Rubio donio pobjedu Barceloni

Mirza Seferagić • četvrtak, 23.12.2010.

U skupini C Eurolige, Barcelona je na svom terenu slavila protiv Montepaschija sa 73:72, a pobjednički koš postigao je Ricky Rubio. A Fenerbahče je "razmontirao" francuski Cholet s 93:61, a Roko Leni Ukić i Marko Tomas su ostvarili ne baš zapažene partije.

FC Barcelona - Montepaschi Siena 73:72 (13:17, 18:20, 25:18, 17:17)

Od samog početka utakmice gledali smo sjajnu igru u obrani na obje strane, a prvu je četvrtinu sa četiri uzastopna poena zatvorio Bo McCalebb koji tako odvodi Talijane na +4.

U drugoj su četvrtini gosti stvorili i osjetniju razliku nakon slobodnih bacanja Nikosa Zisisa, a rezultat je bio 29:21 za talijansku momčad. Katalonci se potom približavaju, ponajviše zahvaljujući Rickyju Rubiu koji dovodi Barcelonu na -2 (31:33). No, Milovan Raković, potom pogađa dva slobodna bacanja, a McCalebb polaže za vodstvo Montepaschija od 37:31 na poluvremenu.

Domaći su bolje otvorili drugi dio te serijom 10:0 prelaze u vodstvo (41:37), a odličan je sa šest poena u tom dijelu igre bio Roger Grimau. Do samoga kraja utakmice prednost jedne i druge ekipe se izmjenjivala, a onda je na startu posljednje minute tricu pogodio Marco Carraretto te su Talijani tako poveli sa 72:70. Nakon toga Grimau dobiva priliku s linije slobodnih bacanja, no pogodio je jedno, a gosti potom promašuju dva napada u nizu te daju šansu Barceloni da dođe do pobjede. Stvari je u svoje ruke uzeo Rubio koji nakon sjajnog prodora polaže loptu u koš za, pokazalo se, konačnih 73:72. Gosti su imali još desetak sekundi za svoj napad, ali McCalebb prvo promašuje za dva, a nakon napadačkog skoka promašio je i Ksistof Lavrinović, pa su domaći mogli početi slaviti.

Fran Vazquez bio je najbolji u redovima Barcelone s 13 poena i sedam skokova dok je Grimau dodao 12 poena uz pet skokova i tri osvojene lopte. Rubio je susret završio s osam poena.

McCalebb je predvodio Talijane s 20 poena, a deset poena i sedam skokova upisao je Raković.

Fenerbahče - Cholet Basket 93:61 (16:16, 22:14, 21:13, 34:18)

Košarkaši Nevena Spahije upisali su uvjerljivu pobjedu nad francuskim prvakom Choletom, a Roko Leni Ukić i Marko Tomas ostvarili su skromnu statistiku.

Francuzi su odlično ušli u susret te su u 3. minuti imali 9:0, a u 5. tricom Antywanea Robinsona su poveli s visokih 12:2, no domaći se vraćaju na krilima Tarencea Kinseyja, pa se na prvi odmor otišlo s rezultatom 16:16.

U drugoj su četvrtini Turci zaigrali puno bolje, a najveću su prednost ostvarili u posljednjoj minuti prvog poluvremena, a taj su dio igre dobili s 22:14 te su na veliki odmor otišli s ugodnih +8 (38:30). Nastavak je donio potpuni raspad igre u redovima francuskog prvaka, a Fenerbahče je do kraja utakmice samo podizao razliku do najvećih +35 (91:56) u pretposljednjoj minuti utakmice.

Domaće su predvodili Darius Lavrinović s 18 poena te Kaya peker s 13 postignutih koševa. Emir Preldžić je odigrao sjajnu utakmicu s 11 poena i 11 asistencija dok je deset poena i osam skokova dodao Mirsad Turkcan. Ukić je za 29 minuta na parketu postigao sedam poena (šut 3/8), pet asistencija i tri skoka dok je Tomas u igri proveo samo nešto više od devet minuta bez postignutog koša.

Kod Choleta je najbolji bio Sammy Mejia sa 17 poena, pet skokova, ali i šest izgubljenih lopti.