Lončar dobar u pobjedi Himkija

Vedran Babić • petak, 24.12.2010.

Iako je u skupinama A i B Eurolige već sve bilo riješeno što se putnika za Top 16 tiče, uzbuđenja u četvrtak uvečer nije nedostajalo, a i neki naši igrači imali su zapažene učinke...

Skupina A

Himki naših Zorana Planinića i Krešimira Lončara već je ranije izgubio nadu za plasman u drugi krug, no to ga nije spriječilo da se časno, pobjedom protiv Žalgirisa, oprosti od svojih navijača. Gosti su, doduše, dvije minute prije kraja vodili s naizgled nedostižnih 75:66, a u posljednjoj minuti kod 77:74 Mantas Kalnietis je promašio oba slobodna bacanja i to je vratilo nadu domaćinu, kojeg je s 35 koševa i osam skokova predvodio nezaustavljivi Keith Langford.

Upravo je on pogodio tricu sa zvukom sirene za odlazak u produžetke pri rezultatu 81:81. U produžetku, Himki je serijom 9:0 poveo 93:86 i osigurao četvrtu pobjedu u ovoj vrlo uzbudljivoj utakmici. Što se učinka naših igrača tiče, Lončar je za 32 minute odigrao vrlo dobru utakmicu i postigao 13 koševa, devet skokova, tri blokade i dvije ukradene lopte dok je Planinić za dvije minute više na parketu ubacio osam koševa, uhvatio sedam skokova i upisao četiri asistencije, ali je izgubio čak sedam lopti, što je daleko najviše od svih igrača na utakmici.

Debi Mačvana

Sada već bivši igrač Hemofarma, Milan Mačvan, već je debitirao za trofejni klub iz Tel Aviva. 21-godišnjak je u svojoj prvoj euroligaškoj utakmici dobio gotovo 18 minuta u igri, tijekom kojih je postigao osam koševa i dva skoka uz jednu izgubljenu loptu.

Ovim porazom Žalgiris je pao s druge na treću poziciju jer je Caja Laboral porazila Partizan te je prešla na broj dva. U Vitoriji je domaćin slavio prilično uvjerljivo i rutinirano, s 87:71, kontroliravši utakmicu od samog starta. Uz već standardno odličnog Mirzu Teletovića (17 koševa, 6 skokova), dobre partije pružili su još Fernando San Emeterio i Brad Oleson s po 14 koševa, a naš Stanko Barać bio je nešto skromniji te je za nepunih 20 minuta igre upisao 11 koševa, četiri skoka i dvije asistencije.

Maccabi je slavljem u Prokomu ostvario devetu pobjedu i tako dosegao najbolji omjer od svih klubova u prvom krugu. Peterostruki europski prvak već je na poluvremenu imao 23 razlike (52:29), pa mu nije bilo teško do kraja utakmice zadržati prednost, koja se na kraju spustila na 11 koševa (83:72). Bivši Splitovac Filip Videnov bio je najefikasniji igrač Prokoma s 20 koševa dok je baby Shaq, Sofoklis Schortsanitis, s 23 poena i sedam skokova bio najkorisniji u sastavu pobjednika.

Skupina B

U ovoj skupini svi klubovi zadržali su svoje pozicije pa su tako iza Olympiacosa redom ostali Real, Unicaja i Lottomatica. Olympiacos je s 89:82 nadvisio Rimljane uz 18 koševa Vassilisa Spanoulisa, a madridski Real je s 49 razlike razmontirao belgijski Spirou (94:45) uz 19 koševa 19-godišnjeg Crnogorca Nikole Mirotića te sedam koševa i pet skokova našeg Ante Tomića za 13 minuta igre.

I konačno, Brose je ubilježio još jednu veliku pobjedu iako mu ona nije niti mogla donijeti Top 16. Gotovo cijelu utakmicu Nijemci su bili u podređenom položaju, no u samoj završnici ipak su pronašli snagu i motivaciju za preokret i pobjedu 72:70.