Litva rastavila Argentinu

Matej Milanović • četvrtak, 09.09.2010.

Litva je neočekivano lako porazila Argentinu u četvrtfinalu košarkaškog svjetskog prvenstva. Europljani su vođeni Jasaitisom i Kleizom protivnike nadigrali sa 104:85...

Očekivalo se da će četvrtfinale Litve i Argentine biti zanimljiv dvoboj, nakon što su Europljani u osmini teško prošli Kinu na krilima Linasa Kleize, a Argentinci izbacili Brazil na krilima Luisa Scole. Međutim, utakmica je bila zanimljiva tek prve četiri minute. Tada je uslijedilo osam litavskih poena za odlazak na 17:10.

Do kraja četvrtine razlika je dosegla okruglih deset poena, 28:18. Nakon dvije i pol minute druge dionice Litvanci su, uglavnom poenima Tomasa Delininkaitisa došli i do +15. Kao i u prvoj dionici, Argentina je prvo malo smanjila rezultat, a potom pala do još većeg minusa te je u svlačionice otišla s -20, 50:30.

Vezane vijesti

U 25. minuti Simas Jasaitis je pogodio tricu za 30 poena razlike, 66:36. Do posljednjeg odmora europska je reprezentacija držala rezultat i ušla u zadnju četvrtinu s +32. Posljednjih deset minuta bila je tek prilika Argentincima da smanje rezultat i učine malo prihvatljivim jako težak poraz, sa konačnih 104:85.

Argentinu je skupo koštao očajni postotak trica, svega četiri ubačene od 21 pokušaja, s time da su skoro sve ubačene kada je utakmica već bila odlučena. Južnoamerikanci su, generalno, pokazali premalo da bi porazili Litvu, izuzev nekoliko pojedinačnih poteza. Poput solo prodora Hernana Jasena, koji je izbacio iz igre protivnika prebacivanjem lopta iza leđa, a potom završio poen zakucavanjem.

Kod Litve je sedam igrača upisalo poene i svi su došli do dvoznamenkaste cifre. Najbolji su bili Jasaitis sa 19 i Kleiza sa 17 poena, koji je uz to dodao i devet skokova. U redovima Argentine je pak 25 poena ostvario Carlos Delfino. Scola koji je uneredio Brazilce pogodio je samo pet od 16 šuteva koje je uputio iz igre.