SP 2011. - Skupina II, 2. kolo, 23.01.2011, 20:15 h
Poljska 27:26 Srbija
Srbija

Bielecki za pobjedu nad Srbijom

Damir Žbulj • nedjelja, 23.01.2011.

Nakon što su svoj dvoboj skupine II odradili Hrvati i Šveđani, večernji susret odigrali su poljski i srpski rukometaši. Nakon neizvjesnog prvog poluvremena i minimalnog vodstva Srbije, u nastavku su Poljaci uspjeli doći do preokreta i velikog vodstva, ali su na kraju, u neizvjesnoj završnici, uspjeli slaviti samo s jednim pogotkom prednosti.

Početak susreta između Poljaka i Srba protekao je u brojnim tehničkim pogreškama i promašajima, a za prvi zgoditak trebalo se čekati punih šest minuta, kada poljski rukometaši golom Zarembe dolaze u početno vodstvo. Malo pogodaka vidjeli smo i i u sljedećim minutama te Poljaci u vodstvo 3:2 dolaze tek na isteku 11. minute, pogotkom Tluczynskog sa sedam metara. Srbi odgovaraju istom mjerom pa Vujin, također iz sedmerca poravnava rezultat.

Isključenje Nenada Vučkovića u 13. minuti poljski rukometaši koriste na najbolji način te odlaze na 5:3. Međutim, isključenje Grabarczyka na suprotnoj strani Srbi kažnjavaju s tri uzastopna pogotka i dolaze do svog prvog vodstva na susretu. Vujin u 19. minuti diže srpsku prednost na 7:5, Stanić brani jedan dalekometni šut Poljaka, a Vučković realizira kontru, za plus tri Srbije.

U posljednjih deset minuta prvog dijela Srbi ulaze bez isključenog Ilića, u napadu im ne uspijeva jedan cepelin, Bojinović promašuje otvoreni šut, a poljski rukometaši, uz dva gola Tluczynskog i jedne 'bombe' Bieleckog dolaze do novog izjednačenja.

Početkom 25. minute isključen je Tomasz Rosinski, ali Szmal u dvije situacije spašava Poljake, a Tluczynski postiže gol za novo izjednačenje. U posljednjim minutama prvog dijela Srbija povećava agresivnost u obrani, ali su za takvu igru kažnjeni isključenjem Ćurkovića.

Ipak, Poljaci to ne koriste, pogađaju gredu, rade prekršaj u napadu, Stanić brani udarac Jurasika te se u posljednjih 60 sekundi prvog dijela ulazi minimalnom prednošću Srbije i njihovim napadom. Vujin realizira iznuđeni kazneni udarac, ali Jurasik s desnog krila, s istekom vremena, postavlja rezultat na 11:10 za Srbiju. Tluczynski je bio najefikasniji Poljak s pet postignutih golova, dok je na suprotnoj strani isti broj golova zabio Vujin. Istaknuli su se i vratari, Szmal je uspješan bio deset puta, dok je Stanić svoja vrata spasio u 11 navrata.

U nastavak Poljaci ulaze odlično pa nakon osam minuta igre, ali i nakon isključenja Toskića, uz pogotke Tluczynskog i Jurasika, okreću rezultat u svoju korist, a na semaforu je 15:13.

Poljska krila u drugom dijelu su nezaustavljiva, kontranapadima kažnjavaju pogreške Srba, a egzekutori su Jurasik i Tluczynski, kojemu je to već deveti pogodak na susretu, za četiri gola razlike.

Lijevo krilo Poljske, svojim desetim golom u 43. minuti, postavlja rezultat na 20:15, čime je natjerao srpskog izbornika Vukovića da pozove minutu odmora i tako pokuša vratiti svoju ekipu u utakmicu.

Srbi odlično koriste predah te, uz isključenje Poljaka Rosinskog i obrane vratara Marjanca, koji je među vratnicama zamijenio Stanića, golovima Stojkovića (2), Vujina i Ilića dolaze na samo pogodak zaostatka.

Stojković je u 48. minuti zaradio isključenje, ali Marjanac brani još jedan udarac Poljaka što Šešum pogotkom na suprotnoj strani terena pretvara u novo izjednačenje, prvo nakon 33. minute. U posljednjih osam minuta ulazi se rezultatom 22:22, ali na dvominutno hlađenje mora Marcin Lijevski, što ne koriste srpski rukometaši. Baš suprotno, u dvije prilike dolaze Poljaci, ali Marjanac brani udarce Tluczynskog i Rosinskog.

U posljednje dvije minute ulazi se prednošću Srbije od 26:25, ali i igračkim viškom Poljaka na terenu. Marcin Lijewski uskoro poravnava rezultat na 26:26, a posljednji organizirani napad na susretu bio je u poljskim rukama. Lopta deset sekundi prije kraja dolazi do Bielickog, koji topovskim udarcem postiže pobjednički gol za Poljsku. Ostalo je još dovoljno vremena samo da Srbi upute udarac s polovice terena, ali pokušaj Ilića brani golman Wyszomirski, koji je u posljednjim minutama utakmice mijenjao Szmala.

Najbolji strijelac pobjedničke ekipe bio je nezaustavljivo lijevo krilo Tluczynski, koji je i u nastavku postigao pet pogodaka, za deset ukupno. Kod Srba se istaknuo Vujin s 11 postignutih golova, što ipak nije bilo dovoljno da se poraze Poljaci. U neizvjesnoj završnici do pobjede su stigli poljski rukometaši, ali prema prikazanoj igri niti slavlje Srba ne bi bilo nezasluženo. Možda bi najpravedniji završetak ovog dvoboja bio neodlučeni rezultat.