela Europskog prvenstva u Zagrebu hrvatski su vaterpolisti čuvali za najteži ispit. Italija je u bazen kraj Save uskočila neporažena, ali iz njega izašla - pognutih glava...

HRVATSKA - ITALIJA 8:5 (2:3, 2:1, 4:1, 0:0)

Europsko prvenstvo, Zagreb 2010, Športski park Mladosti

Suci: Erhan Tulga (Turska), Mark Levin (Izrael)

Hrvatska: Pavić, Burić, Bošković 1, Dobud 1, Joković 1, Muslim 2, Karač, Bušlje, Sukno 3, Barać, Hinić, Obradović, Buljubašić. Trener: Ratko Rudić.

Italija: Tempesti, Luongo 1, Gitto, Figlioli, Bertoli, Felugo 2, Giacoppo, Gallo 1, Presciutti 1, Fiorentini, Aicardi, Deserti, Pastorino. Trener: Alessandro Campagna.

U nevjerojatnoj atmosferi, pred gotovo pet tisuća bučnih i raspoloženih navijača, hrvatska vaterpolska reprezentacija protiv Italije je prezentirala najbolju igru u dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva. Na krilima Josipa Pavića barakude su iskoristile crnogorski kiks protiv Rumunja (9:9) te se uz Mađarsku potpuno zasluženo izravno plasirali u polufinale.

Da su vrlo opasni Talijani su pokazali već u trećoj minuti. Dvadeset sekundi isključenja zaradio je Maro Joković, a riskantnim je lobom egzekuciju uspješno odradio Maurizio Felungo. No, Hrvatskoj nije dugo trebalo da se vrati u igru. S vanjske je pozicije silovito pogodio Joković, također poslije isključenja; izvan igre morao je izaći Deni Fiorentini.

Talijanski je igrač drugi put isključenjem kažnjen u 4. minuti, a tu je šansu iskoristio mladi Sandro Sukno. Tribine su "eksplodirale", a impuls uzbuđenja još se povećao kada se Petar Muslim lijepo oslobodio svoga čuvara i samo koju sekundu prije isteka napada precizno pogodio Tempestijevu mrežu.

Talijani su u posljednjim minutama konačno ubacili u brzinu više, ali s nekoliko dobrih obrana u igri nas je do samoga kraja držao Josip Pavić. Ipak, 50 sekundi prije konca četvrtine Luondo je s lijevog krila pomalo nespretno prevario hrvatskog vratara i prije poluvremena smanjio na 3:2.

Odlično se nastavilo igrati i poslije predaha. Obrana je na čelu s Pavićem vrlo dobro odrađivala svoj posao, dok smo u napadu pogotovo sjajno igrali s igračem više. U četvrtoj nas je minuti nekako ipak iznenadio Gallo, čiji je dalekomenti pokušaj pod prekršajem nekako pronašao Pavićevu mrežu.

Međutim, talijansko je veselje bilo kratkoga vijeka; Sandro Sukno doprinos je u drugoj četvrtini, osim uzetom prvom loptom, obilježio i pogotkom; ponovno je silovito proparao Tempestovu mrežu poslije isključenja jednog talijanskog igrača. U posljednjoj je minuti Burić imao stopostotnu prigodu pred talijanskim vratarem, ali nije pogodio pa smo vrlo brzo kažnjeni u ekspresnom kontranapadu - na 4:4 izjednačio je Presciuttia.

A tada je stigao period odluke. Činjenica da smo u dosadašnjem dijelu turnira najbolje igrali upravo u trećoj četvrtini obistinila se i u ovome slučaju; potpuno se razbranio Josip Pavić, između nekoliko uistinu briljantnih obrana spriječio i jedan talijanski peterac, dok su u napadu pogađali Nikša Dobud, Maro Joković, Sukno i Petar Muslim. Posebno je lijep bio pogodak Dobuda, prilikom kojeg je sjajno izbačena cijela talijanska obrana, ali i Muslimova bomba u 8. minuti, koja nas je prvi put odvela na tri razlike.

Posljednja četvrtina bila je samo puko odrađivanje posla. Pavić je spriječio sve talijanske pokušaje pogotka, a iako nismo poentirali - na koncu smo se potpuno zasluženo uz Mađarsku u polufinale plasirali - izravno.