Liga prvaka, Završnica, Osmina finala, 27.03.2011, 18:00 h, Arena Zagreb, gledatelja: 10.000
Suci: Kenneth Abrahamsen i Arne M. Kristiansen (Norveška)
RK Zagreb
RK Zagreb
28:31(12:15) Rhein-Neckar Löwen
Rhein-Neckar Löwen

Zagrebašima težak zadatak

Iz Arene Zagreb:Ivor Krapac, Damir Žbulj • nedjelja, 27.03.2011.

Rukometaši zagrebačkog Croatia osiguranja nisu ostvarili željeno u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka. Hrvatski prvaci su u Areni Zagreb s tri gola razlike izgubili od gostujućeg Rhein-Neckar Loewena, s čime je njemački klub napravio veliki korak prema prolasku u četvrtfinale. Loewen će prednost braniti već u četvrtak u Njemačkoj...

UKUPNO31123/45

Dok god se igra, postojat će i nada, ali realno, Rhein-Neckar Loewen obavio je jako velik dio posla u osmini finala Lige prvaka već u prvoj utakmici, u Zagrebu. Njemački Lavovi vraćaju se kući s tri pogotka prednosti "u džepu", nakon što su u Areni slavili s 31:28, a prednost im je i što igrački tanji hrvatski prvaci neće imati toliko vremena za predah i pripremu uoči gostujuće utakmice. Na rasporedu je već u četvrtak.

Loewen je vodio većim dijelom susreta, Zagrebaši nijednom, tek nekoliko puta bili su u egalu, pa gostujućoj pobjedi nema previše prigovora. Ipak, nije nedostajalo prilika da hrvatski prvaci prođu i sretnije. Nakon što su nekoliko puta poravnavali rezultat, u drugom poluvremenu bilo je prostora i za nešto više, no predvođeni Stefanssonom i Gensheimerom, kao i uz nekoliko odluka norveškog sudačkog dvojca Abrahamsen - Kristiansen kojima Zagrebaši nisu bili zadovoljni, gosti su stigli do završnih +3.

Tu prednost Loewen je osigurao praktički u posljednjoj sekundi. Nakon prejako bačene kontre Zagrebaša kod minusa od 30:28, s loptom koja je završila u rukama Henninga Fritza, brzi uzvrat na drugoj strani okončan je Gensheimerovim pogotkom za završni rezultat.

Zagrebaši su se već u ranoj fazi utakmice našli na mukama, u minusu od dva pogotka, a prednost gostiju hvatat će i kroz svih prvih 30 minuta. Nakon 1:1 s početka susreta, u prvom dijelu više nisu bili u egalu, a u prvoj polovici tog poluvremena problem je predstavljalo što niti obrana (6-0) niti Marin Šego na vratima nisu zaustavili puno. Gosti su, tako, početkom utakmice dosta lako držali pogodak-dva prednosti na svojoj strani.

Nakon 7:5 za goste u 12. minuti, Zagrebaši su konačno obranili nekoliko napada njemačke momčadi i imali priliku doći i u egal, no dvije obrane Poljaka Szmala, na Jaškićevom pokušaju s desnog krila i Balićevom udarcu izvana, spriječile su da se hrvatski prvaci potpuno vrate. Iza toga, gosti su ponovno došli na svoje i u 20. minuti bili na dotad najvećih +3, 10:7, a tri gola prednosti za Loewen stajala su na semaforu i na poluvremenu (15:12).

S obzirom da Šego nije obranio puno, Ivica Obrvan je u završnici prvog poluvremena dao priliku Ivanu Pešiću na golu, no niti s njim stvari nisu postale značajno bolje. Štoviše, u 39. minuti gosti su prvi put stigli do četiri pogotka prednosti, Stefanssonovim golom za 19:15, a nakon što je ta prednost trajala još minutu-dvije, do 20:16, krenuo je nalet koji je donio Zagrebov povratak.

Obrvan je tada u akciju poslao i trećeg vratara, Gorazda Škofa, a iskusni Slovenac je s dvije obrane rano po ulasku u igru zapalio iskru koju su na drugom kraju terena razbuktali Kopljar s dva i Špiler s jednim pogotkom u povratku na 21:21. S obzirom da su se u egal vratili sredinom drugog poluvremena, bilo je još dovoljno vremena, no Zagrebaši nakon toga nisu nastavili svoju seriju.

S Ivanom Balićem koji je tada igrao na jednoj nozi i povremeno izlazio na klupu, na kojoj je 20-ak minuta do kraja dobio i zavoj oko bolnog lijevog koljena, a dodajući i izostanak Tončija Valčića, koji ipak nije bio spreman za ovu utakmicu, hrvatski prvaci jednostavno nisu imali dovoljno aduta da još ozbiljnije zabrinu goste. Posljednji put bili su u egalu u 52. minuti, kod 25:25, da bi nakon toga gosti ponovno stekli kontrolu, a u završnici stigli i do tri razlike.

Najefikasniji igrač pobjednika bio je Gensheimer (deset pogodaka, tri sa 7 m), dok je Stefansson dodao sedam golova. Szmal je ubilježio deset obrana. Zagrebaši su imali trojicu s po pet golova, Kopljara, Štrleka i Gala, Špiler i Jaškić dodali su po četiri pogotka, dok su trojica vratara ubilježila ukupno osam obrana.