SP 2011. - Skupina I, 2. kolo, 24.01.2011, 18:15 h
Mađarska 27:25 Njemačka
Njemačka

Mađari okrenuli Njemačku u nastavku

Damir Žbulj • ponedjeljak, 24.01.2011.

Nakon što su Španjolci pobijedili Island u prvoj utakmici drugog kola skupine I i tako osigurali plasman u polufinale Svjetskog prvenstva, na rasporedu je bio dvoboj između Njemačke i Mađarske.

Njemački rukometaši su, nakon pobjede nad Islandom, u dvoboj protiv Mađarske ušli kao lagani favoriti. Nakon neizvjesnog prvog poluvremena, u kojemu su obje reprezentacije imale svoja razdoblja dominacije, Nijemci su bili uspješniji za dva pogotka, da bi u nastavku uporni Mađari preokrenuli rezultat te stigli do zasluženog slavlja, koje ih ostavlja u borbi za OI u Londonu.

Mađarska iznenađujuće dobro otvara susret i golovima Gergö Ivancsika, Ilyesa i Mocsaija u četiri minute odlazi na 3:0. Odlično je na početku dvoboja branio mađarski vratar Fazekas te je nakon sedam minuta igre, pogotkom Tamasa Ivancsika, rezultat na semaforu 4:1. Njemački izbornik Brand prisiljen je u tim trenucima pozvati minutu odmora, koji je pomogao njegovim izabranicima.

Idućih šest minuta mađarski rukometaši ne postižu pogodak, a Nijemci serijom od šest uzastopnih golova odlaze na plus tri, kada Uwe Gensheimer postavlja rezultat na 7:4.

Minutama bez pogotka njemački rukometaši uzvraćaju od 17. do 22. minute pa Mađarska uspijeva izjednačiti rezultat na 8:8. Golovima Kaufmanna i Glandorfa Njemačka ponovno odlazi na plus dva, a prednost uspijeva zadržati i do isteka prvih 30 minuta dvoboja.

Nastavak susreta, kao i početak utakmice, ponovno pripada mađarskim rukometašima, koji u deset minuta u potpunosti nadoknađuju njemačku prednost s poluvremena, ali i pogotkom Tamasa Ivancsika stižu do prednosti 16:15. Mađarska odlazi na dva pogotka prednosti na isteku 45. minute, a sedmerac u pogodak pretvara Harsanyi, za 19:17.

U idućim minutama Mađari čuvaju prednost od dva pogotka, ali kada je na isteku 50. minute isključen Zubai, otvorila se prilika Nijemcima za smanjenje rezultata. Kraus prvi njemački napad s igračem više ne koristi, ali uz obrane Bittera, Kaufmann i Glandorf na najbolji način koriste brojčanu prednost i susret ponovno vraćaju u egal, osam minuta prije kraja.

Međutim, Mađari se ne predaju te golovima Carlosa Pereza i Gergö Ivancsika sa sedam metara ponovno prednost vraćaju na mađarsku stranu, za 23:21.

U posljednjim minutama susreta njemački rukometaši pokušali su brzom realizacijom napada sustići prednost, ali na mađarskim vratima odličan je Fazekas, koji brani udarce Haassa i Kaufmanna te tako čuva njihovo vodstvo.

Glandorf, točno dvije minute prije kraja, smanjuje na 25:24, a Nijemci agresivnom obranom pokušavaju zaustaviti mađarski napad. Gensheimer uspijeva ukrasti jednu loptu, ali se u kontranapadu spetljao, izgubio posjed lopte te tako propustio izjednačiti rezultat.

Uslijedila je kazna Mađara, koji u posljednjoj minuti, golovima Csaszara i Tamasa Ivancsika, odlaze na nedostižnih 27:24, a Gensheimer u posljednjim sekundama utakmice postiže posljednji njemački pogodak, za konačnih 27:25.

Junak mađarske pobjede bio je njihov vratar Nandor Fazekas, koji je proglašen igračem susreta. Najbolji strijelci bili su Carlos Perez te Tamas i Gergö Ivancsik s pet postignutih golova. U njemačkim redovima Kaufmann je zabio pet, dok su Glandorf i Kraus zabili po četiri pogotka.