SP 2011. - Skupina D, 5. kolo, 20.01.2011, 20:15 h
Poljska 21:24 Švedska
Švedska

Šveđani odahnuli i obradovali Hrvate

Borna Rupnik • četvrtak, 20.01.2011.

Nakon što su iznenađujuće izgubili od Argentine, švedskim je rukometašima protiv Poljske preostalo iskupiti se i ne ući u drugi krug s nulom na kontu. Uspjeli su, a taj rezultat ide i na ruke Hrvatskoj...

Poraz od Danaca uvelike je otežao hrvatski put prema polufinalu Svjetskog prvenstva, no posao su nam barem donekle olakšali domaćini Šveđani. Zahvaljujući njihovoj pobjedi nad Poljacima, svi će naši suparnici u drugom krugu natjecanja startati sa dva boda.

Švedska i Poljska u prvih su desetak minuta ispitivali snage, da bi nakon 4:4 Skandinavci ubacili u brzinu više i u seriji, uz dva gola Kima Anderssona, pobjegli na osjetnijih 10:6.

Međutim, pronašli su tada Poljaci protuotrov, prije svega u liku Marcina Lijewskog, te pet minuta prije odmora stigli do 11:11, no završnica prvog dijela opet je pripala domaćim rukometašima. Dva puta je obrani pobjegao Oscar Carlen i u nastavak se ulazi s dva gola viška na njihovoj strani.

A bez obzira što su izabranici Bogdana Wente u nastavku utakmice u tri navrata stizali na samo jedan gol zaostatka, Švedska je zadržala stečenu prednost do samog kraja dvoboja.

Štoviše, nakon sedmerca Tomasa Tluczynskog za 20:19 u 47. minuti, švedska prednost se više nije spuštala na manje od dva gola, a do kraja se uz ponešto pogrešaka i promašaja s obje strane stiglo do završnih 24:21 i uzdaha olakšanja u Göteborgu.

Lijewski je bio najefikasniji među Poljacima sa šest golova, a Tluczynski je dodao četiri, dok je Šveđane predvodio Jonas Larholm s pet. Andersson je zabio četiri, a još četvorica reprezentativaca u žutom postigla su po tri gola. Treba istaknuti i da je Slawomir Szmal skupio 16 obrana, a Johan Sjöstrand 12.