SP 2011. - Skupina A, 2. kolo, 16.01.2011, 17:30 h
Tunis 18:21 Španjolska
Španjolska

Španjolske muke po Tunisu

Mihaela Bradovski • nedjelja, 16.01.2011.

Slabašan je susret bio onaj između favorizirane Španjolske i Tunisa. Posebno je negledljivo bilo prvo poluvrijeme u kojem su ove dvije vrste zajedno postigle tek 16 pogodaka. Odluka o pobjedniku stigla je s posljednjih pet minuta dvoboja kada je presudilo španjolsko iskustvo...

Španjolska vrsta igrama i rezultatima na ovom Prvenstvu želi vratiti stari sjaj, no umjesto odličnog i odlučnog starta protiv Tunisa gledali smo desetak minuta pravog mučenja. Prvi pogodak postigao je u devetoj minuti Selim Hedoui, dok su Španjolcima trebale još dvije dodatne minute za isto.

U spomenutom periodu bez pogodaka izostala je ideja ofenzivaca s obje strane, ali i uzbuđenja poput brzih španjolskih pogodaka iz kontranapada, jer se momčad Valera Rivere u tim trenucima radije odlučivala na izmjene i organizirane napade. S tri obrane u tim se početnim minutama istaknuo i vratar Tunisa Majed Hamza.

Španjolski su se šuteri razbudili nakon isključenja Teja, u pet minuta postigli su četiri pogotka iako ukupan dojam i dalje nije bio za prolaznu ocjenu. Brojne neprisiljene pogreške rezultirale su sa svega deset postignutih pogodaka u 24 minute, a Tunis se rezultatski u igru u potpunosti vratio dvije minute kasnije kada Hedoui postavlja izjednačujućih 6:6.

Već u idućem napadu Touati je zaradio prisilni odmor i bila je to za Španjolsku nova prilika da se odvoji na nekoliko pogodaka. U te je dvije minute Hamza primio dva pogotka, ali i obranio udarac Garcije sa sedam metara i bez većih uzbuđenja dočekali smo istek 30. minute. Na odmor su sastavi Španjolske i Tunisa otišli s rezultatom 9:7, ali i željom da u nastavku pokažu zbog čega su zaslužili mjesto na smotri najboljih.

Nastavak slabašnog dvoboja otvoren je još jednim neuspješnim pokušajem; Hombrados je pročitao namjeru Megannema, no na drugoj strani Gurbindo Martinez gubi loptu i istom igraču pruža priliku za ispravljanje ranije pogreške. Na isteku 36. minute Tunižani stižu do 10:10, ali ne uče iz loših poteza u prvih pola sata i zarađuju novo isključenje. Treći je to put da se španjolska odvojila, sva tri puta s igračem više (12:10).

Najuzbudljiviji trenuci susreta odvili su se u idućim minutama kada je Bassem Mrabet pogodio za tuniških 13:12, a zatim Megannem za ekspresnih +2 razlike. No već po navici, efikasne minute sastava Alaina Portesa zamijenio je još jedan odlazak na hlađenje. Sve do 52. minute igrao se pogodaka za pogodak, akteri obje vrste osjetili su da svaka iduća pogreška može biti ključna, a Španjolskoj je u konačnici pobjedu donijelo iskustvo igranja ovakvih utakmica.

U utakmici s više isključenja nego pamtljivih akcija i pogodaka španjolska je stigla do očekivane, ali teško izborene pobjede. Podjela bodova nakon današnjih 60 minuta ne bi bila nepravedna, a gledajući ukupan tijek utakmice može se reći kako je afrički predstavnik više pomogao protivniku nego sebi.