Zagreb prvi osvojio Gripe

Sa Gripa:Bernard Jurišić • srijeda, 13.04.2011.

Broj 13 ipak je bio nesretan za Splićane. Nakon 12 pobjeda u 12 domaćih utakmica ove sezone, 13. travnja stigao je Zagreb i osvojio Gripe. Nije bilo neizvjesnosti u ogledu momčadi koji su prvi dio sezone proveli u dva različita svijeta, pobjeda "mrava" ni u jednom trenutku nije došla u pitanje...

Tribine na Gripama opet su bile dobro popunjene, nakon pobjede protiv Cibone mnogi su se ponadali da bi se to možda moglo i protiv Zagreba. No, "mravi" su ove sezone ipak dimenzija više. Dominantno od prve do posljednje minute odigrali su pred 1.500 gledatelja i ubilježili se kao prva momčad koja je ove sezone otišla s pobjedom sa Gripa.

Splitska muka s bacanjima

I protiv Zagreba se nastavila splitska muka sa slobodnim bacanjima. Čak 15 puta su "žuti" promašili s linije, a najviše su se mučila dvojica splitskih centara, Sobin (2/8) i Grgurević (3/8). Donekle je i razumljivo, njihova energetska potrošnja tijekom utakmice očito je prevelika, no morat će na tome poraditi do kraja sezone. Kad se uz ovih 15 pridoda i 13 promašaja protiv Cibone u nedjelju, lako je zbrojiti koliko laganih poena Split gubi u ovom segmentu igre.

Usporedbe radi, Zagrebova momčad je od 22 slobodna bacanja promašila samo dva, a centri Kasun i Žorić zajedničkim su snagama s linije slobodnih bacanja gađali 7/8. Splitski 5/16.

Vidjelo se da su "žuti" pomalo impresionirani u otvaranju susreta, a vidjelo se odmah i da je Zagreb daleko najbolja momčad koja je ove sezone došla na Gripe. Tri minute trebale su Splićanima za prve poene, a uz bok gostima držali su se samo do 7. minute, kad je na semaforu svijetlilo 14:15. No, serijom od 7:0 Zagrepčani su odjurili već do kraja prve četvrtine.

Kasun i Žorić dominirali su u napadačkim akcijama Zagreba, usprkos borbenosti i želji, splitski centri nisu se mogli nositi s igračima europske klase. Njih dvojica do poluvremena su kombinirano ubacila 31 od 46 poena svoje momčadi, pa je već na sredini treće četvrtine sve bilo jasno (20:35).

Malo se "zakuhalo" na parketu na početku drugog dijela, dvije uzastopne sudačke odluke nisu se svidjele ni tribinama, ni domaćoj klupi, pa su direktor Škovrlj i Mimica zaradili tehničke pogreške, a Zagreb brzo otišao na 38:58. Simon je nastavio tamo gdje su počeli njegovi centri, ubacio 16 poena u trećoj četvrtini i utakmicu lišio svake potencijalne neizvjesnosti. Do kraja treće četvrtine tehničke su zbog prigovora zaradila i dva gostujuća igrača, Babić i Kasun.

U posljednju četvrtinu "žuti" su opet ušli s napadačkim problemima, četiri minute trebale su im za prvi ubačaj. Uslijed rezultatske izvjesnosti treneri su dali prigodu igračima koji su manje igrali, pa su se Splićani nakon 57:80 u 34., uspjeli primaknuti na 74:88 u posljednjoj minuti. Tribine su pljeskom nagradile dva nebeska leta i zakucavanja Renfroea, ali i trud domaće momčadi koja ni ovog puta nije razočarala borbenošću.