SP 2011. - Skupina B, 5. kolo, 20.01.2011, 17:00 h
Brazil 32:33 Japan
Japan

Japan ostavio Brazilce na nuli

Lovro Štrbinić • četvrtak, 20.01.2011.

U prvoj utakmici posljednjeg kola skupine B Japan je rezultatski tijesno porazio najlošiju momčad grupe i tako došao do druge pobjede na ovom natjecanju. Brazilci su ovakvim ishodom natjecanje u prvom krugu završili bez osvojenog boda.

Nakon što su u dosadašnjem dijelu prvenstva uspjeli iznenaditi Austriju i tu ostvariti jedinu pobjedu Japanci su u susret s Brazilom ušli kao favoriti. Nije to bio Brazil iz proteklih godina, odnosno riječ je o nešto slabijoj reprezentaciji koja je na koncu natjecanje po skupinama završila bez osvojenog boda i s gol razlikom -33.

Dvoboj pred nešto više od četiri tisuće gledatelje u Linkopingu započeo je u ritmu u kojem se nastavio tijekom čitavih 60 minuta. Drugim riječima, od samog početka se igralo izuzetno izjednačeno i niti jedna reprezentacija se nije uspjela odvojiti na značajniju prednost. U igri u kojoj su se golovi pravilno izmjenjivali na obje strane Japanci su prvi zaprijetili odvajanjem, ali nakon što su od 3:4 došli do 7:5 u 12. minuti su ujedno i posustali te se Brazilci vraćaju u potpuni egal, na trenutke preuzimajući i vodstvo.

Japan ponovno pojačava pred kraj prvog dijela i s nekoliko vezanih pogodaka Suematsua na predah odlazi s prednošću 13:12. Inače, upravo je Suematsu danas vodio Japance do ove pobjede jer se na kraju zaustavio na čak 12 postignutih pogodaka, uz četiri pokušaja koja su promašila cilj.

U drugom dijelu u prvih desetak minuta inicijativu imaju predstavnici Azije, a Brazil naznake preokreta takve igre nudi u 40. minuti kada nakon dugo vremena prelazi u vodstvo (21:20). Naredne minute donose nešto drugačiju situaciju od one s početka drugog poluvremena i sada Južnoamerikanci drže vodstvo, nerijetko izraženo i s dva pogotka prednosti. Potrajalo je to sve do 15-ak minuta prije kraja kada Brazilci vode 24:22, a nakon toga njihovi današnji protivnici ponovno pojačavaju tempo, dostižu minimalni zaostatak, a potom i koriste jednog igrača više i odlaze prvi put danas na tri razlike osam minuta prije kraja (30:27).

Brazilski reprezentativci imali su snage za smanjenje na jedan razlike, ali potom opet odlaze na prethodno spomenuti zaostatak. U posljednjem napadu Cardoso smanjuje na 33:32 i postavlja konačni rezultat ovog dvoboja.

Treba spomenuti da je ovo bila utakmica u kojoj golmani nisu briljirali pa je tako na japanskoj strani dvojac obranio svega šest, a na brazilskoj devet lopti. Uz spomenutog Suematsua s 12 pogodaka u japanskoj reprezentaciji dobro se predstavio i Tomita sa šest golova. U redovima Brazila najefikasniji su bili Teixeira s osam i Bortolini s devet pogodaka.