SP 2011. - Skupina C, 5. kolo, 20.01.2011, 18:00 h
Alžir 27:18 Australija
Australija

Australci pružili otpor Alžiru

Damir Žbulj • četvrtak, 20.01.2011.

Posljednje kolo skupine C Svjetskog prvenstva u Švedskoj otvorile su rukometne reprezentacije Australije i Alžira. Pobjedu su odnijeli afrički rukometaši, ali susret su u svoju korist okrenuli tek u posljednjoj trećini utakmice.

Australski rukometaši u dosadašnjim susretima služili su isključivo kao "vreće za napucavanje". Ostale reprezentacije skupine C na njima su popravljale svoju gol razliku pa se i od reprezentacije Alžira očekivalo da bez puno muke upiše uvjerljivu pobjedu. Ipak, uporni Australci sačuvali su najbolje za kraj te u posljednjem susretu skupine pružili solidnu partiju, koja je bila dovoljna za častan poraz njihove reprezentacije.

Utakmica je započela promašajima i tehničkim pogreškama na obje strane terena te se na prvi pogodak čekalo skoro pet minuta. Hamza Zouaoui dovodi Alžir u vodstvo, a kroz iduće četiri minute njihova prednost se penje na 4:1. Alžirci se tu zaustavljaju te u idućih pet minuta ne postižu ni pogotka, a Australci s tri uzastopna gola dolaze na 4:4.

Utakmica dva ravnopravna protivnika nastavlja se i u idućim minutama, a prednost Alžira ne prelazi dva pogotka razlike. Na isteku 16. minute na semaforu je 6:5, a iduće četiri minute, sve do pogotka Abderrazak Hamada, mreže se ponovno nisu tresle.

U posljednjih pet minuta prvog dijela ulazi se prednošću Alžira od dva pogotka, ali australski rukometaši, uz još dva pogotka Fletchera u tom razdoblju, uspijevaju rezultat prvog poluvremena postaviti na 12:11. Najbolji strijelci u prvih 30 minuta alžirske reprezentacije bili su Hamza Zouaoui i Messaoud Berkous s tri postignuta pogotka, dok je kod Australaca najprecizniji bio Fletcher, koji je uspješan bio pet puta.

Početak nastavka susreta donosi nam izjednačenu utakmicu, a Australci na isteku 37. minute (14:14) i 38. minute (15:15), u dva navrata stižu do izjednačenja, a samo minutu kasnije, u jednom napadu, dva puta pogađaju vratnicu te tako ne uspijevaju po prvi puta povesti.

U idućih pet minuta Alžir koristi loše razdoblje igre australskih rukometaša te s četiri pogotka u nizu prednost diže na 19:15, što je bilo ključno za konačni rezultat dvoboja. Na isteku 47. minute Abderrazak Hamad realizira jedan protunapad, uz isključenje Joshue Parmentera i postavlja rezultat na 21:16, a u posljednjih deset minuta utakmice ulazi se s alžirskih plus sedam, bilo je 23:16.

Prednost je posljednjim minutama rasla, a uz dva pogotka Daouda, Boudrali, 15 sekundi prije kraja, rezultat postavlja na 27:17. Međutim, najbolji australski igrač na ovom turniru, Bevan Calvert, koristi posljednji napad i udarcem iz daljine, u posljednjoj sekundi dvoboja, postiže pogodak za "samo" devet pogodaka minusa njegove reprezentacije.

Kod Alžira najbolji strijelci su bili Hamoud Ayat, Berkous i Abderrazak Hamad s pet postignutih pogodaka. U redovima poraženih, Fletcher je zabio šest golova, dok su Calvert i Parmenter postigli po tri.