SP 2011. - Skupina B, 1. kolo, 14.01.2011, 21:30 h
Austrija 34:24 Brazil
Brazil

Austrijskih +10 na otvaranju

Mihaela Bradovski • petak, 14.01.2011.

S puno većim očekivanjima u Prvenstvo, pa tako i u ovaj susret, ušli su rukometaši Austrije, ali razliku u ambicijama i prije svega kvaliteti nisu uspjeli konkretizirali brzo koliko su se tome nadali. Uvjerljivo vodstvo dohvatili su tek u drugome dijelu, kada su brazilski reprezentativci fizički pali...

Zanimljivo je bilo već na samom startu utakmice; Brazilci su pri 2:1 za austrijsku vrstu propustili realizirati jednu kontru, no i na drugoj strani, samo nekoliko sekundi kasnije nije bilo više preciznosti. Po ulasku u šestu minutu Austrija je ostvarila prvu prednost od tri pogotka, no nepreciznost ju je u idućoj minuti koštala ekspresnog izjednačenja.

Dojam...

Prerano je suditi kolike su šanse Austrijanaca u pohodu na drugu fazu natjecanja, ali poboljšanje postotka realizacije šuta bit će neophodno za pozitivne rezultate protiv europskih sastava. Brazilcima su danas, prije svega, presudili promašaji s linije sedam metara u trenucima kada su držali izjednačenje i brojne izgubljene lopte u napadu.

I jedna i druga momčad u početnim su minutama prokockali nekoliko napada, a što se obrambenog dijela igre tiče, dok se brazilski izbornik odlučio na 3-2-1 obranu i pokretljivost te linije, Austrijanci su sve snage bacili na agresivnost i pravovremeni blok pred svojim vratarom. U 11. minuti dvije minute isključenja zaradio je Fölser, a Brazil je njegov odmor iskoristio za prelazak u vodstvo.

Zahvaljujući dobroj komunikaciji u obrambenoj formaciji te raspoloženom vrataru Vasconcelosu austrijska je vrsta 6:6 postavila tek četiri minute kasnije preko Janka Božovića, a tek su promašeni sedmerci Pacheca i Bartolinija nakon 20 minuta igre Austriju podigli na +2. Momčad Magnusa Anderssona ubrzo je ostvarila prednost od tri pogotka, najveću do tada, a oba ju je puta (11:8, 12:9) postavljao Viktor Szilagyi.

U 28. minuti nizu brazilskih promašaja pridodan je i onaj Thiagusa Santosa i u idućem napadu Austrija ima priliku otići na četiri pogotka prednosti. Put do mreže pronašao je Weber, a s istom se razlikom otišlo i na odmor. Posljednje trenutke prvog poluvremena obilježila su isključenja Friedea i na drugoj strani Kojoroskija te po jedna obrana oba vratara.

O pojedincima...

U dresu Austrije pogocima je prednjačio Konrad Wilczynski koji je u 60. minuti postavio konačnih 34:24 i postigao svoj deveti pogodak. Raspoloženi je bio i Robert Weber (6) te Viktor Szilagyi (5), dok ću za svojim promašajima i neprisiljenim pogreškama najviše žaliti Thiagus Santos. Iako je Brazil susret završio s 34 primljena pogotka, zapaženu ulogu imao je upravo vratar Alexandre Vasconcelos.

Prva promjena rezultata u nastavku pričekala je do povratka oba isključena igrača, a lijepo je za 17:14 pogodilo brazilsko lijevo krilo Felipe Riberio. Minutu kasnije poentirao je i njegov kolega s desne strane, Chiuffa. S druge strane dvijema je asistencijama svoje suigrače vukao Szilagyi i Austrija je zadržavala, u prvih pola sata, postavljeno vodstvo.

U periodu od 33. do 36. minute obranama su pozornost na sebe skrenuli vratari obje momčadi, a nakon realizacijskog zatišja probudili su se samo šuteri Austrije. Brazilski je izbornik u 40. minuti bio primoran pozvati minutu odmora jer je protivnički sastav napravio niz od tri pogotka i ostvario +7 prednost. Vinicius Teixeira postiže 16. brazilski pogodak nakon punih šest minuta krize.

I tek je po ulasku u posljednjih 15 minuta sastav Javiera Cueste počeo posustajati; osjetili su to i austrijski rukometaši pa su im napadi završavali kudikamo jednostavnije i brže u odnosu na veći dio susreta. A Cueste se u tim posljednjim minutama odlučio na odmor potrošenih igrača, između ostalog i više nego solidnog vratara, te je do kraja dvoboja Austrija bez većih problema stigla do konačnih 34:24.